Intel chystá NUCy s 28W čtyřjádry Coffee Lake-U, budou mít GPU Iris Plus s eDRAM

0

Jedna slabina minipočítačů NUC a podobných je to, že mají obvykle k dispozici jen integrovanou grafiku, která u 15W procesorů Intelu pro notebooky není zrovna příslovečný trhač asfaltu. Zda se reálně budou dát koupit NUCy s procesory Cannon Lake a samostatným Radeonem, není pořád jasné, přístroje s APU Ryzen zatím nikdo nevyrábí a highendový NUC Hades Canyon s procesorem Kaby Lake-G a integrovaným Radeonm Vega M je bohužel dost drahý. Ovšem nyní se asi objeví jedna zajímavá alternativa.

 

Mini PC s výkonnými mobilními čtyřjádry

Intel chystá na trh řadu NUC s kódovým označením „Bean Canyon“, v které budou místo obvyklých 15W CPU osazená čtyřjádra Coffee Lake-U s TDP 28 W, která vyšla v dubnu. To znamená potenciál pro o dost lepší výkon i jader CPU, ale tyto čipy mají zejména výkonnější GPU Iris Plus 655. A to i včetně 128MB eDRAM v roli L4 cache a grafické paměti, takže půjde obecně o docela zajímavý hardware.

Intel chystá NUCy Bean Canyon ve třech základních verzích. Na výběr bude mezi Core i7-8559U, což je čtyřjádro s HT a 8MB L3 cache na taktu 2,7 GHz v základu a až 4,5 GHz s turbem, a Core i5-8259U, které běží na nižších taktech (2,3–3,8 GHz), obsahuje jen 6 MB L3 cache, ale stále disponuje HT, a tedy osmi vlákny. Třetí nejlevnější varianta bude s procesorem Core i3-8109U, který je už ale ořezán na dvě jádra s HT a 4MB L3 a běží na taktu 3,0 až 3,6 GHz.

Všechny tři modely ale budou mít zapnutou svou integrovanou grafickou kartu Iris Plus 655. Ta obsahuje 48 EU a měla by tak mít až dvojnásobný hrubý výkon proti běžnému iGPU v notebookových čipech Kaby Lake/Kaby Lake Refresh. Jejímu výkonu by přitom měla ještě pomoci 128MB eDRAM, kterou všechny tři čipy mají osazenou. Grafický výkon by tedy mohl být docela slušný. U dvou levnějších procesorů má GPU takty 300 MHz v základu a 1,05 GHz v maximálním turbu. Core i7-8559U se liší tím, že může jít s turbem až na 1,20 GHz a mohlo by teoreticky mít až o 14% lepší výpočetní výkon. Pochopitelně ale bude záležet na tom, zda tento vyšší strop turba při hraní dosáhne.

Parametry NUCů s procesory Coffee Lake-U opatřenými grafikou Iris 655 Plus a eDRAM (Zdorj: FanlessTech)
Parametry NUCů s procesory Coffee Lake-U opatřenými grafikou Iris 655 Plus a eDRAM (Zdorj: FanlessTech)

Nižší dvě z těchto základních konfigurací bude Intel prodávat v dvojím provedení – s 36 mm nízkým šasi, v kterém je místo jen na úložiště v provedení M.2, nebo s vyšší krabičkou tlustou 51 mm, do níž se dá nainstalovat i 2,5″ SSD nebo HDD (o výšce 7 nebo 9,5 mm). Pro tento disk je na desce připraven port SATA. Základní desky bude u těchto dvou modelů Intel prodávat i samostatně, tedy alespoň dle informací webu FanlessTech. Naproti tomu nejlepší model s Core i7-8559U má údajně být prodáván pouze jako barebone s vyšší 51mm skříňkou.

Bude docela zajímavé vidět, jak schopný herní výkon bude Intel schopen s  grafikou Iris Plus 655 nebrzděnou pomalou systémovou RAM dosáhnout. Pro hráčské využití by se možná mohl blížit tomu, co dokáže vyvinout AMD s APU Raven Ridge, je ale možné, že se limitujícím faktorem stanou zejména ovladače. Díky čtyřjádrovému CPU s HT a poměrně štědrému 28W TDP by se nicméně vyšší dva modely mohly stát i docela dobrým pracovním desktopem, pokud je požadavek na malé rozměry. Při kontinuálním vytěžování sice asi bude chladič notebookového stylu hodně hlučný, ale pro tyto desky by se zřejmě měly objevit pasivně chlazené skříně, které by toto mohly vyřešit.

Kdy se NUCy Bean Canyon s těmito procesory začnou prodávat, zatím ještě nevíme. Podle webu FanlessTech by to ale zřejmě nemělo trvat příliš dlouho, snad by se tak mohly v obchodech objevit někdy teď během prázdnin.

Intel chystá NUCy s 28W čtyřjádry Coffee Lake-U, budou mít GPU Iris Plus s eDRAM
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (95%) 4 hlasů