Intel uvede DDR5 a PCI Express 5.0 roku 2021, v serverových procesorech Sapphire Rapids

Na web se dostala interní roadmapa Intelu, podle níž firma chystá přechod na PCI Epxress 5.0 a nové paměti DDR5 už za dva roky. Ovšem zatím jen v serverech.

37

Letos se do osobních počítačů na platformě x86 dostane poprvé PCI Express 4.0 s procesory Ryzen 3000 od AMD. Intelu se nástup této technologie opozdí patrně vinou odkladu 10nm procesorů pro desktopy. Ovšem vypadá to, že satisfakcí za pozdější příchod PCI Expressu 4.0 by mohlo být, že procesory Intel budou mít pro změnu hodně rychle PCI Express 5.0 s opět dvojnásobnou propustností (a proti PCIe 3.0 už čtyřnásobnou). Údajně by s ním měly na trh přijít už za dva roky a zároveň má už také dorazit nová technologie pamětí: DDR5.

 

Únik prakticky oficiální roadmapy pro Xeony

Na internetu se tyto informace objevily díky novému úniku roadmapy Intelu, tentokrát pro servery, přičemž časová osa v něm jde až do roku 2022. A měl by být docela zaručený, víme totiž, že pochází z oficiálního zdroje: slajd, který měl zřejmě zůstat tajný pod NDA, neuhlídala společnost Huawei (která teď má úplně jiné problémy). Pochází z prezentace jejích serverů, která se uskutečnila minulý měsíc v Petrohradu, informace jsou to tedy docela aktuální.

První část plánu sedí s dosavadními úniky (a patrně je potvrzuje): Intel příští rok vydá nejprve stále 14nm Xeony Cooper Lake-SP. Mají mít až 48 jader (ovšem to bude asi složené ze dvou čipů). Speciální BGA Xeony Platinum 9200 generace Cascade Lake mají již teď jader až 56, ovšem v případě Cooper Lake-SP to asi bude v klasickém pouzdru a s menším TDP, proto nižší počet. Tyto procesory přinesou novou platformu „Whitley“ (LGA 3647 je Purley) s osmikanálovým řadičem DDR4, stále ale jen s PCI Expressem 3.0.

Někdy asi na konci prvního čtvrtletí 2020 se už ale objeví i první 10nm procesory Ice Lake-SP. Ty mají také osmikanálový řadič DDR4, ale přinesou podporu PCI Expressu 4.0, jako první CPU Intelu. Měly by ovšem používat stejnou platformu.

Jen 26 jader pro Xeony Ice Lake-SP?

Zajímavé je, že podle Intelu budou mít jen 26 jader, tedy dokonce méně než Skylake-SP. Že by IPC jádra Sunny Cove narostlo o tolik? Ovšem je možné, že Huawei mělo v plánu nabízet jen levnější verze procesorů a ve skutečnosti Intel bude mít i vícejádrové modely – podle teď už dosti starých úniků měly Ice Lake mít jader až 38–44. Teoreticky je však možné, že Intel zrušil největší XCC verzi čipu a bude vyrábět jen menší LCC a HCC typ (u Skylake-SP měly tyto verze 10 a 18 jader), což by omezilo počet dostupných jader. Něco takového by asi mohlo vysvětlovat, proč má Intel v roadmapě současně tyto pokročilé procesory a starou 14nm technologii. Je možné, že se 10nm proces pořád nechce úplně nechat přesvědčit pro výrobu vysoce výkonných modelů, a proto je Cooper Lake nutné pro výkonnější segment.

intel serverova roadmapa unik huawei duben 2019
Roadmapa serverových procesorů Intel Xeon, která unikla z prezentace Huawei (duben 2019; zdroj: WikiChip)

Sapphire Rapids (2021): DDR5, PCIe 5.0

Každopádně v roce 2021 už ale mají být Xeony jen a pouze 10nm. Přijde opět úplně nová platforma „Eagle Stream“, která asi nebude kompatibilní. Whitley by tedy vydržela jen jeden rok. A na tuto platformu přijdou procesory Sapphire Rapids-SP, o kterých již bylo slyšet během posledních pár let v neoficiálních zdrojích. Změna označení z „Lake“ na „Rapids“ (peřeje) má snad ukazovat, že architektura CPU bude více specializovaná na servery a mohla by tedy být výkonnější než v desktopu/noteboocích. Jak velká to bude divergence, zatím ale není jasné.

Každopádně Sapphire Rapids-SP má sice zachovat osmikanálový řadič pamětí, ale už bude mít DDR5. Intel/Huawei přitom vyznačují příchod těchto CPU hned na start roku 2021, takže by tato novinka mohla udeřit hned v lednu. A současně tento křemík už bude umět PCI Express 5.0, tedy hned rok po opožděném uvedení PCIe 4.0.

intel serverova roadmapa oficialni kveten 2019
Oficiální a veřejná serverová roadmapa Intelu (květen 2019)

V následujícím roce 2022 Intel uvede další generace Granite Rapids (opět jde o kódové jméno známé už delší dobu), bohužel ale nevíme, zda bude mít výrazně nové CPU jádro, nebo půjde spíš o refresh. Bude ale zachována stejná platforma a paměti budou opět DDR5, plus zůstane podpora PCI Expressu 5.0. Není bohužel řečeno, zda už budou čipy třeba 7nm, nebo stále ještě 10nm (první 7nm čipy bude mít Intel v roce 2021, ale to budou GPU).

V PC bude DDR5 asi nejdřív v roce 2020

Tato roadmapa se ovšem týká serverových procesorů. Zatímco do těch tedy PCIe 5.0 a nové paměti přijdou už v roce 2021, pro oblast PC a notebooků to tak jasné není. V uniklých roadmapách není až do konce roku 2021 o DDR5 zmínka, takže je možné, že v noteboocích Intel přejde až nejdříve v roce 2022. Tyto dokumenty ale nejsou úplně průkazné, protože pro poslední čipy v letech 2020/2021 není technologie pamětí uvedena vůbec. Není to tedy úplně jisté.

V desktopu uniklé roadmapy předvídají procesory Comet Lake-S na rok 2020 (ale první odemčené modely asi vyjdou už letos) a Rocket Lake-S na rok 2021 (který by ale mohl opět možná vyjít už koncem roku 2020). U Comet Lake ale asi stále bude PCI Express 3.0, protože až Rocket Lake má přinést PCI Express 4.0. V té době tudíž bude PCIe 5.0 jen výsadou serverů a do PC se ještě tlačit nebude, nejbližší termín asi pro něj bude až v následující generaci na konci roku 2021, nebo začátku roku 2022. O té ale ještě nic nevíme – možná by to mohlo být desktopové Alder Lake na 10 nm, ale kdo ví.

Ona uniklá roadmapa také neuváděla nic o podpoře pamětí. A protože Rocket Lake-S má stále jen PCI Express 4.0, je myslím pravděpodobné, že ani DDR5 se u něj ještě konat nebude. To znamená, že ani v desktopu se DDR5 asi ještě neobjeví a bude tedy také nejdříve záležitostí roku 2022. V PC mají tedy zatím současné paměti DDR4 ještě aspoň dva a půl roku času, pokud se ptáte, kdy začne nastupovat nová technologie DDR5.

Intel Core i9 Skylake X 01

Highendový desktop je zatím neznámou

Výjimkou by mohla být jen highendová platforma, tedy procesory Core i9, které budou následníky dnešních CPU pro platformu X299/socket LGA 2066. O těch ale zatím nic nevíme. Intel má na rok 2020 v plánu uvedené jen 14nm procesory Cascade Lake-X na platformě X299, které se mají prodávat až do konce roku 2020 (desktopové Ice Lake-X s PCIe 4.0 tam chybí). Zda se v roce 2021 dočkáme desktopové extrémní verze Sapphire Rapids a s ním DDR5 a PCI Expressu 5.0, je zatím ve hvězdách.

Galerie: Oficiální a uniklé roadmapy budoucích procesorů Intel (květen 2019)

Intel uvede DDR5 a PCI Express 5.0 roku 2021, v serverových procesorech Sapphire Rapids
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (82.22%) 9 hlasů

37 KOMENTÁŘE

 1. Spektra, Melta, Spoiler, RIDL, Fallout, Zombieland.

  Ocekavano: Vyresime problem a nasledujici generace zadnou z chyb trpet nebude!

  Intel: Uvedeme DDR5 a PCIe5.0.

  Tomu se rika pokus o odvedeni pozornosti, ted je otazka, jestli to budeme bastit.

      • Tak počet jader samotnej je něco, co dokázal předvídat prakticky kdokoliv, na tom se neukáže, kdo má fakt legitimní zdroje a kdo si jenom vymýšlí, nebo postuje cokoliv co mu klidně i anonymní troll pošle do mailu.

      • No..to co poivdal o NAVI, vyjma teda cen, se docela potvrdilo taky, ne?
       Rikal ze letosni top model nbude na uropvni 2070, ten sapphire leak rika to stejne.

      • Mne teda zatim prijde, ze kdyz se to bere ramcove, tak se zatim trefuje dobre 🙂

      • „Rikal ze letosni top model nbude na uropvni 2070“ – no tak s jednou věcí se trefil (teda trefí se, pokud to tak fakt bude), ale IMHO, to zase není tak těžký si tipnout a shodou okolností mít pravdu.

       Ale ty ceny bych bral jako důležitější věc. A taky tvrdil nějaký jména modelů, takže jestli ty nebudou sedět, tak je to celkem jasný znamení, že prostě střílel naslepo. Já nevím, když je jeden speciální youtuber, co ví všechno půl roku dopředu, zatímco osvědčený zdroje jako VideCardz nemají nic, tak co je nejpravděpodobnější vysvětlení? Přece že je to vymyšlený, Occamova břitva.

       Netvrdil taky, že to odhalí na CES (nebo to bylo jenom u těch Ryzenů?)? Jako myslím, že je chyba se upínat na to, že se 1-2x trefil, zvlášť když to mohl mít ze Semi-Accurate (chiplety v Epycu) nebo to byla náhodná trefa. To už se dá koneckonců mít lepší skóre i jenom pustým hádáním.
       Když jsou tu evidentní věci, které ty jeho verze vyvrací. Například parametry Ryzenu 5 3400G od Apisaka vyvrací jeho „leak“ parametrů Ryzenů 3000. A pak je tu ta prkotina, že tvrdil, že vyjdou na CES. Holt ne vždycky to hádání vychází.

      • LOL, tohle je fakt už zoufalost i na tebe Tombo… příště prosím argumentovat třeba tipy od věštkyně Jolandy.

      • To je v pohode dragonie a del42sa…ono udelat jen to video na AdoredTV. i kdyby do toho clovek napotil jednu blbost za duhou, je vic, nez umite vy dva dohromady…

      • @j.O.
       Mne teda osobne nazvy produktu, dlouho pred vydanim, nepripadaji jako meritko neceho, podle ceho bych posuzoval, pravdivost nejakych tvrzeni. Jasne, ze to cele muze hadat a nema nic, ale i v tom pripade si ty veci zatim kombinuje celkem dobre dohromady.
       Kolik toho natipoval spravne nebo ne, nevyjimaje ten vykon v CB15, se dozvime uz zanedlouho..

      • To nebylo mym cilem, ale to je zase uz neco, co nepochopis..
       Jinak vysmivat se umi kazdy pitomec, takze jdes v souladu sam se sebou.

      • „takze jdes v souladu sam se sebou“

       🤣😂

       Ty se dnes prekonavas 🤦‍♂️

      • „Mne teda osobne nazvy produktu, dlouho pred vydanim, nepripadaji jako meritko neceho, podle ceho bych posuzoval, pravdivost nejakych tvrzeni.“
       To je chyba, protože to je právě jeden ze znaků, že je to vymyšlené – příliš mnoho informací příliš brzo. Ceny se obvykle uzavírají jako to poslední, a jméno tak brzo předem taky není uzavřené, takže poctivej leaker by ho s největší pravděpodobností nezjistil a nemohl říct. A IIRC AdordedTV neřekl nic jako „jména zatím nevíme, takže provizorně budu používat tyhle spekulace“, tvrdil, že je to zjištěná infomrace, iirc?

       Prostě když se v tom člověk chvilku pohybuje, tak uvidí, že ten „leak“ nezapadá do toho, jak vypadají ty reálný leaky, které se eventuálně potvrdí. Aspoň teda moje intuice to říká, samozřejmě výjimky se v tom můžou stát.

      • Akorat, ze on neleakuje „tweety“ jako treba APISAC. Kdyz ten jeho kanal sledujes, tak ma ty videa ‚poskladane‘ jako analyzy, do kterych ‚leaky integruje‘. To je podle mne nejvetsi rozdil proti nemu a jinym. Je klidne mozne, ze fabuluje a nerika presne, co je pak leak v tech informacich a co je uz jeho fabulace (nechce se mi ty videa znovu prochazet). Nicmene byl to on, ktery tvrdil, ze prijde 2070, 2060 v dobe, kdy vetsina lidi psala o tom, ze NAVI bude „mainstreamovy odpad“. Co se tyce CPU (GPU), tam je mozne, ze mu treba nekdo poslal nejaky high level predbeznych ‚specek‘. Kdyz delas produkt, tak mas target, jak by to melo vypadat, muze to byt treba neco takovyho.
       Ja se ho nechci zastavat, treba mas pravdu, a sklada si ty informace z nejakych stripku co najde ruzne po redditu. Na druhou stranu, ty videa jsou minimalne zajimave delane, at uz z toho vyleze nakonec cokoliv.

      • Je mi jasny, ze pro vetsinu lidi tady, jsou ta videa tezko srozumitelna z duvodu jeho anglictiny, kde cast mistnich ‚anglickych‘ expertu mu nebude rozumet vubec, ale to by nemel byt duvod ho smahem apriori odsoudit.

      • Na co si tu hrajes, ty prostacku. Ja mam z anglictiny statnice a J. O. dle meho nazoru rozumi anglicky rovnez skvele. Jedinej, kdo se tady ohledne anglictiny totalne ztrapnil, jsi byl relativne nedavno ty. Tak tady nemel takovy sracky. Ten autor fabuluje, lze a mlzi a ty to tady pomalu vydavas za fakta. Ale chapu, ze se s takovyma lidma ztotoznujes, protoze jste v tomto temer stejni. Jen ty jsi o dost jednodussi a prostodussi.

      • Zato ty tu meleš taky pěkný hovna Dragonie. Všechny tvoje příspěvky tady jsou jen o napadání ostatních… to se tu v diskusi může každý sám přesvědčit.

      • To vis ze jo, Tondo Žoho, asi jako ty v jakekoliv diskuzi o Epic Store, kde jen utocis na vsechny a vsechno, co je v rozporu s tvym nazorem. Necht si to kazdej precte. Zamet si pred svym prahem a pak teprve rozdavej moudra a moralizuj, ubozacku.

      • Hele Dragonie, nevim, proc mas neustalpou potrebu se pod mymy prispevky vymesovat..psal jsem ti uz driv, ze stejne jako jiny se s Hovadem nebavim 🙂

      • ale jinak si klidne posluz, kdyz ti to ulevi, od tvych emocionalnich pnuti..kdyz jsi k tomu uz velky kluk a mas z toho tu statnici 🙂

      • To je jednoduchy Tombo, ty a Redmarx jste nejvetsi blbove, co jsem za desitky let na netu potkal. Melete totalni hovadiny, mlzite a prekrucujete a jeste si myslite, buhvi jak nejste zajimavy. Ty navic jeste urazis lidi kolem a umis jen bukvicovat. Takze vam oplacim stejnym dilem a ver, ze neprestanu. Nikoho tak debilniho snad uz nepotkam, takze se vam dvoum budu plne venovat a kazdou vasi sracku, co vypustite, rad okomentuji. Nazdar, bukvicacku.

      • Já na rozdíl od tebe v těch příspěvcích debatuju a argumentuju, takže tvoje lži jsou celkem bezpředmětné. Ty na celé téhle stránce pouze sprostě nadáváš ostatním (a kadence tvých nadávek je s každým dalším příspěvkem vyšší).

       To už i příspěvky trolla Redmarxe mají vyšší úroveň, než ta prázdná žumpa co tu plodíš ty.

   • Ne, tohle je exemplář vylízaného trolla (dámy prominou), který bude plevelit diskuze opakováním jedněch a těch samých věcí dokola, doufaje, že bude alespoň trochu zajímavý, a někdo na něj bude reagovat, díky čemuž se nebude ve svém smutném životě cítit tak sám. Víc bych v tom nehledal.

   • Nerekl bych. Intel je na tom hodne spatne (ne financne, ale bezpecnostne), takze jen ocekavam kdy se objevi nejaka soudni kauza zalujici ho o nahradu hodnoty/energie ztracene po zapatchovani jeho bezpecnostnich der. Neco ve smyslu VW dieselgate.

  • 10nm proces ma slabe takty o celi 1GHz horši ako 14nm, tu je pes zakopany. Nevedia to odladiť.
   10nm proces by tu už bol davno od intelu. Procesori od intelu na 10nm procese tikaju na taktoch max 4-4,2GHz. To ako konkurencia pre AMD by bol pruser, tak že preto radšej ten 14nm na 5,2GHz.