Intel má levnější disk s pamětí 3D XPoint: Optane SSD 800P, modul M.2 i do notebooku

5
Intel Optane SSD 800P (Zdroj: The SSD Review)

Z prezentace šéfa Intelu Briana Krzanicha na CES 2018 by se na první pohled zdálo, že společnost toho kromě Kaby Lake-G na veletrh mnoho nepřivezla. Show totiž sice byla atraktivní, ale zabývala se abstraktnějšími vizemi všudypřítomných dat a umělé inteligence, ne přímo nějakými produkty. Ostatně, procesory Coffee Lake byly uvedeny dříve, ač právě na CES možná původně směřovaly. Ovšem ono zdání klame, ex post se nenápadně vynořila jedna hodně zajímavá novinka.

Tímto překvapením je Optane SSD 800P, tedy druhé úložiště, založené na revoluční paměti 3D XPoint, která nahrazuje technologii NAND a poskytuje podstatně lepší výkon. A to při výrazně vyšší životnosti v přepisování. Intel již SSD na bázi 3D XPointu vydal, model 900P, ten má však provedení karty PCI Express, vysokou spotřebu a taky cenu. Optane SSD 800P vypadá jako alternativa pro „běžný lid“ a pro mnoho z nás by to mohla být o dost zajímavější ochutnávka této nové technologie.

Optane SSD 800P se podobá modulům Optane Memory, které měly jen malé kapacity (16 GB, 32 GB) a sloužily proto ke cachování. Je použito standardní provedení modulu M.2 a zřejmě také stejný řadič. Rozhraní je PCI Express 3.0 ×2, což bohužel omezí maximální přenosové rychlosti na hodnoty pod 2,0 GB/s. Naštěstí by to nemělo kazit hlavní výhody technologie 3D XPoint, tedy výkon v náhodném přístupu, velké zátěži (QD1), latence a životnost. Optane SSD 800P je už skutečně standardní úložiště a nebudou u něj tedy ani nějaká umělá omezení v kompatibilitě, i když se prý snad stále budou dát použít i pro cachování.

Intel Optane SSD 800P (Zdroj: The SSD Review)
Intel Optane SSD 800P (Zdroj: The SSD Review)

Kapacita je stále relativně nižší, ale již dostatečná pro nasazení v roli systémového disku. Nabízeny budou velikosti 58 GB a 118 GB, které jsou složeny buď ze čtyř, nebo z osmi čipů. Je možné, že 118GB verze bude tudíž výkonnější, ale žádné údaje o přenosových rychlostech a IOPS Intel zatím nesděluje. Co ale víme, je přepisovací životnost. Garantováno máte 200 GB za den po dobu záruky, jež trvá pět let. To je možná stanoveno dost konzervativně (číslo je stejné pro obě kapacity), ale výdrž je to pořád o dost lepší než u běžných SSD s takovouto kapacitou a vychází na 365 TB.

Správa spotřeby umožní osazení do notebooku

Řadič disků Optane 800P je sice zřejmě stejným křemíkem jako v Optane Memory, ale firmware už má být pokročilejší. Má například implementovat správu spotřeby, čímž se sníží spotřeba mimo zátěž. To u dnes dostupné Optane Memory údajně stále chybí, takže tyto moduly stále spotřebovávají okolo 1 W (to je zajímavé vědět, tato informace při jejich vydání nezazněla nebo zapadla). U Optane SSD 800P by tak snad nečinná spotřeba už mohla být dostatečně dobrá i pro nasazení v notebooku.

intel-optane-ssd-800p-thessdreview-1Ceny těchto zařízení zatím neznáme, takže těžko říct, zda skutečně budou atraktivní (v přepočtu na kapacitu je jistě porazí nějaké lowendová SSD založená na pamětech NAND). Uvedení na trh má nastat někdy v prvním kvartálu tohoto roku. Podle webu AnandTech by snad Intel měl mít v přípravě ještě i nějakou výkonnější řadu Optane SSD s rozhraním PCI Express 3.0 ×4 a asi i lepšími kapacitami, ale na tu se asi bude čekat déle.

Ohodnoťte tento článek!

5 KOMENTÁŘE