Hlavní navigace

Ryzen 7000 „Raphael“ na bázi Zenu 4 bude mít maximálně 16 jader, ale až 170W TDP

14. 7. 2021

Sdílet

Zdroj: ExecutableFix
V generaci procesorů Ryzen 7000 "Raphael" s architekturou Zen 4 nezvýší AMD počet jader, budou to pořád maximálně 16jádra. Zdá se ale, že by mohlo zvyšovat výkon zvednutím TDP, jako Intel...

Dnes jsme už psali o procesoru Core i9-12900K generace Alder Lake od Intelu, který přijde se socketem LGA 1700 a DDR5 a údajně by mohl mít překvapivý mnohovláknový výkon. Vzápětí se ale objevila i zpráva o konkurenci, kterou by měl později dostat příští rok: AMD Ryzenu 7000 s architekturou Zen 4, kódově pojmenovaným Raphael. Vypadá to, že AMD už třetí generaci ponechá stejný počet jader, ale naopak zvýší spotřebu.

Core i9-12900K by údajně mohlo dosahovat i výrazně vyššího mnohovláknového výkonu, než má teď Ryzen 9 5950X. Možná vás zajímalo, jak na to bude AMD reagovat. Nabízelo by se, že tím firma bude nucená uvést na trh 24jádrové procesory pro mainstreamovou platformu, aby si udržela dominanci v mnohovláknovém výkonu. Před časem se totiž objevily zprávy, že zatímco dnes na socketu AM4 mohou mít procesory maximálně dva CPU čiplety a tím 16 jader, procesory Raphael pro socket AM5 by prý mohly používat až tři CPU čiplety a tím pádem by mohly být na prodej i 24jádrové verze. O této možnosti mluvil youtuber/leaker Moore‘s Law is Dead.

Nyní však přišly novější zprávy, které stvrzují opak, a to hned podle dvou poměrně osvědčených leakerů z oboru zpráv o budoucích procesorech od AMD. ExecutableFix a také Patrick Schur na Twitteru oznámili, že Ryzen 7000 bude mít maximálně 16 jader a varianty s větším počtem existovat nebudou. SMT bude u Zenu 4 stále dávat dvě vlákna na jádro, takže nejvyšší a nejvýkonnější model (snad označený Ryzen 9 7950X) bude 16jádro s 32 vlákny.

https://twitter.com/ExecuFix/status/1415045059385434114

170W TDP

Podle Patricka Schura ale AMD zvýší maximální mnohovláknový výkon jiným a přímočařejším způsobem: zvedne TDP, takže procesory budou při zátěži všech jader mít k dispozici víc wattů pro každé jádro. Tím pádem budou moci udržet vyšší frekvenci a tím vyšší mnohovláknový výkon. Podle Schura budou minimálně některé (asi ne všechny) Ryzeny 7000 pro platformu AM5 mít TDP zvýšené na 170 W. TDP nejvýkonnějších Ryzenů pro socket AM4 je dnes 105 W s tím, že reálně je v boostu povolená spotřeba 142 W (to je tzv. limit PPT). Pokud by nová vyšší hodnota TDP fungovala podobně a taky měla ještě zvýšený limit PPT, pa by tato maximální spotřeba „170W modelů“ mohla být až někde okolo 230 W.

https://twitter.com/patrickschur_/status/1415065218087100422

Jak jsme už zmiňovali minule, Intel díky tomu, že u svých mainstreamových CPU připouští v boostu spotřebu i přes 200 W, získává mnohovláknový výkon navíc a tím výhodu proti procesorům AMD, které jsou omezené na nižší spotřeby. Pokud by AMD také u nejvýkonnějších modelů, jako jsou 16jádra, povolilo spotřebu víc jak 200 W, eliminovalo by tuto nevýhodu (respektive výhodu pro Intel) v mnohovláknovém výkonu.

Zmínky o 170W TDP se objevily již dřív, ale tehdy se uvádělo, že pravděpodobně půjde jen o případ nějakých speciálních modelů. Nyní se zdá, že by to alespoň třeba u Ryzenů 9 mohlo být poměrně standardní. Tím, že platforma AM5 jednou bude s takovouto spotřebou počítat, dostane AMD víceméně volnost v tom, že bude moci 170 W u procesorů nastavit, kdykoliv to bude třeba.

Náčrt podoby procesoru Raphael pro socket AMD AM5 Zdroj ExecutableFIx Takto má vypadat procesor Raphael pro socket AMD AM5 zespodu. Jde o náčrt, ne o reálné foto nebo render (Zdroj: ExecutableFix)

Více: První informace o platformě AM5: AMD končí s piny, socket bude LGA 1718, bez PCIe 5.0

Více: Obrázek AMD AM5. Procesory Raphael mají víc PCIe, ale vyšší TDP

Více: Zen 4: obrázky a uniklé slajdy, iGPU, 16jádra Raphael pro notebooky, zrušená verze do AM4

Neblahé normalizování vysokých spotřeb

Toto každopádně není moc dobře pro nás zákazníky, protože toto znamená jediné – když firmy zvyšují mnohovláknový výkon spotřebou místo zvýšení počtu jader, znamená to, že přenášejí náklady na naše peněženky. Ušetří se totiž plocha čipu, kterou platí výrobce, zatímco se zvýší provozní náklady, které platí uživatel. Ideální by proto bylo, pokud by oba výrobci byli donuceni naopak spotřeby snižovat. Pokud se ale nepodařilo k tomu dotlačit Intel, menší AMD se asi dříve nebo později muselo přizpůsobit a začít hrát stejnou hru.

DT24

Podobný trend zvyšování spotřeb nastal v grafických kartách a příští generace GPU se podle některých zpráv ve spotřebě má obzvlášť urvat ze řetězu, takže nafukování TDP je teď asi bohužel v kurzu.

Kus roadmapy AMD ukazující Ryzen 7000 Raphael Kus roadmapy AMD ukazující Ryzen 7000 Raphael (Zdroj: Vegeta/Twitter)

Galerie: Úniky a informace k procesorům Ryzen 7000 „Raphael“ s architekturou Zen 4 a socketu AM5

Zdroje: ExecutableFix, Patrick Schur

Byl pro vás článek přínosný?