
První procesory vyráběné externě na 3nm procesu tchajwanského TSMC bude mít Intel nejdřív v průběhu roku 2025.
Včera jsme tu měli zprávu o tom, že Intel údajně zrušil desktopovou verzi prvních 4nm procesorů Meteor Lake, což by mohlo svědčit, že má proces podobně jako v době nástupu své 10nm technologie problémy – například s dosažením dost vysokých frekvencí. Nemusí to ale být jediný průšvih, který má Intel s připravovanými novými produkty. Teď se objevily informace, že se mohou paradoxně opozdit i 3nm čipy, které plánuje vyrábět externě u TSMC.
Jde o strohou informaci od webu DigiTimes, jenž má zdroje v tchajwanském počítačovém průmyslu. Aktuálně přišel se zprávou, že Intel posouvá své dřívější objednávky výroby u TSMC dále do budoucnosti. A jde o objednávky výroby čipů na nejpokročilejším 3nm procesu. Intel sice tradičně vyrábí procesory na vlastních výrobních procesech, ale před nějakými dvěma roky prosáklo, že se chystá využívat i v podstatě konkurenční technologie „foundry výrobců“, což tehdy způsobilo značné pozdvižení a pochybnosti o jeho dlouhodobé strategii.
Intel měl údajně s TSMC mít domluveno, že bude mít dokonce vyhrazenu jednu vlastní továrnu s odděleným týmem, který by neobsluhoval jiné zákazníky. Patrně proto, aby se omezilo riziko, že styk se stejnými zaměstnanci vyzradí nějaká tajemství konkurentům, jako jsou Apple nebo AMD.
Tip: Intel se dohodl na výrobě procesorů s TSMC, bude mít celou 3nm továrnu jen pro sebe
Původně se očekávalo, že by Intel mohl uvést nějaké procesory s 3nm křemíkem od TSMC dokonce už v roce 2023, ale integrované GPU Meteor Lake (nadcházející Core 14. generace), o kterém se přemýšlelo jako o kandidátu, je nakonec 5nm (od TSMC). Teď to vypadá, že tyto produkty nevyjdou ani v roce 2024.
Podle DigiTimes nyní Intel odložil plánovanou výrobu na 3nm procesu TSMC až na čtvrtý kvartál roku 2024. To prakticky jistě znamená, že uvedení výsledných procesorů nebo jiného produktu na trh bude možné až v průběhu roku 2025.
Arrow Lake, nebo Lunar Lake?
Jaké procesory nebo produkty měl Intel na 3nm procesu TSMC, je ovšem dost nejasné. Mluvilo se o tom, že by mohlo jít o procesory Arrow Lake (Core 15. generace následující po Meteor Lake), nebo o procesory Lunar Lake, které by vyšly buď paralelně, nebo jako Core 16. generace – a údajně by mohly být dost přelomové.

Výrobní procesy ale u žádného z těchto procesorů nevíme jistě, takže tím pádem je nejistota i v tom, jakého produktu se týkají aktuální zprávy o odložení začátku výroby. Mohlo by teoreticky jít dokonce i o samostatné GPU Arc místo procesoru – například třetí generaci Arc označenou Celestial, pokud je druhá generace Arc „Battlemage“ založená na 5nm či 4nm technologii.
Aktualizováno (22. 2. 2023): Podle Dana Nystedta je oním produktem, kterého se odklad týká, opravdu Arrow Lake, přičemž na 3nm procesu TSMC ale nemusí být vyráběná část (dlaždice / čiplet) s jádry CPU, která by pořád mohla být vyráběna v Intelu. U TSMC na 3 nm má Intel vyrábět dlaždici s integrovaným GPU, podobně jako u Meteor Lake (tam iGPU používá proces N5). Desktopové procesory by teoreticky mohly mít jinou levnější dlaždici vyráběnou levnějším procesem.
Více: Jaké chystá Intel procesory? Arrow Lake a Lunar Lake potvrzené na 2024–2025, 20A a 18A proces
Kdo za to může?
Na odsunu uvedení 3nm produktů by teoreticky mohlo nést spoluvinu i TSMC, protože ani jemu se vývoj této technologie nedařil bezchybně a první verze výrobního procesu zřejmě má jak zpoždění, tak problémy s dosaženými parametry. Intel by tedy mohl posouvat masovou výrobu dotyčných produktů jen proto, že v původním termínu by proces ještě nebyl vyhovující. Nicméně je dost pravděpodobné, že problém je i na straně Intelu a jde o projev problémů s vývojem architektonické stránky produktu.
Pokud má totiž Intel problém zvládat vývoj předchozí generace procesorů Meteor Lake a má u nich zpoždění, je dost pravděpodobné, že se toto zpoždění kaskádově přenese i na následující produkty. Ty totiž mohou záviset na technologiích a IP zpracovávaných v předchozí generaci. A pokud jsou zpoždění a technické potíže vyvstávající při vývoji symptomem systémových problémů, může to znamenat, že si Intel ukrajuje příliš velká sousta a jeho plány jsou příliš ambiciózní oproti tomu, co jeho týmy reálně zvládnou. To pravděpodobně mohlo stát i za extrémními problémy s 10nm procesem. A jde-li o systémový problém, pak je pravděpodobné, že se projevy mohou objevit i v dalších generacích, dokud nebudou vyřešené příčiny.
Zdroj: DigiTimes
Udělal tranzistory na 3nm a nižší velikosti je už skoro alchymie, fakt kloubouček, jak se to někomu povede stabilně.
súhlas. v podstate sa už hrajú na atomárnej štruktúre.
ano Gracemont a všechny další „*monty“ jsou Atomy .-D
A máme tu další pohádku, tentokráte o tom, jak Intel odložil 3nm procesory vyráběné u TSMC, které nikdy ani naohlásil.
a teď k tomu ještě přidej pohádku o „royalcore“ ala „bulldozeru od Intelu“ nad kterou už teď Tralalák učúrává štestím .-D
To jako fakt může být člověk šťastný, protože má procesor od milovaného Intelu? 🙂
Jo, Tralalák je případ… 🙂
Holeček, jako světově uznávaný odborník na polovodiče a krystalografii, by jim ukázal jakse to dělá. Sám má v garáži pec na tahání krystalů a po nocích navrhuje čipy 😀
Jak jinak to napsat, když to mají v nějakém plánu a opozdí to?
Neřeším, že je to celé „konspirace“.
A v jakém plánu vidíte, že měl Intel 3nm procesory vyráběné u TSMC? Opravdu jste to viděl v nějakém plánu Intelu nebo jste to jen četl od bulvárních pisálků, kteří na základě jednoho tweetu nějakého anonyma dokáží vyplodit kompletně vylhaný článek?
Plány výrobců sleduji pouze okrajově a v jezerech se nevyznám, takže beru zpět svůj dotaz.
Ale Vaše výtka tedy logicky neměla směřovat k tomu, že je neohlásil, ale že je neměl v žádném plánu/roadmapě.
Nebo Vaše výtka směřovala vůči tomu, že nikde není napsáno TSMC, ale (třeba) external N3?
Ahoj Frustrate,
treba tady ma presne uveden ve svem vlastni Inteli roadmape pouziti TSMC 3nm
https://diit.cz/sites/default/files/intel_roadmap_2023_2024_meteor_lake_arrow_lake_lunar_lake_intel_4_intel_20a_intel_18a.jpg
pravda je to asi pro grafickou cast, ale tak dneska jsou stejne vsechna CPU APU, ze 🙂
„Na odsunu uvedení 3nm produktů by teoreticky mohlo nést spoluvinu i TSMC, …“
Viníky i spoluviníky pochytat a zavřít. Ato jsem si myslel, že hledání viníků už není v módě(zdroj: KOSMO :-).
Tak Intel uz delsi dobu fakt solidne pokulhava a z dřívějšího giganta se pomalu stává outsider, který neví kudy kam. Prostě Intel svými CPU už fakt netáhne.
82% podíl na thu, outsider který netáhne.
©️ Cnews fanATIk 😂
jj, diit fanatici, cnews fanatici, všude samej fanatik. 😎
Na DDitt raději nechodím, tam je to snad i horší než u mistra DDeDDeróna. 🙂
není třeba být malověrný, skrze „VIA“ malá „trasngender“ jádra Intel zachrání svět a doslova zBulldozeruje zlou a fanATIckou konkurenci a hyperkorektnost zvítězí nad lží a nenávistí. sláva Royal Core, sláva VIA, smrt AMD ! alahuagbar 😀
Pokud beres cely trh (coz jsou maly inteli mrdky, konzole, servery) tak je to 70:30. Coz je historicky nejnizsi cislo pro Intel. Intel samozrejme tahne dal, protoze jeho dominance na trhu je stale obrovska a jeho produkty v desktopu/noteboocich jsou aspon vykonove srovnatelne a zalezi, jak to clovek ohodnoti. Servery, tam samzorejme Intel jede druhou ligu uz nejaky cas a proto tam i tak znatelne ztraci.
tombomino: samozřejmě máš pravdu. Beru to z pohledu, že Intel spíše teď stagnuje nebo i tratí. To, že má zatím tak velký trh je tím, že žije smlouvami z minulosti, které prostě zavazují. Jinak už pár let jsou jeho CPU opravdu k pláči. Už u AMD mu těžce šlape na paty a to je proti Intelu opravdu malá firma. Intel prostě teď fakt netáhne.
Jojo. Je to skoda. Intel ma OEMka zavazane a vetsina bussinesu stale zije v bubuline, ze Intel je to „prave a jedine“, coz zase udrzuje postaveni Intelu treba u OEM vyrobcu notebooku.
Skoda je to 2x, protoze Zen4 vypada na velmi povedena mobilni CPU, ktera by se mohla v nekterych aspektech vykonu/watt zacit blizit i appli M2, presto vetsina toho co se vyrobi bude neefektivni mobilni RTL/ADL
Přesně jak píšeš
Konzole v potaz neberu, když do nich Intel čipy nedělá. Řeč je samozřejmě o PC cpu, desktop, ntb, server. Tak jako tak, zcestné bláboly o outsiderovi atd mistra Analmana mě málem roztrhly bránici. 😀
Netáhne. Intel je OUT. Apple jede.