Intel pro procesory Alder Lake doporučuje silné zdroje. 312–468 W na 12V větvi pro CPU

42

Procesory Alder Lake sice už jsou 7nm, ale spotřeba může být pořád vysoká. Podle uniklého dokumentu Intelu ukazujícího doporučené kapacity zdrojů mohou mít dokonce ještě větší nároky než Rocket Lake a Comet Lake. Schválně, bude 12V větev toho vašeho stačit?

Intel za tři měsíce vydá nové desktopové procesory Alder Lake – s novou výkonnou a poprvé hybridní big.LITTLE architekturou. Tato CPU budou také konečně vyráběné 7nm procesem (původně označeným 10nm Enhanced SuperFin) a měla by tak mít výrazně lepší energetickou efektivitu. Zdá se ale, že přesto budou potřebovat silnější napájení. Intel zdá se zvyšuje nároky na proud, který musí zdroj dodávat, takže spotřeby možná zůstanou nemalé.

Toto alespoň naznačuje kus dokumentace od Intelu, který probublal na hladinu kalných internetových vod na čínském Weibu. Má styl odpovídající dokumentům Intelu a klonil bych se k tomu, že bude reálný, protože tvůrce falzifikátů by nejspíš zfalšoval jiné tabulky nebo informace.

O co tedy jde? V uniklé tabulce údajně od Intelu jsou hodnoty proudového zatížení, které by zdroj ideálně měl dovolovat. Nejde tedy o požadavek, ale doporučení. První tabulka je pro procesory na platformě LGA 1200, druhá tabulka níže je pro LGA 1700 a tedy Alder Lake. Jde o proudy v ampérech, které má 12V větev zdroje napájecí procesor (tedy přes 8pinový konektor EPS, případně více těchto konektorů) zvládat dodávat. První sloupec je hodnota, kterou by napájení mělo dle doporučení Intelu zvládat v případě potřeby trvale. Druhý sloupec uvádí, jak vysoký výšvih nad tyto trvale udržitelné hodnoty by měl zdroj zvládnout, tedy špičkové krátkodobé výkyvy (opět doporučení).

Jde o proudy při 12V napětí. Takže když má pro procesor se 125W TDP být doporučené, aby zdroj byl schopen dodávat trvale až 26 A na 12V větvi, je to 312 W spotřeby. Víc, než dopouští oficiální limit spotřeby v boostu 251W PL2, jenže v tom jsou už i ztráty napájecí kaskády nad rámec PL2. A když jsme nedávno na HWCoolingu zkoušeli, kolik bude žrát Core i9-11900K při enkódování v x265 s použitím instrukcí AVX-512, vyšlo nám skutečně na 12V větvi průměrně 292 W se špičkou přes 300 W. (Deska nejspíš ignorovala doporučené PL2.)

Pro orientaci, toto „trvalé zatížení“, které Intel doporučuje zdrojům zvládat, pro 65W procesory odpovídá 276 W a pro 35W modely 156 W.

Tabulka uvádějící limity proudů které mají zvládnout zdroje pro procesory Alder Lake
Tabulka uvádějící proudy, které mají dle doporučení Intelu zvládnout zdroje pro procesory Alder Lake (Zdroj: Weibo/FCPowerUp)

Druhé špičkové hodnoty jsou asi jen mezní, zřejmě bezpečně naddimenzované. Pro Rocket Lake a Comet Lake totiž Intel doporučuje špičkové proudy až 34 A (125W procesory), což už dává maximální okamžitý příkon 408 W, pro 65W modely pak 30 A (příkon 360 W) a pro 35W úsporné modely 16,5 A (příkon 198 W). Takovéto excesy recenze nikde nenaměřily, takže jde skutečně asi jen o rezervu pro jistotu, pro vykrytí fluktuací spotřeby. Asi by se to dalo charakterizovat tak, že má být zaručené, aby zdroje tyto hodnoty zvládly, kdežto CPU by je naopak reálně dosahovat neměla.

Délka doby, po kterou takovýto výkyv může trvat, je skutečně jen hodně krátká. Měla by odpovídat času, po který může procesor běžet v tzv. PL4 limitu (který je ještě vyšší, než známé PL2, které je oficiálně povolené na 56 sekund, pokud ho deska nevynutí na neurčito). Výchozí doba ve specifikacích Intelu je 10 ms, takže déle by takový výkyv příkonu trvat neměl.

Alder Lake bude požadovat větší rezervu v napájení

A teď tedy konečně k tomu, jak se to bude měnit u Alder Lake. Dobrá zpráva je, že ony doporučené stabilní/trvalé hodnoty Intel pro ani jednu třídu TDP nezměnil. Alder Lake má ale nově doporučené vyšší limity pro ono krátkodobé zatížení při výkyvech. U 125W modelů se doporučení zvýší až na na 39 A, což je až 468 W. Ale pozor, skoro stejná hodnota už bude doporučená i 65W modely – 38,5 A, tedy 462 W. Modely řady T s 35W TDP budou v generaci Alder Lake/na LGA 1700 mít doporučeno 20,5 A – 246 W (naddimenzování této kategorie tedy šlo nahoru hodně, ale jen ve špičce, trvalá zátěž byla naopak snížena, i když zůstává pořád hodně vysoko vzhledem k nominálně 35W TDP procesorů).

Doporučené parametry 12V větve napájející CPU (watty) pro procesory Intel Comet Lake a Rocket Lake
Třída TDP procesoru Trvalá zátěž (při PL2 boostu)
10ms špička (limit OCP?)
165 W 450 W 480 W
125 W 312 W 408 W
65 W 276 W 360 W
35 W 156 W 198 W
Doporučené parametry 12V větve napájející CPU (watty) pro procesory Intel Alder Lake
Třída TDP procesoru
Trvalá zátěž (při PL2 boostu)
10ms špička (limit OCP?)
165 W 450 W 540 W
125 W 312 W 468 W
65 W 276 W 462 W
35 W 132 W 246 W

Znovu upozorňujeme, že čísla, která jsou v posledním sloupečku, vám procesor nikdy žrát nebude, i kdyby k vytěžení tohoto maximálně přípustného odběru došlo, bude to na okamžik dlouhý někde okolo těch 10 milisekund. Může to asi vypadat třeba tak, že okamžitý příkon CPU bude oscilovat někde od 100 W až po 440 W ve špičkách, ale v průměru to pak dá spotřebu jenom 200 W. Takto se chová i napájení grafických karet a je to důvod, proč potřebujete mít zdroj poněkud předimenzovaný a proč například GeForce RTX 3080/3090 se začátku údajně měly s některými zdánlivě dostatečnými zdroji problémy.

Z dosavadních úniků vyplynulo, že typická spotřeba procesorů Alder Lake v boostu bude pořád dost vysoká, pokud zatížíte všechna jádra, ale přece jen o trochu nižší než u 14nm desktopových CPU. Podle údajných parametrů 125W modelů řady K, které se objevily na internetu, bude PL2 místo dosavadních 251 W jen 228 W. Pokud tedy deska limity neodemkne, bude maximální all-core spotřeba procesoru do 228 W a tedy nižší, než u 14nm desktopových Comet Lake a Rocket Lake.

Vzorek procesoru Intel Alder Lake S Zdroj VideoCardz
Vzorek procesoru Intel Alder Lake-S pro socket LGA 1700 (Zdroj: VideoCardz)

Je tedy otázka, proč Intel doporučuje posílené napájení. Mohlo by to být proto, že Alder Lake bude mít sice nižší spotřebu v průměru, ale může se zdát, že při práci bude generovat větší výkyvy (takže by například místo mezi 150 a 300 W osciloval mezi 100 a 400 W – pro příklad). Povolení vyšších špiček proudu v PL4 pro ony kratičké intervaly by možná mohlo umožnit rychleji reagovat na nárazovou zátěž a umožnit rychlejší přepínání frekvencí z nízkých do vysokých boostů, kvůli vylepšení responzivnosti systému.

Jiné možné vysvětlení je, že tyto navýšené hodnoty proudu nejsou doporučené s ohledem na procesory Alder Lake, ale už s ohledem na následující generace. Ty totiž mají přidat jádra, takže by u nich PL2 mohlo zase narůst.

Pak je tu také možnost, že se hodnoty proudu, které mají zdroje ideálně zajistit, zvedají prostě proto, že jde o novou platformu a specifikace proudů, které desky musí dodávat, jdou nahoru v průběhu času tak nějak pořád…

Be Quiet Pure Power 11 500W
500W zdroj Be Quiet Pure Power 11 (Zdroj: Be Quiet!)

Bude Alder lake potřebovat silnější zdroj?

Uváděné hodnoty ampérů a wattů zní dost strašidelně, ale nečekáme, že při vydání Alder Lake přijdou nějaké šoky. Jak už bylo řečeno, všechny tyto hodnoty jsou doporučení a ne tvrdé požadavky, takže doufáme, že ve skutečnosti to bude fungovat i s horšími parametry.

Je možné, že aspoň teoreticky můžete pro Alder Lake potřebovat silnější zdroj, pokud byste chtěli mít všechno úplně ideální a s velkou rezervou. V praxi by mělo s přehledem stačit, když se budete držet toho, co je napsané v prvním sloupci. Ostatně, u zdrojů se normálně uvádějí jen trvale udržitelné proudy, zatímco ty krátkodobé určitě zvládnou i vyšší. Tudíž je asi na místě řídit se jen těmi trvalými hodnotami. Ona špičková hodnota v druhém sloupci spíš asi říká, jak vysoko by měl zdroj mít na 12V větvi nastavenou svoji ochranu proti přetížení (Over-Current Protection), aby ji procesor ani při nejhorším myslitelném scénáři nesepnul.

I když ani ty trvalé hodnoty v prvním sloupci nejsou úplně triviální, když se podívám na svůj zdroj (Be Quiet! Straight Power 10 400 W). Ten totiž poskytuje na 12V větvi pro procesor jenom 18 A, a tak by podle tohoto nebyl dopuručeníhodný dokonce ani pro 65W procesory Intel Comet Lake/Rocket Lake. Výkonnější 650W MSI MPG A650GF má na větvi pro CPU už 25 A, což je už v souladu s doporučeními pro 65W procesory, ale ještě ne pro 125W (ovšem když si pomůže připojením druhého EPS kabelu z druhé nebo třetí 12V větve, která je jinak určená pro GPU, tak už vyhoví).

V praxi to snad až tak drsné nebude, pravděpodobně vám pořád Alder Lake klidně i s tou 228W spotřebou poběží v pořádku i s (dnes celkem obyčejnými) 500–600W zdroji. Možná to ale ukazuje, že když dnes mají desky pro napájení CPU víc než jeden osmipinový konektor, není to úplně bez důvodu. Pro CPU s podobně vysokými spotřebami je také asi ideální mít zdroj s jednou unifikovanou 12V větví místo více rozdělených, protože pak se s překročením kapacity nemusíte potýkat.

Tip: Intel prý chce, aby desky pro Alder Lake přešly na zdroje ATX12VO. Výrobci se ale brání

Procesory Alder Lake se 165W TDP?

V tabulce si jinak lze všimnout ještě něčeho. Totiž, že vedle 35W, 65W a 125W TDP se ještě jako možnost uvádí 165W TDP. Že by tedy existovaly i nějaké speciální výkonné verze procesorů Alder Lake i s takto zvýšeným TDP (a možná také vyšším PL2 než 228 W?). Vyloučit se to nedá, ale stejná kategorie 165W TDP je uvedená také u procesorů Comet Lake a Rocket Lake. A u těch přitom použitá není. Možná tedy jde o něco, co si Intel nechává do rezervy a ani u Alder Lake se taková CPU reálně prodávat nebudou.

Desky můžou být kvůli požadavkům na silnější napájení dražší

Pokud má Alder Lake opravdu trošku vyšší nároky na ony špičkové krátkodobé proudy (i když ony stabilní jsou stejné), mohlo by vést ke zdražení desek. VRM a další aspekty napájení procesoru budou muset být dostatečně dimenzované na o něco vyšší limity proudu, tudíž v přívodu bude muset být o trošku víc mědi/víc vodičů v PCB, kondenzátory možná budou potřebovat větší souhrnnou kapacitu, možná desky v průměru budou mít více fází. Ostatně, první deska, která unikla, jich má 20.

Pokud na to ale dojde, tak Intel ve zdražování desek nemusí být zdaleka sám. U desek platformy AM5 od AMD prý může být nově podporováno 170W TDP, což by si také mohlo vynutit ve specifikacích vyšší proudy, které musí napájení povinně nebo doporučeně zvládat.

Z690 deska se socketem LGA 1700 pro procesory Alder Lake Zdroj: Bilibili

Galerie: Úniky a informace k procesorům Intel Alder Lake

Zdroj: HXL/Twitter, Weibo

Intel pro procesory Alder Lake doporučuje silné zdroje. 312–468 W na 12V větvi pro CPU
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (83.08%) 13 hlasů

42 KOMENTÁŘE

    • Jasne, ze jsem ho koupit nechtel, k cemu by mi byl. Vsichni krome tebe ktery videt nechce vime, jaka byla dostupnost AMD APU. Vsude se o tom pise.

     I kdyz je otazka jestli tohle nekdo bude za ty prachy chtit. APU byla vzdycky domena low cost reseni, to cpu za 7k, resp. 9K rozhodne neni. To uz je lepsi vzit 10400F za 3K6 a k tomu basic gpu.
     Tohle bude pro lidi, co potrebujou vykonny CPU, ale nepotrebujou gpu. A ti uz davno maji Intel. jako vazne, koupim si cpu za 9K s pseudohernim igpu, kvuli tomu, aby na tom sly pustit gamesy v low? Mozna ted kdyz gpu vubec nejsou, to leda.

     • hnizdo 6.8.2021 at 12:11
      No ono je to jeste mozna malinko jinak.
      Zatimco doted byly dostupne jen 4-core APU pro neOEM, na kterych se dalo hrat v pohode (45 fps) ve FullHD (zalezi na hre! treba vetsina MMORPG jsou CPU dependent, kdyz je GPU o trochu vic nez jen intel-like zobrazovadlo), tak ted tu mame konecne i 8 jadro. Ja jsem treba zvazoval i Raketu (prestoze ten prikon je desivy), ale to iGPU je tam tak bidne, ze je to k nicemu. Co se tyka UHD 630, tak o tom vubec nema cenu diskutovat.
      Tzn. 6 a 8 jadrova APU, zvlaste v dobe nedostatku grafik, maji smysl velky (nebo alespon ja jsem na toto cekal, protoze mam vyuziti). A tech 9k4 za 5700G neresim, neresil bych to ani u Intelu. Ve skutecnosti to APU zase tak drahe neni, v porovnani s 5800X, ktere je o par procent rychlejsi, ale zase nema iGPU.

      • Vetsina lidi hraje mmorpg na srotech za park korun. Tento typ her s tim pocita. A rozhodne nepotrebuje CPU teto tridy, to je absolutni nesmysl. Tady se cena naopak resi velmi.
       Ja vidim jediny smysl pouzit to jako docasne gpu do noveho kompu, nez bude skladem dedik gpu.
       Pokud ovsem bude skladem 5xxxG, to si povime.

      • tohle bych zrovna neříkal … pokud chceš opravdu hrát, ne jen sám poběhovat po mapě, dostává zabrat i ten nej hardware … u mmorpg není problém hrát na 300 fps, připojíš se k 24 raidu a jsi na pěti … stojíš na místě …

      • no a vyresi to monstr cpu? 🙂 jako i 60kovou mapu v BFV utahne starsi osmijadro, nejake mmorpg vyuzije neco silnejsiho? priklad?

       treba co ctu wow, tak si na fps stezujou lidi s archivnim 3770.

      • nečti, zkus si zahrát … spousta z nichj je f2p … jsou situace, kdy je 8 jádro tak akorát … i když třeba lotro jede na dva a půl jádra, občas potřebuješ multibox a to se hodí i 16 jádro … jen kvůli tomu ho ale kupovat nebudu, že … starší mmo jsou špatně optimalizované, každá „síla“ navíc se hodí … když farmím na craft, stačí i integrovaná karta, v raidu nestíhala ani rtx 2080 … dá se, ale musíš zrušit všechny efekty, rozlišení hodit na 2×2 pixely a veškěré nastavení na low, vypnout stíny, grass, jakékoliv vyhlazování …ale kdo se pak má na to koukat?

      • ano, je to jedno … Alich to potřebuje, je jedno na co … klídek 😀 kdybych si měl vybrat 10700 nebo 5700g, beru ten, co mám … už jen kvůli tomu božímu klidu … nic neřeším …

      • hnizdo 6.8.2021 at 16:28
       Prave MMORPG jpotrebuji silna CPU kvuli nejruznejsim vypoctum, ktere se na grafice nedelaji, sitovy provoz, apod.. Ted treba zacinaji vylezat i MMORPG typu New World, ktere uz chteji i tucne GPU, tam samozrejme nestaci uz ani toto APU.
       A jak psal gogo, mam to i na praci, Intel momentalne takoveto CPU nema.

      • New World, to je to vyborne napsane MMORPG co likviduje GPU? Ale vazne, MMORPG nepocita o nic vic dat nez treba BF nebo Volani Dutyho, az na to, ze u MMORPG mas na vsechno moore casu.

  • Zatim neni co resit „do krve“, AL jeste neni venku. Nicmene pokud jsou predzvesti o dalsi „prikonove Rakete“ pravda, tak by ten vykon radeji mel stat skutecne za to, nebo tu mame dalsi „waste of sand“.
   U beznych a Kackovych modelu mi prekracovani TDP tolik nevadi (i kdyz BFU uz dnes vlastne nevi, co je pravda – uvadene TDP zase tak moc vypovidajici hodnotu nema), ale Teckove – usporne – modely by mely zustat usporne. Ale mozna mam jen zvraceny pohled na svet ja 😀

  • 1. O vykonu tu neni rec, resi se prikon.
   2. Kdyby AL jen dorovnaval stavajici radu Ryzenu, zvlaste pak s novou architekturou, tak maji v Intelu zase o problem vic. Otazkou spis je, jestli takto zurive prikony jsou nutnosti, nebo jen tresnicka na dortu, ktera bude zatapet Ryzenum mnohem vic, nez musi 😉 Rijen snad odhali pravdu.
   3. O RL se vi uplne prd, zatim jen srovnani dohadu a jeste vetsich dohadu.

 1. Upgrade Ryzen CPU funguje!
  Vzal jsem vic nez 3 roky starou desku s chipsetem x470, vyndal z ni stare CPU a hodil do ni Ryzen 5700G. Cela operace cca 10min. BIOS jsem mel updatnuty z 03/2021. Vse bez problemu. Dokonce na te MB bezi zaroven Ryzen 1 i 3 bez nutnosti BIOS downgrade 😉 RAMka na podporovanych 3200MHz. Vse frci jak z praku a bez problemu 🙂