Intel Pentium G3258: jak se taktuje odemčený výroční Haswell za 1600 Kč

0

Přetaktování odemčeného Pentia

Intel k výročí značky Pentium, kterou používá již dvacet let, připravil specialitu hlavně pro nadšence do hardwaru a taky pro hráče, kteří nemají příliš velký rozpočet a naopak nemají problém s přetaktováním. Nebudu detaily o tomto procesoru příliš rozebírat, o to se postará až Mirek Jahoda v běžném testu.

 

Stane se z Pentia G3258 letošní hit? Jeho aktuální cena se pohybuje mírně nad hranicí 1600 Kč. Pokud to porovnáme s některým ze stávajících Pentií, tak G3258 je teoreticky jen odemčený klon G3420 dražší jen zhruba o 50 Kč. Dívám-li se však na specifikace Intelu, tak oproti G3420 nemá oficiální podporu pamětí s frekvencí 1600 MHz, má o 50 MHz nižší maximální dynamickou frekvenci u grafického jádra HD Graphics, naopak podporuje Intel Clear Video HD.

Intel Pentium G3258
Cena Intel Pentium G3420 vs. G3258 (zdroj CZC.cz)

Testovací sestava

Než vám ukážu, co se dá z tohoto Pentia vymáčknout, prvně se podívejte, na jaké sestavě jsem testoval. Použitá základní deska byla Gigabyte Z97X-SOC Force (recenze), grafická karta MSI GTX 580 Lightning a operační paměti Kingston HyperX nastavené na 2133 MHz CL9.

Testovací sestava
procesor dle testu
základní deska Gigabyte Z97X-SOC Force
grafická karta MSI GTX 580 Lightning
operační paměť Kingston HyperX @ 2133 MHz CL9
pevný disk Kingston HyperX 3K 120 GB
zdroj Corsair RM550
chladič Noctua NH-U12P
operační systém Windows 8 Professional, 64bit
ovladač grafické karty GeForce Driver 335.23 WHQL

Intel Pentium G3258
Testovací sestava

Přetaktování

Po prvním zkoumání možností a vyzkoušení maximální frekvence, při které je schopen procesor projít validací v CPU-Z, jsem se pustil do testování stabilních frekvencí. Validace se mimochodem povedla na maximálně 5038 MHz při jednom aktivním jádru, 5034 MHz se dvěma aktivními jádry a napětí něco málo nad 1,5 V (pro validaci takové napětí nevadí, ale pro stabilní používání to určitě není).

Validace byla takovým trochu odrazovým můstkem pro to, co si zhruba může tento procesor dovolit pro stabilní běh. Začal jsem s hledáním maximální stabilní frekvence při napětí 1,25 V. Toto napětí je naprosto bezpečné a navíc při něm většina procesorů Intel Haswell ani nijak moc nezahřeje. Konečný výsledek, který prošel jednak půlhodinou v Prime95 a také všemi testy, byl 4518 MHz. Není to úplný zázrak, ale rozhodně je to celkem slušné. Teplota vyskočila maximálně na 66 °C, ale naprostou většinu času se pohybovala okolo 60 °C.

Intel Pentium G3258
Intel Pentium G3258 4518 MHz 1,25 V

Dalším krokem bylo zvýšení napětí na 1,35 V a opět hledání maximální stabilní frekvence. Při 1,35 V už Haswelly celkem topí a to se týkalo také našeho kusu. Stabilní frekvence se zastavila na 4653 MHz, což je pro Haswell taková normální hodnota. Procesor se zahřál maximálně na 76 °C a teplota se pohybovala okolo 70 °C. Navýšení napětí o desetinu tedy přineslo zhruba o 10 °C vyšší teploty.

Intel Pentium G3258
Intel Pentium G3258 4653 MHz 1,35 V

Posledním nastavením bylo hledání maximální možné „stabilní“ frekvence. Stabilní však jen pro výkonové testy, které naleznete v další kategorii. Osobně bych pro dlouhodobější stabilní běh nešel nad těch 1,35 V, proto jsem u posledního zkoumání frekvence netrápil procesor zátěží v Prime95. Zastavil jsem se na 4744 MHz při napětí 1,42 V, kdy se teploty držely ještě zhruba do těch 80 °C. Testy proběhly naprosto v pořádku a to i téměř 11minutové renderování ve Frybenchi. Zda by to však bylo dlouhodobě stabilní, tím si vůbec jistý nejsem.

Přetaktování odemčeného Pentia

Porovnání výkonu před a po OC, spotřeba

Porovnání výkonu před a po OC, spotřeba

Pro porovnání výkonu jsem zvolil několik benchmarků z běžné metodiky testů procesorů, jmenovitě Cinebench R15, Cinebench R11.5, Frybench, 3DMark 11 (jen část Physics), x264 FHD Benchmark a nakonec jsem přidal ještě jeden herní test ve World of Tanks, které je hodně závislé na výkonu jednoho procesorového jádra.

 

Benchmarky

Paměti při všech výkonových testech běžely vždy při zhruba 2133 MHz. Ne vždy to byla přesně tahle frekvence, jelikož při každém z přetaktování došlo k malémů nárůstu frekvence BCLK, tudíž se i mírně zvedla frekvence pamětí. Vliv na výkon to však má naprosto zanedbatelný.

Jak jde vidět, přetaktování toto Pentium doslova nakopne a přinese obrovský nárůst výkonu. Porovnám-li výsledky s běžným testem procesorů, zjistíte, že po přetaktování v multivláknových testech je výkon zhruba na úrovni Core i3-4330 nebo vyšší. V x264 FHD benchmarku poráží naprostou většinu čtyřjádrových APU od AMD. To není zase tak špatné na to, že se jedná o procesor za 1600 Kč.

World of Tanks

K otestování výkonu ve World of Tanks jsem využil replay z mapy Windstorm použitý v testu grafických karet ve World of Tanks 9.0. Detaily jsem nastavil na střední, abych jednak zamezil limitaci grafickou kartou a také, aby byly patrnější rozdíly. Testoval jsem v rozlišení 1920×1080. Nutno říct, že i na maximální detaily v tomto rozlišení byly průměrné fps okolo 50 bez nějakých výraznějších propadů, což je na kombinaci levného procesoru a dvě generace staré high-endové grafické karty pěkný výsledek.

World of Tanks těží z procesorů Intel strašně moc díky vysokému výkonu na jedno jádro. Pokud tento procesor běží ještě na například 4,5 GHz, je nárůst výkonu oproti výchozí frekvenci velmi znatelný. Mezi jednotlivými úrovněmi přetaktování už byl rozdíl malý, téměř zanedbatelný. Rozhodně však můžu, jakožto vášnivý hráč World of Tanks, tento procesor doporučit pro všechny, kteří nechtějí investovat žádné závratné částky do PC jen kvůli vyššímu výkonu ve WoT (běžně koupě nějakého odemčeného Core i5 nebo i7).

Spotřeba

Spotřebu jsem měřil při běhu Cinebenche R15 a jedná se o průměr několika zaznamenaných hodnot v průběhu renderování. Hodnoty jsem odečítal z klasického zásuvkového wattmetru, tedy se jedná o spotřebu celé sestavy.

Jak je vidět, přetaktování přináší i výrazný nárůst spotřeby. Z tohoto pohledu je určitě naprosto ideální přetaktování na 4518 MHz při 1,25 V, kdy se spotřeba zvedla jen o 21 W. Mezi 4518 MHz 1,25 V a 4744 MHz 1,42 V je obrovský skok téměř 30 W, avšak výkonově to už zdaleka o tolik nepomůže.

Shrnutí

Pokud byste chtěli znát můj osobní názor na tento procesor, tak jsem doslova nadšený. Ne ani tak kvůli toho, že jsem nadšenec, ale hlavně kvůli toho, že levný taktovatelný procesor od Intelu už na trhu chyběl pěkně dlouho a jedná se o perfektní volbu pro ty, kteří se nebojí přetaktování a nemají peníze na to, aby si mohli dovolit sestavu s nějakým odemčeným Core i5 nebo Core i7. A navíc pro vášnivé hráče World of Tanks je tento procesor doslova „AMD killer“.

Rozhodně však tento krok Intelu vítám a budu doufat, že to nezůstane jen u výročí značky Pentium a něco takového bude i v dalších generacích procesorů. V jedno a dvouvláknových aplikacích je Pentium G3258 po přetaktování excelentní, ve vícevláknových už výkon tak super není, ale pořád se vyrovná Core i3, které je téměř jednou tak dražší. Na finální závěr si však počkejte na kompletní recenzi Mirka Jahody, kde bude hlavně porovnání s ostatními procesory.

 

Za zapůjčení procesoru Intel Pentium G3258 děkujeme společnosti Intel

Za zapůjčení základní desky Gigabyte Z97X-SOC Force děkujeme společnosti Gigabyte

Za zapůjčení dalších testovacích komponent děkujeme společnostem Kingston, Corsair a Noctua

Ohodnoťte tento článek!