Hlavní navigace

Ryzen 7000 a 8000: Granite Ridge, big.LITTLE čipy Strix Point mají jádra Zen 5 a „Zen 4D“

28. 5. 2021

Sdílet

Zdroj: Fritzchens Fritz, použito se souhlasem autora - public domain
Nejnovější úniky o budoucích procesorech AMD: 3nm Ryzen 8000 se Zenem 5 bude mít výkonnou verzi Granite Ridge, APU Strix Point má navíc malá jádra Zen 4D.

Za poslední týden uniklo hodně novinek o budoucích procesorech AMD. Měli jsme tu první informace o desktopovém socketu AM5, který přejde na konstrukci LGA s piny na základní desce, poté i něco o procesorech Ryzen (asi) 7000 „Raphael“ s jádry Zen 4.

Teď se objevily další průsaky s informacemi nejen o Zenu 4, ale už i o Zenu 5, jenž by možná mohl přijít na svět docela rychle po Zenu 4, možná už v Ryzenech 8000. Dokonce prosáklo i jméno, které mají mít malá jádra, která prý teď AMD připravuje – vypadá to, že budoucí APU Strix Point opravdu přinesou hybridní big.LITTLE architekturu.

Strix Point

Nejdříve se podívejme na stručnější únik, který ovšem přináší „vize“ vzdálenější budoucnosti – roku 2023 nebo 2024. Na čínském Weibo se objevil kousek údajné roadmapy, která ukazuje plány na Ryzeny 8000. Bohužel je zcenzurovaná, takže většina detailů nám zatím je utajená. Co se dozvídáme, je, že APU Ryzen 8000 má skutečně kódové označení Strix Point. Tedy přesně jako v nedávném úniku, který o takto pojmenovaném čipu přinesl informace. Mohl by to být doklad potvrzující pravost, jenže nevíme, zda jsou zdroje obou leaků na sobě nezávislé.

Tip: AMD prý také chystá big.LITTLE procesory: 3nm Ryzen 8000 s L4 cache a Zenem 5 v roce 2024

Velká jádra Zen 5, malá jádra Zen 4D

Kromě toho, že Strix Point (STX-A0) je Ryzen 8000, sděluje zamazaná roadmapa, že tyto čipy budou vyráběné 3nm výrobním procesem, a to zřejmě tím od TSMC, protože označení „N3“ používá tento Foundry závod. Nejzajímavější nový poznatek je určení architektury CPU „Zen5+Zen4D“. To zdá se potvrzuje verzi o tom, že APU Ryzen 8000/Strix Point je hybridní design. Bude mít novou architekturu Zen 5, což jsou zřejmě výkonná jádra.

Vedle toho ale zdá se má obsahovat další jádra „Zen 4D“. Jejich úloha by asi mohla být podobně jako v Intelově Alder Lake zvýšení mnohovláknového výkonu díky lepší energetické efektivitě. Název indikuje, že by měly být odvozené od předchozí architektury Zen 4. Ale nejsou zřejmě identická, AMD tedy asi jen nevezme předchozí architekturu, pravděpodobně by v ní mohlo udělat úpravy zaměřené na snížení spotřeby pro roli „malého jádra“. Těžko říct, zda to budou jen detaily, nebo se třeba výrazně zúží šířka/sníží počet výpočetních jednotek, zkrátí out-of-order buffery nebo zmenší cache (nebo dokonce bude odebráno SMT). To by samozřejmě vedle spotřeby a plochy čipu také snížilo výkon jednoho jádra.

Informace o procesorech Ryzen 8000 Strix Point a Granite Ridge Informace o procesorech Ryzen 8000 Strix Point a Granite Ridge (Zdroj: itacg/Weibo)

O Strix Pointu se jinak také opět objevují zmínky, že by toto APU mohlo obsahovat nějakou novou cache – L4 nebo System Level Cache. Možná by mohlo jít o mezipaměť využitelnou jak jádry CPU, tak integrovanou grafikou, což by mohlo zlepšit výkon při dané propustnosti pamětí, podobně jako Infinity Cache v samostatných GPU. Zatím to není přímo doložené, v této roadmapě to nevidíme.

Granite Ridge: velká CPU nebudou big.LITTLE

Další novinka v této roadmapě je kódové jméno druhé linie Ryzenů 8000, tedy výkonnějších procesorů s více jádry, které dnes nemají integrované GPU (ale v generaci Ryzen 7000 a 8000 by prý mít mohly, takže dělící linie asi bude, že tyto zřejmě čipletové procesory budou čistě desktopové, kdežto asi monolitická APU budou založená na křemíku míněném pro notebooky).

V generaci Ryzen 8000 se podle roadmapy tyto výkonné procesory budou kódově jmenovat Granite Ridge. V jejich případě je bohužel vše další zcenzurované, ale lze se domýšlet, že pokud je Zen 5 v APU navržený pro 3nm proces, tak v těchto procesorech by měla být technologie stejná. AMD uvádí nová jádra nejdříve v desktopu, takže máme za to, že Granite Ridge bude Zen 5. Když se podíváte na to, jak je rozmazaný tyrkysový chlíveček, vypadá to také, že bude použitý jen jeden druh jádra (text je krátký). Takže pokud tady „cenzor“ nenastražil schválně nějakou habaďůru, je Ryzen 8000 Granite Ridge pro socket AM5 zřejmě čistě nehybridní design se samými jádry Zen 5.

Že je označení Granite Rapids opravdové, jinak tvrdí také poměrně osvědčený leaker ExecutableFix.

AMD roadmapa CPU Zen4 1600

Informace o Ryzenech 7000 „Raphael“

Nějaké zvěsti se objevily také o procesorech Raphael s jádry Zen 4. Uvádí je youtuber Moore's Law Is Dead. Jde asi z části o kompilát různých dalších drbů či úniků, těžko tedy říci, co má MLID z vlastních zdrojů a co odjinud. Teoreticky tedy třeba některé části mohou být spekulativnější a nevyplnit se.

Kromě informací, které už známe (podpora AVX-512 nebo 28 linek PCIe 4.0, z čehož ale část vezme čipset) zmiňuje, že procesory budou mít osmijádrové CPU čiplety (to také již víme z informací o serverové verzi Genoa). AMD prý možná může udělat pro socket AM5 verzi se třemi CPU čiplety, což by dovolilo vydat highendová (a drahá) 24jádra. Ale prý to může být a nemusí, takže zatím raději s 24jádry moc nepočítejte, může jít i o pouhé spekulování.

Procesory by prý mohly podporovat DDR5-5200, podporu USB4 a přítomnost integrované grafiky také MLID ani nevylučuje, ani nepotvrzuje. Uvádí ale, že Zen 4 má prý mít IPC (tedy výkon na 1 MHz) proti Zenu 3 zlepšený i o víc jak 20 %, takže by asi mohl mít vyšší jednojádrový výkon, než Intel Alder Lake.

Cloud24

Informace o procesorech Ryzen 7000 Raphael a Zenu 4 od Moores Law is Dead Informace o procesorech Ryzen 7000 Raphael a Zenu 4 od Moores Law is Dead (Zdroj: Moores Law is Dead via techPowerUp)

Zen 4 už v létě 2022?

Zen 4  jinak podle tohoto youtubera nyní má vydání plánováno na třetí kvartál roku 2022 (což by byl červenec až září). Také to ale nemusí být definitivní, takže nám to zas tak moc neříká, protože je zmíněno, že by nějaké zpoždění mohlo způsobit, že nakonec vydání nastane až ve čtvrtém kvartálu, jak tvrdily předchozí zvěsti.

Galerie: Úniky a roadmapy AMD o procesorech Ryzen 5000, 6000, 7000 a 8000

Zdroje: VideoCardz, Weibo, techPowerUp

Byl pro vás článek přínosný?