Unikly parametry a modely GPU procesorů Intel Ice Lake. Mohou mít 64, 48 či 32 EU

8

Včera jsme psali o novém ovládacím centru pro grafické ovladače a GPU Intelu. Současně zdá se prosákly na veřejnost také informace o příští nové generaci grafik Intelu, které tuto softwarovou novinku brzy (mělo by to snad být letos v létě) doplní, a to integrovaná GPU Gen11 v procesorech Ice Lake a dalších 10nm čipech Intelu. V ovladačích se totiž podařilo najít informace o jejich konfiguracích a modelech.

 

64 EU nebudou mít všechny modely

Intel totiž v souboru INF ovladače GPU pro Windows má uvedené položky patřící ke grafikám procesorů Ice Lake-U a také Lakefield (to je big.LITTLE SoC s mixem výkonných a úsporných jader). A co víc, jejich identifikátory zřejmě obsahují informaci o konfiguraci GPU, takže máme jména integrovaných grafik Gen11 a zároveň k nim už víme, kolik konkrétní varianty budou obsahovat výpočetních jednotek (EU).

V identifikátorech jako například iICL11LPGT2Y64 je na konci číslo 32, 48 nebo 64. To by snad mohl být počet jednotek EU, který má být ve variantě GT2 u architektury Gen11 právě 64 – to už bylo oficiálně potvrzeno. Zbytek kódu by měl znamenat Ice Lake, 11LP je pravděpodobně označení architektury „Gen11 LP“, GT2 je pak označení třídy GPU. Následující Y nebo U pak rozlišuje procesory Ice Lake-Y nebo Ice Lake-U.

Ice Lake-U: Iris Plus 940, UHD 920

Podle těchto dat bude Intel mít modely s 32, 48 a 64 EU. U 15W notebookových procesorů Ice Lake-U se chystá jako nejvýkonnějších grafika Iris Plus 940 (pro kterou už unikly benchmarky) a která kupodivu může mít i 64, i 48 EU – je ale možné, že slabší varianta se na trhu neobjeví. Další regulérní model bude mít 32 EU a označení už jen „Intel UHD 920“.

intel ice lake u y lakefield gpu iris plus ovladac
Kódy pro 10nm GPU Iris Plus v ovladači Intelu (Zdroj: Komachi Ensaka/Twitter)

Výkonnější model Iris Plus 950

V seznamu je na posledním řádku ovšem ještě Iris Plus 950, také s 64 EU. Toto asi bude procesor představující speciální výkonnější verzí Ice Lake-U. Jeho identifikátor je totiž iICL11LPGT2U6425W. Ono 25W na konci asi velmi pravděpodobně znamená, že tyto procesory budou už mít místo 15W rovnou 25W TDP. Tím pádem by měly vyšší výkon. Nestřílíme s tím úplně od boku, víme totiž, že Intel chystá 25W mobilní procesory v rámci rodiny Comet Lake. Verze Ice Lake-U s 25W TDP na ně asi naváže.

Ice Lake-Y: Iris Plus 930, UHD 910

Zdá se, že ultramobilní čipy Ice Lake-Y pro tablety a konvertibly budou mít jako obvykle o něco nižší výkon, odrážející se na značení. Top model s 64 EU má zdá se označení Iris Plus 930. Vedle toho se objevuje stejné označení i pro verzi s 32 EU, to by asi ale mohla být chyba. Běžná verze grafiky by se mohla jmenovat Intel UHD 910. Není to ale úplně jasné, protože tento identifikátor patří ke skupině s kódů příponou „LM“ na konci, jejíž význam není moc jasný. Hodně identifikátorů má také zatím generické označení Intelu UHD Graphics, Gen11 LP, které asi nebude definitní.

Vzorek 10nm procesoru Ice Lake-U pro notebooky

Lakefield s „polomrtvým“ GPU?

Jakou konfiguraci GPU Gen11 budou mít ony hybridní SoC Lakefield, není z ovladače jasné, protože v tomto případě nejsou počty EU uvedené. Z kódů ale vyplývá, že procesor bude na prodej s různými verzemi GPU. iLKFGT2 by měla být plná verze GT2, což má podle existujících informací i zde znamenat 64 EU. Intel ale má v plánu i varianty GT1, GT1.5 a GT0. Pokud by poměry seděly, tak by snad GT1 mohlo být 32 EU a GT1.5 48 EU, ale jistě to nevíme. Zajímavé je, že i GT0 má přiřazen popis UHD Graphics, LKF. „GT0“ by přitom mělo označovat vypnuté grafické jádro, jako u procesorů Coffee Lake s neaktivní grafikou. Možná, že Intel vyvinul způsob, jak u GPU vypnout jenom dílčí části a GT0 by tak možná mohlo být základní 2D zobrazovadlo s vypnutou 3D částí (shadery a podobně).

Schéma heterogenního procesoru Intel s jádry Tremont a Sunny Cove/Ice Lake, prosinec 2018 (Zdroj: AnandTech)

Grafiky Iris Plus 940 a 950 by měly mít výpočetní výkon přes 1 TFLOPS v FP32 a podle odhadů by výkonnostně mohly soutěžit se současnými grafikami Radeon Vega 8 v APU Raven Ridge a Picasso od AMD. Záležet to ale přirozeně bude i na jejich TDP, 5–6 W Ice Lake-Y s Iris Plus 930 bude logicky dost přiškrceno. Na druhou 25W model Iris Plus 950 by možná mohl mít překvapivě vysoký výkon a možná by mohl ohrožovat i Radeon Vega 11 v Ryzenu 5 2400G.

Galerie: Architektura GPU Intel Gen11

Unikly parametry a modely GPU procesorů Intel Ice Lake. Mohou mít 64, 48 či 32 EU
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.32%) 19 hlasů

8 KOMENTÁŘE