Intel má nového šéfa, je jím ekonom. Dočasný vedoucí Robert Swan v čele zůstane naostro

1

Intel už pěknou chvíli funguje bez ředitele neboli moderní byznysštinou CEO. Brian Krzanich, který firmu vedl od roku 2013, loni z firmy odešel zřejmě poněkud vynuceným způsobem. Tedy fungoval. Včera, několik dní po oznámení rekordních výsledků za minulý rok, totiž bylo oznámeno, že dozorčí rada konečně vybrala nového šéfa a období bezvládí končí.

 

Otěže přebírá/zůstanou v rukou Roberta Swana

Během měsíců, které od odchodu Krzanicha uběhly, se spekulovalo o řadě osob, které z Intelu v minulosti odešly (třeba Diane Bryant, která mezitím působila v Google), ale také dokonce o šéfovi vývoje procesorů v Apple (Johny Srouji) nebo Lisy Su z AMD, což ovšem asi byla obzvlášť pustá spekulace. Kromě toho se často skloňovalo jméno Murthy Renduchintaly, který byl do Intelu zlanařen z Qualcommu a byl by tedy zároveň i trochu externí novou krví. Ovšem finální volbou se nakonec stal někdo jiný: totiž osmapadesátiletý Robert Swan nebo také jen Bob Swan, jenž byl CFO (finančním ředitelem) a z této pozice Intel řídil dočasně během doby, kde CEO chyběl.

A toto možná bylo také klíčem k jeho volbě. Podle tiskové zprávy, ale také komentářů některých pozorovatelů zvenku se Swan při dočasném řízení natolik osvědčil, že padlo rozhodnutí dát mu tuto práci natrvalo. Swan sice předtím po uvedení do roli dočasného šéfa uváděl, že nemá ambici stát se CEO, nicméně je možné, že rozhodnutí přehodnotil, když se k tomuto nápadu přiklonilo představenstvo. Podle některých zdrojů je Swan také celkem populární ve firmě, což by bylo dobré pro morálku a elán zaměstnanců. Brianovi Krzanichovi se často vyčítalo, že vytvořil demotivující atmosféru a jednak tím způsobil odliv zkušených zaměstnanců, jednak odrazoval mladé talenty od toho, aby pro svou kariéru zvolily právě modrého polovodičového giganta.

Nový šéf je ekonom

Bob Swan, nový CEO Intelu

Robert Swan je zatím sedmým CEO v už delší než padesátileté historii Intelu. CFO nebyl příliš dlouho, teprve od roku 2016, což byl také čas jeho nástupu do Intelu. Ani on tedy není tradičním šéfem, vyšlechtěným postupně dlouhodobým angažmá ve společnosti. Předtím pracoval rok v investiční společnosti General Atlantic LLC, před rokem 2015 byl devět let CFO známé společnosti eBay. A ještě předtím působil jako CFO v Electronic Data Systems Corp, TRW a Webvan Group (kde byl i COO a CEO). Na začátku jeho kariéry byly různé finančně zaměřené pozice v General Electric, kde pracoval 15 let.

Mezitím vším seděl také v dozorčí firmě polovodičové firmy Applied Materials a stále by měl zůstávat v radě eBay. Je ženatý, se dvěma dětmi, bydlí v oblasti San Francisca a má ekonomické vzdělání (bakalářský titul z University of Buffalo a MBA z Binghamton University). Vkládají se do něj však naděje, že rozumí technologickému křídlu firmy a nebude mu bránit v rozletu (doufejme, že oprávněně).

„Data-centric“ strategie pokračuje, ale také bude víc peněz na RD

Robert Swan v nástupním dopise zaměstnancům slibuje, že chce v Intelu vybudovat dobré pracovní týmy a kulturu a zároveň pracovat tak, aby fungoval ke spokojenosti zákazníků. Během sedmi měsíců v roli přechodného ředitele si uvědomil, jak důležitý Intel pro klienty je a jak velká příležitost, ale zároveň odpovědnost z toho vyplývá, píše. Jak se pod ním bude měnit strategie firmy, je zatím asi brzo předvídat. Swan mluví podobně jako předchozí vedení o tom, že se Intel transformuje z firmy, která se soustředila na PC ve společnost zaměřenou na data(centra). V te se ovšem počítají nejen serverové procesory (FPGA, GPU…), ale také síťová infrasktruktura a podobné produkty.

Zde se tedy asi mnoho měnit nebude a Intel se zdá se bude dál snažit zde rozšiřovat své portfolio a tržní podíl. Nyní se například dokonce mluví o tom, že by se firma mohla ucházet o koupi společnosti Mellanox, což je významný výrobce propojovací techniky (InfiniBandu, Ethernetu). Na druhou stranu některé změny strategie už probíhaly za doby, kdy byl Swan jen dočasným šéfem: firma se rozhodla k poměrně rozsáhlým investicím do nových továren. Ale mělo také zřejmě stoupnout utrácení na výzkum a vývoj a podobné investice. To je dobře, protože během posledních let Briana Krzanicha se chvíli zdálo, že se Intel snaží trošku přiškrcovat utrácení, aby maximalizoval zisky. Každopádně novému šéfe nezbývá než popřát, aby Intelu a přeneseně obecně počítačovým technologiím a skrze ně světu prospěl.

Intel nyní bude hledat nového finančního ředitele, jehož pozice se tímto uvolnila. Jako CFO Swana dočasně nahradí Todd Underwood, finanční viceprezident a dosavadní ředitel sekce Corporate Planning and Reporting, zatímco bude probíhat výběr definitivního držitele tohoto místa.

 

Intel má nového šéfa, je jím ekonom. Dočasný vedoucí Robert Swan v čele zůstane naostro
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (84%) 5 hlasů

1 komentář