Hlavní navigace

AMD prý také chystá big.LITTLE procesory: 3nm Ryzen 8000 s L4 cache a Zenem 5 v roce 2024

4. 5. 2021

Sdílet

Zdroj: Fritzchens Fritz, použito se souhlasem autora – public domain
Objevily se drby o APU Ryzenech 8000 s architekturou Zen 5, podle kterých prý u nich AMD stejně jako Intel chystá big.LITTLE s malými jádry. A tvrdí i další zajímavé věci.

Už docela dlouho víme, že příští procesory Intelu budou jak pro notebooky, tak dokonce i pro desktop hybridní, kombinující malá a velká jádra po způsobu big.LITTLE procesorů ARM v mobilech. Budí to pořád vášně a pochyby o tom, jak dobře tento princip může fungovat ve Windows či obecně v PC. Ovšem teď se objevily zprávy, že by takovouto hybridní architekturu nemusel razit jenom Intel, ale mohlo by se přidat i AMD.

Informace je to zatím z poměrně neosvědčeného zdroje, takže bychom ji měli brát s velkou rezervou a připravit se na to, že může jít o něčí spekulaci nebo fake. Ale v případě, že by byla pravé, by byla hodně zajímavá. AMD údajně podle tvrzení webu Moepc uvede vlastní big.LITTLE architekturu společně s procesory architektury Zen 5. Přesněji to mají být APU s jádry Zen 5, tedy procesory s integrovanou grafikou, které se používají v noteboocích (ale vedle toho také v desktopu).

Strix Point

APU s jádry Zen 5 se prý jmenuje „Strix Point“. Odlišný leaker Vegeta (který nedávno přišel s kouskem roadmapy AMD ukazujícím procesory Raphael) uvádí stejné jméno. Shoda by mohla být zajímavým dokladem, ale Vegeta o „Strix Point“ tweetoval jako první ještě před zprávou o big.LITTLE od Moepc, takže to moc neznamená.

APU Strix Point by prý mohlo obsahovat osm velkých jader Zen 5 a k tomu čtyři malá úsporná jádra. Moepc neuvádí bohužel nic k tomu, jakou architekturu mají malá jádra mít, nebo jak přesně by vypadal jejich výkon. Tedy zda by jejich smyslem bylo zvýšit mnohovláknový výkon – v takovém případě by mohlo jít o relativně rychlá out-of-order jádra, což je přístup Applu a zdá se i Intelu – nebo čistě a pouze šetřit energii v klidu. Pak by dokonce mohlo jít o in-order architekturu, jakou používá ARM u Cortexu-A55.

Roadmapy AMD z Investor Presentation červen 2020 01 Roadmapy AMD z Investor Presentation (červen 2020): architektury CPU. Zen 5 a 3nm čipy ještě v žádných plánech AMD veřejně nejsou (Zdroj: AMD)

AMD od doby jader Jaguar, která neměla následovníka a jejich vývojový tým z velká části odešel do jiných firem, nemá separátní architekturu malého jádra, jakou si buduje Intel v podobě Atomů. Ba dokonce v roce 2016 mělo AMD za to, že Zen a jeho následovníci dokáží pokrýt jak výkonné, tak úsporné procesory jedinou architekturou. Pokud není Strix Point výmysl, změnilo AMD názor a pravděpodobně zase nějaké malé jádro vyvíjí. Pokud tedy nejde o nějakou bombu typu, že AMD do té doby nepřejde na architekturu ARM (nebo nepoužije u velkých jader x86 a u malých ARM, což by bylo asi ještě pikantnější).

2024

Strix Point má být podle tohoto zdroje jít na trh jako Ryzen 8000, ale asi má vyjít až v roce 2024. Tyto procesory prý budou vyráběné na 3nm procesu TSMC. To by znamenalo, že na něj firma skočí hned po prvních 5nm procesorech s architekturou Zen 4, které vyjdou v roce 2022 jako Ryzen 7000 (5nm APU s jádry Zen 4, která prý mají kódové označení Phoenix) – uvidíme, jestli se toto tvrzení potvrdí.

Tímto vzniká v roce 2023 díra, má-li být Ryzen 7000 vydán už v roce 2022. Ale mohlo by to být vysvětleno tím, že Ryzen 7000 (5nm/Zen 4) vyjde koncem roku 2022 a Ryzen 8000 (3nm/Zen 5) zase spíš začátkem roku 2024.

Roadmapa procesorů AMD sestavená z postupně uniklých výřezů Roadmapa procesorů AMD sestavená z postupně uniklých výřezů. Ovšem mezitím se zdá se vydávání výkonných procesorů v horním řádku opozdilo proti tomu, jak je časově naznačené v plánu. APU Strix Point by následovalo až za APU Phoenix, které by v roadmapě mělo být napravo od generace Rembrandt (Zdroj: MebiuW/Vegeta, kompilace: Cnews.cz)

IPC až o 20–29 % vyšší než Zen 4, L4 cache?

Specifikace a výkonnostní cíle jsou prý podle Moepc již dané. Zen 5 má prý mít výkon na 1 MHz (IPC) zlepšený o 20 % či o trošku víc („+2X %“) proti architektuře Zen 4. Také specifikace integrovaného GPU už je prý hotová a výkonnostní cíl také daný, ale ten Moepc neprozrazuje.

Zajímavé je, že se prý má změnit paměťový subsystém, zatímco onen druhý leaker z Twitteru zase zmiňuje, že by APU mohlo mít L4 cache. Že by integrovaná grafika obsahovala Infinity Cache a ta byla zpřístupněná i pro jádra CPU právě jako L4 cache? To vše ale je třeba nahlížet s onou neustále zmiňovanou rezervou, protože si opravdu nemůžeme být jistí, zda si tito méně osvědčení leakeři jen nevymýšlejí.

DTZ24

Vzhledem k tomu, že vydání je možná ještě tři roky daleko, zde asi také platí nebezpečí, že i pokud jsou tyto informace legitimní, může AMD plány změnit, použít jiné specifikace a třeba některé vlastnosti vyškrtnout. Jsme opravdu zvědaví, co se z těchto zpráv nakonec potvrdí.

Dělá AMD dobře, když se uchýlí k big.LITTLE heterogenním procesorům?

Zdroje: Moepc, Vegeta (1, 2, 3)

Byl pro vás článek přínosný?