Intel v Q2 2018 utržil 17 miliard $. Zisk 5 miliard a 27% růst serverů burze nestačil

15
Zdroj: Intel

Včera jsme psali o finančních výsledcích AMD, které v druhém čtvrtletí letošního roku dosáhlo tržeb 1,756 miliardy dolarů. Den nato již má svou uzávěrku za Q2 2018 hotovou i Intel, jeho výrazně větší konkurent, momentálně po Samsungu druhá největší polovodičová firma a jednička na trhu procesorů.

Intel v dubnu po prvním kvartálu stanovil prognózu, dle které měl mít tržby okolo 16,3 miliardy dolarů (s tolerancí 500 milionů nahoru dolů). Tento cíl se ale společnosti povedlo výrazně překonat, utrženo bylo nakonec 17 miliard (přesně je to 16,962 miliardy) dolarů. To je 15% nárůst proti tržbám v stejném období loňského roku. Intel měl na nich nyní hrubou marži 61,4 % a s daňovou sazbou 9,5 % (ta je nižší, než očekávání, dle nějž měla dosáhnout 14 %) se mu podařilo vytvořit čistý zisk 5,006 miliardy $. Na jednu akcii připadá 1,05 $. Ačkoliv má tedy Intel „jen“ desetinásobné tržby, jeho ziskovost je relativně k tomu mnohem větší než u AMD.

Finanční výsledky Intelu za Q2 2018
Finanční výsledky Intelu za Q2 2018

Prodeje procesorů stoupají, ceny také

Tyto tržby pocházely z 51 % ze základní klientské divize procesorů pro PC – Client Computing Group utržila 8,7 miliardy dolarů, což je 6% meziroční nárůst, který byl způsoben údajně silnou poptávkou po zejména herních a firemních produktech (procesorech), významnou roli mohla sehrát zejména nově uvedená šestijádra pro notebooky. Intelu se každopádně podařilo otočit pokles tržeb v PC, který se na chvíli dostavil v roce 2017. Nárůst je přitom v tržbách procesorů (8,1 miliardy), nikoliv jen v příslušenství, jako jsou modemy (ty dělaly 0,7 miliardy). Jak notebooky, tak desktopy rostly co do tržeb o 6 %, u desktopových procesorů navíc Intel hlásí, že průměrná prodejní cena výrobku stoupla o celých 13 %.

Tržby jednotlivých divizí Intelu
Tržby jednotlivých divizí Intelu

Divize Data Center Group se serverovými procesory narostla meziročně dokonce o 27 % na 5,5 miliardy $, divize internetu věcí o 22 % na 880 milionů, divize nevolatilních pamětí NAND/3D XPoint o 23 % na 1,1 miliardy a divize FPGA o 18 % na 517 milionu dolarů. Souhrnně vytvořily tyto segmenty už 49 % tržeb společnosti, takže Intel může spokojeně konstatovat snižující se závislost na trhu PC (jejichž prodeje ale nyní po dlouhé době potkalo oživení).

Intel Xeon Gold 6138P, procesor s integrovaným FPGA Arria 10 GX 1150 (Zdroj: PCWatch)
Intel Xeon Gold 6138P, procesor s integrovaným FPGA Arria 10 GX 1150 (Zdroj: PCWatch)

Akcie zareagovaly negativně

Ačkoliv tržby přesáhly prognózu a dala by se tedy čekat pozitivní odezva na akciových trzích, burza paradoxně zareagovala propadem o 5,6 % během „after hours“ obchodování (akcie konkurenčního AMD byly zřejmě touto zprávou naopak posíleny o 3,3 %). Podle některých zdrojů mohlo být spouštěčem to, že část analytiků/investorů očekávala ještě vyšší růst tržeb datacentrové divize než oněch 27 % a byla zklamána. Jinde je jako důvod negativní reakce citována informace o stavu 10nm procesu. Intel sdělil, že práce na výtěžnosti procesu pokračují podle plánu, ale masové komerční dodávky 10nm čipů mají nastávat až v druhé polovině roku 2019. Tyto faktory asi vytvořily pesimistické nálady, ke kterým patrně přispěla i nejistota spojená s nuceným odchodem CEO Briana Krzanicha koncem června, po kterém nyní Intel teprve hledá nového stálého šéfa.

V roce 2018 nejspíš tržby překonají 70 miliard

Prognóza na další kvartál (nyní probíhající Q3 2018) nicméně předpokládá další zvýšení tržeb na 18,1 miliardy dolarů, plus minus půl miliardy. Čistý zisk by měl dosáhnout okolo 1,09 $ na akcii. Přitom tato číslo pravděpodobně opět budou předstižena.

Předpokládané tržby Intelu v Q3 a celém roce 2018
Předpokládané tržby Intelu v Q3 a celém roce 2018

Intel také zvýšil prognózu celoročních tržeb na 69,5 miliardy dolarů, takže reálně by se asi mohl přehoupnout přes sedmdesát. Zvýšená konkurence ze strany AMD není zatím cítit nijak bolestivě a vzhledem k výrazně dominantnímu tržnímu podílu Intelu je asi její finanční dopad zatím stále zanedbatelný.

Intel v Q2 2018 utržil 17 miliard $. Zisk 5 miliard a 27% růst serverů burze nestačil
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88.57%) 14 hlasů

15 KOMENTÁŘE

 1. Chtěl bych vypíchnout pár věcí, které včera ne těchto finančních výsledcích zaujaly mě:
  a) Divize IoTG+Mobileye vykázala 2x větší zisk, než AMD. To není rytí do AMD, ale ukázka toho, jak Intel úspěšně diverzifikuje své portfolio.
  b) Divize vyrábějící Octane paměti je stále ve ztrátě, i přes růst tržeb. Je zajímavé, že je Intel masivně propaguje, přestože na nich prodělává, a toto prodělávání má asi hodně společného s tím, že se s Micronem dohodli jít každý jinou cestou. Můj odhad je, že je Intel propaguje hlavně proto, že by mu do budoucna mohly přinést výraznou konkurenční výhodu na poli datacenter.
  c) Že se 10nm čipy budou ve velkém prosazovat až v druhém pololetí příštího roku mě naopak nepřekvapilo, to bylo jasné z toho, že v současnosti obměňuje své 14nm portfolio „novou“ vlnou produktů. Naopak mě ale v této souvislosti překvapilo, že i přes výrazné zvýšení zisků prakticky nehodlá zvýšit investice. Z toho bych usuzoval, že si nemyslí, že je to s 10nm procesem tak špatné. Pokud by to bylo špatné, čekal bych, že začne třeba masivně investovat buď do ladění toho 10nm procesu nebo do jeho nástupce. A nic takového se neděje. Možná to s tím 10nm procesem není špatné, ale naopak je to výborné s 14nm procesem, který je tak levný, že je neekonomické z něj utíkat, dokud společnosti generuje tak velké zisky.
  d) Naopak evidentně nevědí, co s těma vydělanejma penězma dělat a masivně nakupují svoje akcie. To dělají už dlouho, ale utratit skoro 4 miliardy za čtvrtletí, je už dost na to, aby mě to překvapilo.
  e) Překvapil mě též výhled na 3Q/2018, kdy očekávají dalších cca 5,5 miliardy dolarů čistého zisku.

  • a) …aj keď väčšina vďaka intervenciám a podobne. Napríklad ich staré (28nm) FPGA rástli len preto,že to je Intel, a tak niektorí zákazníci kupovali výhradne ich. Aj keď konkurencia mala na trhu už 16nm, ktoré odoberal napríklad Amazon alebo Baidu. Podobne modemy sa predávali len preto že to nieje Qualcom. Keď ich Apple prestane používať, tak budú opäť na nule.

   Takže kto vie koľko EPYCov by sa predalo, ak by ich predávali s modrou nálepkou.

   b) tie pamäte sú nepríjemné, keď sú v strate aj keď sú ceny pamätí všeobecne vnímané ako extrémne vysoké. Čo sa stane ak ceny náhle klesnú?

   c) nepovedali druhá polovica, ale priamo koniec roku. Vieme čo to v preklade znamená.

   A o stave výroby nemá cenu špekulovať.

   • ad a) To je jako vyčítat coca-cole, že jejich produkty lidé kupují přesto, že konkurence má za stejnou cenu víc limonády. S těmi modemy bych to tak nehrotil. Jejich podíl na příjmech je asi 4%, navíc v tom nejsou jen modemy, ale i další čipy, navíc Apple není jediný odběratel. Ostatně proti loňsku vzrostl příjem z této kategorie jen o 100 milionů, takže že by na tržbách bylo nějak vidět odklon Applu od Qualcommu se říci nedá.
    Že by se Epyců pod jménem Intelu prodalo víc, taky není snad nic, o čem by někdo pochyboval.
    ad b) Ty paměti nejsou paměti RAM, jejichž cena je vnímána jako extrémně vysoká, ale konkurují spíš NAND pamětem, které naopak poslední dobou vytrvale klesají. Navíc ztráta 65 milionů asi není to, z čeho by si měl Intel dělat těžkou hlavu. A evidentně nemá v tomto segmentu moc obav, když píší, že očekávají, že za letošní celý rok bude tato divize v zisku.
    ad c) Jste si jistý, že „10nm yields on track with systems on shelf 2H’19“ znamená přímo na konci roku?

  • Docela by mě zajímalo, na kolik byste ohodnotil ten Intel vy. Vyjděte z předpokladu, že splní to, co zaznělo v tomto odhadu, a že jeho letošní čistý zisk bude 4,15 dolarů na akcii. Kolik by podle vás měla stát akcie? A můžete napsat klidně dvě ceny. Jednu, za kterou byste byl ochoten ty akcie koupit a druhou, za kterou byste je určitě prodal, kdybyste je už vlastnil.

      • Máte pravdu, že netuším, co je ta vaše statistika kupců, ani netuším, co myslíte pojmem „flow in/out do trhu“. Ale myslím si, že to nebude tím, že bych tomu nerozuměl, ale spíš tím, že pindáte naprosté kraviny.
       Když v prvním příspěvku píšete, že jsou akcie předražené, tak v čem je oceňujete, když ne v ceně? Jak můžete vědět, že je něco předražené, když absolutně nedokážete vyjádřit, jaká je ta správná cena?

      • RH, ty jsi uplny …., kazdy at si doplni svou lib. nadavku… to tvoje Blue Big Ego nedokaze ani priznat, ze je neco, cemu opravdu nerozumis! a jeste to tady naplno pred vsemi ventilujes! jak se mam proboha s tebou o necem bavit, kdyz o tom nemas ani tu nejmensi elementarni znalost??? 🙂 takze opravdu to nejsem ja, kdo tady mele silene kraviny… 🙂
       a hlavne opet uplne mimo argumentujes… jasne jsem ze „drzi cenu akcii nahore“… coz je uplne neco jineho nez to tvoje placani o predrazenosti… ve sve naivite jsem se domnival, ze si opravdu k tomu chces neco zjistit – viz. muj odkaz na CZE zdroj pro urceni ferove ceny akcie, resp. urceni hodnoty! akcie… ale to byl samozreje hluboky omyl… 🙂 a nejdrive si neco o buybacks nastuduj, nez se k tomu budes vyjadrovat….. protoze buybacks opravdu nejsou vubec o trzni cene akcie… protoze samotna firma je spolecne s centralni bankou asi jedina entita, ktere je nakupni cena akcie „skoro“ jedno… 🙂

       P.S. ja vim, zase a opet ztrata casu ze? 🙂