Intel hlásí výsledky za Q1 2017. Klesly mu prodeje CPU, ale vydělal víc skrze vyšší ceny

18
Intel Xeon E7-8800 generace v3 (Haswell-EP, 22 nm)

Opět po třech měsících přichází čas na kvartální výsledky hardwarových firem. Mezi AMD a Intelem bude letos zajímavé pozorovat, zda renesance konkurence skrze architekturu Zen přinese nějaké přelévání tržeb či zisků. Případné efekty asi nastanou hlavně v následujících čtvrtletích, nicméně Ryzeny se začaly prodávat již na začátku března, a tak by se aspoň v omezené míře již měly projevit i na výsledcích za první kvartál, jež účetní obou firem nyní uzavírají.

Jako první hlásí tržby Intel. Ten na Q1 2017 po konci minulého roku vyslovil poměrně vysokou prognózu, podle níž by za leden, únor a březen mohl mít obrat až 14,8 miliardy dolarů (plus minus půl miliardy). Zmiňuji to proto, že přesně do tohoto čísla se tržby Intelu nakonec také trefily. Dělají 14,8 miliardy $, což je pro první kvartál roku rekordní hodnota. Kvůli sezónním vlivům Intel obvykle končíval hůře, v Q1 2016 měl obrat 13,7 miliardy. Meziročně si tedy polepšil o slušných 8 %.

Firma měla hrubou marži 61,8 % a čistý zisk 3 miliardy dolarů – 61 centů na jednu akcii. Zisk Intel narostl velmi slušně, jelikož před rokem činil jen 2 miliardy (přesný meziroční nárůst je 47 %). Přispět by k tomu mělo například to, že se Intelu v průměru dařilo prodávat dražší produkty, ačkoliv kusová množství byla menší. Naopak faktorem zhoršujícím výsledek byly opět vyšší náklady na rozjezd nových výrobních kapacit na 10nm procesu, což se projevovalo už v posledních měsících roku 2016.

Výsledky Intelu za první čtvrtletí roku a meziroční srovnání s Q1 2016
Výsledky Intelu za první čtvrtletí roku a meziroční srovnání s Q1 2016

Intelu se daří ve výrobě pamětí NAND flash a Optane

Jako vždy je zajímavé se podívat na to, odkud příjmy Intelu plynou. Klientská divize (procesory pro PC) z tržeb přinesla 8,0 miliardy, což je o 6 % lepší než před rokem, ačkoliv se procesorů prodalo o 4 % méně než tehdy. Ceny CPU totiž prý v průměru stouply o 7 %. Propad prodejů se týkal desktopů (-7 %), kdežto notebooky o 1 % stouply. Proti předchozímu kvartálu se tržby i prodeje zhoršily o 13 %, to je ale pravidelnými sezónními vlivy. Právě na výsledku této divize by se mělo ukázat, pokud by AMD s Ryzeny výrazněji ukrojilo z prodejů Intelu; průkaznější to ale asi může být až za Q2 2017.

Tržby ze serverů mají vyšší marže, ale stále tvoří jen něco přes polovinu obratu PC procesorů: přinesly 4,2 miliardy dolarů. Prodeje se Intelu i zde o 1 % zhoršily, ale ceny o 6 % stouply, takže Intelu meziročně tržba přesto narostla o 6 %. Nejlepší trend ale ukazuje divize nevolatilních pamětí, proti Q1 2016 zvýšila tržby o 55 %, na 866 milionů dolarů, do budoucna by se jí asi mělo dařit ještě lépe díky nedávnému uvedení Optane SSD s pamětí 3D XPoint. Divize internetu věcí vynesla 721 milionů (zlepšení o 11 %), bezpečnostní divize McAffee 534 milionů (zhoršení o 1 %) a divize FPGA pak 425 milionů (zlepšení o 18 % proti předchozímu roku).

intel-optane-memory-1

Intel je po prvních třech měsících optimističtější

Zatímco tržby za první kvartál se přesně trefily do odhadů z ledna, zpráva o finančních výsledcích je přesto překvapením v pozitivním smyslu. To se skrývá v prognóze. Intel ji totiž nyní poupravil směrem vzhůru proti předchozím očekáváním. Po Q1 2017 to údajně vypadá, že celoroční obrat by měl být lepší zhruba o půl miliardy dolarů, okolo 60 miliardů celkově. Větší má být také celoroční zisk, okolo 2,56 dolaru na jednu akcii. Na začátku roku přitom firma připouštěla možnost, že by jí letos zisk moc nenarostl, takže tyto lepší vyhlídky by měly investory a finanční analytiky potěšit.

Čistě pro druhé čtvrtletí však Intel počítá s mírným (o necelá 3 %) sekvenčním zhoršením tržeb proti Q1 2017. Obrat má být 14,4 miliardy $ (plus minus 500 milionů), což bude patrně sezónně podmíněno a v třetím a čtvrtém kvartálu by naopak výsledky měly jít výš, nad 15 miliard na kvartál. Marže by prý měla být okolo 62 % a zisk na jednu akcii by měl být okolo 53 centů.

Ohodnoťte tento článek!

18 KOMENTÁŘE

 1. No zaujímavé, predali menej ale drahšie takže vo výsledku aj tak trhli viac 😀

  btw. tak či onak, skutočne vplyv Zenov je ešte skoro hodnotiť, Q2/3 už budú mať oveľa vyššiu výpovednú hodnotu, veď vlastne ani tie najlacnejšie Zeny ešte nie sú v predaji, Ryzen 5 koľko – mesiac ? A potom čo trocha zasiahli do tabuliek 300+ USD Ryzen 7 tak pri tých je jasné že Intelu zatiaľ na podieloch neublížili…

  Ale veci sa hýbu, Intel už dotiahne 6C/12T aj do mainstreamu a možno ešte skôr než sa plánovalo, tak ešte keby to okorenil lepšou cenou nebolo by to na škodu…

 2. To jsou hodne zajimava cisla, takze 8mld za klientska reseni a jen 4mld za servery. Hmm. Pricemz klient tvori vetsinu obratu firmu. No uz chapu proc je Intel z Ryzenu tak nervozni. Puvodne jsem si totiz myslel, ze na servrech maji vic nez v klientu…

  • Obrat je v desktopu sice dvojnásobný, ale zisk z nich asi absolutně menší než ze serverového segmentu kde jsou vyšší ceny(marže). Strach ze strany leadera trhu by patrně mohla vzbuzovat případná akceptace Ryzen/Naples-based řešení v rámci x86_64 enterprise trhu, když již ne významnou ztrátou podílu tak aspoň tlakem na stávající úroveň cen.

   Za 24-cores@2,2GHz chce v současnosti Intel cca 7000US$, 32 core Naples tvořený osmi CCX může mít ekonomickou cenu asi někde na 1500US$. Naznačovaná řešení AMD asi zatím nepůjdou výkonově za dual socket MB s Naples (tj. max. 2x32core/2x64thread), ale i to samo o sobě může představovat cenový útok na většinu realizovaných serverových řešení.

   • Odkiaľ je to, že v serveroch majú vyššie marže?

    Pretože v serveroch majú síce vyššiu ASP, ale aj výrobné náklady sú tam tiež značne vyššie. Pretože zatiaľčo v desktopoch im stačí vyrábať 100mm2 prdítka, v serveroch musia ísť často nad 700mm2, a cena za 1mm2 rozhodne nerastie lineárne.

    Ten Xeon za $7000 je taký extrém, ale koľko sa ich asi reálne predá? Myslím že väčšina rozumne uvažujúcich ľudí/firiem pôjde skôr do 18-20 jadier za zlomok ceny.

    Btw. uvediem opačný extrém. 8 a 10 jadrový Xeon majú v cenníku za $306 – $612. V desktope za pretaktovanú verziu rovnakého kremíku (s vyšším TDP) dostanú $1100 respektíve $1800, teda zhruba trojnásobok.

    • Akorat, ze v tom srovnani mate drobnou chybicku.. 😉
     Porovnavate 2 ruzne ‚typy‘ CPU, byt se stejnym poctem jader. Vami porovnavany E5-2630 v4 vs i7 6950 nemuzete srovnavat. 2630 je „low“ taktCPU. 6950 naproti tomu 6950 je „high“ takt CPU. Uplne jina oblast nasazeni.
     Pokud chcete srovnavat, tak se nabizi E5-2667 v4 vs i7 6900..a hadejte.. 2057$ vs cca 1050$ .. cili temer 100% priplatek za Xeon 😉

     Takze je tam samozrejme daleko vyssi marze alespon u referecni ceny.

     • Jasne, je nizkotaktovaný a najvyššie taktovaný stojí viac, to sú tie extrémy… Ale bol to len príklad. Ide o to, že koľko firiem bude kupovať ten najdrahší procesor (s najvyššou cenou za jadro)?

      Napríklad namiesto 6950X sa dá za podobnú cenu zohnať 16-jadro, nižšie taktované ale s nižším TDP. To je väčší kremík predávaný za rovnakú cenu.

      Chcelo by to nejaký zdroj. Ja viem len že ASP v DCG je okolo $500 a v CCG okolo $150.

     • Ja jsem se nesnazil najit nejdrazsi cenu, pouze jsem chtel porovnat 2 frekvencne podobne kusy kremiku a vyslo to jak to vyslo.
      Osobne si myslim, ze ty ceny jsou delane podle toho, co si Intel muze ve svem postaveni dovolit. Je to nejaka jeho obchodni strategie. Z ceho vychazi nevim, ale rekl bych z konkurecniho (nebo taky monopolniho) postaveni. Neboli za kolik si mysli, ze to muze prodat 🙂

     • „Ide o to, že koľko firiem bude kupovať ten najdrahší procesor (s najvyššou cenou za jadro)?“

      Asi tolik, kolik provozuje software licencovaný podle počtu jadet? Kdybyste to osmijádro nahradil níže taktovaným šestnáctijádrem, tak co se koukám do licenčních podmínek třeba Oraclu, tak si připlatíte dalších sedmdesát tisíc dolarů za standardní edici jejich databáze pro čtyři „jádra“ (osm krát faktor půl za každé jádro x86). SAS po vás bude chtít „jenom“ deset tisíc dolarů navíc. Atd…

    • ..a jeste si tipnu, proc ta cena u nizkotaktovaych Xeonu je tak ‚nizka‘.. podle mne je v to dusledku mozne konkurencni ceny starych AMD Opteronu a nebo mozna i v dusledku tlaku ARM do serveroveho segementu.

 3. Intel si fandí. Zatím mu prognózy vycházely, jenže to nebyla žádná konkurence. Ikdyby AMD nabídlo to co nabízí Intel za 7000 za 3500, tak začne přebírat část vysoceziskového segmentu. Ty další prognózy Intelu stojí dost na vodě a jsou spíš směřovány na uklidnění akcionářů, že se vlastně nic neděje.