Intel má nového technologického šéfa. Místo prázdné pět let zaujal vedoucí laboratoří

0
Výrobní prostory továrny na polovodičové čipy (Zdroj: Intel)

Nedávno jsme tu psali o novém vedení na čele grafické divize AMD. Teď ovšem přichází nová tvář pro změnu i do vedení polovodičového gigantu Intelu. Firma nyní vyjmenovala několik nových vedoucích pracovníků, částečně zřejmě taky coby demonstrativní odpověď na bezpečnostní problémy CPU odhalené na začátku roku. Potenciálně nejdůležitější by ale mělo být vyjmenování nového CTO, tedy technologického šéfa.

 

Nový CTO skoro po pěti letech

CTO (Chief Technology Officer) má za úkol zastřešovat směřování technologického vývoje v produktech firmy, s ním spojené investice a plánování a dlouhodobější vizi toho, kam se technologie má ubírat. CTO by tedy měl být nejvyšší instancí v technické a inženýrské kostře firmy jako je Intel (v kontrastu s provozní, ekonomickou a obecně manažerskou stránkou věci). A na tuto pozici nyní Intel uvádí nového člověka: Dr. Micheala Mayberryho.

Mayberry je zajímavá volba. Někteří pozorovatelé nyní mají za to, že by Intelu svědčili manažeři získaní zvenčí proti těm, kteří jsou srostlí se status quo. V případě Mayberryho by to však nemusela být pravda, ač je ve firmě od roku 1984. Do této doby totiž vedl Intel Labs, tedy oddělení, které se věnuje s trochou nadsázky až „základnímu výzkumu“. Tedy různým projektům, které nejsou přímo spojené s produkty, ale sledovaly dlouhodobější vize a zkoumaly nové obzory. Pod Mayberrym takto běží například výzkum „neuromorfických“ čipů nebo kvantových počítačů.

Mohl by tedy přinést hodně odborného vhledu. Dříve také působil ve výzkumu komponent pro budoucí výrobní procesy, což by mohlo být pozitivní v nynější situaci, kdy má společnost problém s odladěním budoucích technologií a pomalu ji dohánějí nezávislé výrobny, která před pár lety byli zřetelně pozadu. Mayberry byl také povýšen do role senior viceprezidenta, avšak zároveň bude také nadále řídit Intel Labs.

Dr. Michael Mayberry, nový CTO Intelu
Dr. Michael Mayberry, nový CTO Intelu

Možná se ptáte, kdo byl na pozici CTO do této chvíle, a proč jste neslyšeli o tom, že by odstoupil nebo odešel. Důvod je poměrně zvláštní. Z nejasných důvodů totiž v Intelu roli CTO nyní nikdo nedržel. Posledním byl od roku 2009 do roku 2013 Justin Rattner, veterán fungující v Intelu od roku 1973. V roce 2013 ovšem oslavil 65 let a interní regule Intelu říkají, že lidé v top managementu musí být mladší. Pozice CTO od té doby zůstala téměř čtyři a půl roku prázdná. Její role asi byla rozpuštěna mezi další manažery. Možná, že nyní se vedení či představenstvo rozhodli, že by přece jen mohlo být přínosem mít pro technologické záležitosti nějakého speciálního náčelníka. Na směřování Intelu a kvalitu či „ambicióznost“ jeho výrobků by to mohlo mít pozitivní dopad. Mayberry bude jinak teprve třetím CTO Intelu v historii, tím prvním byl Pat Gelsinger, než v roce 2009 z Intelu odešel.

Nová bezpečnostní divize má zabránit dalším Spectre Meltdownům

Jak už bylo řečeno, nejde o jedinou personální změnu. Vyjmenována byla také generální ředitelka (a výkoná viceprezidentka) nově ustavené divize Product Assurance and Security Group. Je jí Leslie S. Culbertson, dosavadní šéfka personalistiky (CHRO). Nová bezpečnostní divize vznikla v reakci na letošní problém s Meltdownem a Spectre a má napříč celou společností dbát o spolehlivost a bezpečnost procesorů a dalších výrobků. Na post senior viceprezidenta a CHRO (Chief Human Resources Officer) místo Leslie Culbertson přichází Matthew M. Smith.

Všichni noví vedoucí
Všichni noví vedoucí: Leslie Culbertson, Ann Kelleher, Micheal Mayberry, Matthew Smith

Dále Intel povýšil Dr. Ann B. Kelleher na senior viceprezidentku Technology Manufacturing Group, tedy výrobních závodů. Ann Kelleher začala v Intelu před 22 lety a prošla řadou inženýrských pozic ve vývoji výrobních procesů. Ve výrobní divizi bude mít různé zodpovědnosti, nezdá se však, že by byla novou vrchní šéfkou této části Intelu, nahrazující dosavadního prezidenta Staceyho Smithe. Ten loni oznámil rezignaci a letos v lednu měl skončit.

Intel má nového technologického šéfa. Místo prázdné pět let zaujal vedoucí laboratoří
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů