Utekly skoro plné specifikace procesorů Amber Lake. 5W Intely poběží až na 4,2 GHz

4
Zdroj: Intel

Nový 10nm výrobní proces Intelu se kvůli problémům letos nedostane do výroby. Intel ale na vyplnění této mezery v roadmapě přichystal další 14nm procesory, které mají letošek a část roku 2019 překlenout. Na Computexu oznámil procesory Whiskey Lake pro notebooky a Amber Lake pro tenká ultramobilní zařízení – tedy řadu čipů Y s TDP okolo 5 W. Co budou procesory Amber Lake zač, jsme už měli možnost trošku nahlédnout, když uniklo něco o jednom z nich. Nyní ovšem vytekly prakticky celé specifikace hned několika příslušníků, takže už je obrázek prakticky kompletní. Hlavní tahy na něm zřejmě bude malovat vysoký jednovláknový výkon, v kterém by Amber Lake mohly hodně pokročit. Frekvence čipů totiž vylezly nečekaně vysoko.

Ven se dostaly parametry procesorů Core m3-8100Y, Core i5-5200Y a Core i7-8500Y, přičemž následující informace jsou z hodně dobrého zdroje. Objevily se totiž v konfiguracích „2v1“ konvertibilního notebooku Dell XPS 13 (na čilských stránkách), takže jde pravděpodobně o ověřená data přímo z NDA dokumentů Intelu. Kromě toho, že Dell chystá model XPS 13 s procesory Amber Lake (což také asi někoho bude zajímat), se z těchto informací dají zrekonstruovat plné parametry těchto třech CPU, protože Dell prozradil jejich maximální turba.

Amber Lake: vysoké turbo

Podle těchto dat jsou všechny procesory Amber Lake dvoujádrové, s aktivním HT (čtyřmi vlákny). Úplně jasné není TDP, které ale asi zůstane okolo 5 W. Model Core m3-8100Y coby levnější model bude mít základní frekvenci toliko 1,1 GHz, ale maximální turbo až 3,4 GHz. To je přitom v pásmu, kde se v předchozí generaci Kaby Lake pohybovaly čipy kategorie Core i7. Integrovaná grafika modelu UHD 615 s 24 EU bude mít základní frekvenci 300 MHz a maximální 950 MHz. CPU bude mít zachovánu plnou 4MB L3 cache, která je stejná pro všechny modely Amber Lake.

Core i5-8200Y posune základní takt na 1,3 GHz, L3 je stále 4MB a zůstávají dvě jádra s HT. Maximální turbo tohoto modelu se vyšvihlo rovnou na 3,9 GHz, což jsou takty u nízkospotřebové řady Y dříve nevídané. Dosud nejrychlejší Core i7-7Y75 končilo na 3,6 GHz. Integrované GPU je opět UH 615, ale zde na taktu 300–1000 MHz.

Zatím nejrychlejší známý model rodiny Amber Lake je Core i7-8500Y. U něj Intel nasadil základní frekvenci rovnou 1,5 GHz, a maximální turbo už bude dokonce přes 4 GHz, konkrétně 4,2 GHz. Grafické jádro UHD 615 bude už beze změn, i zde mají být frekvence 300–1000 MHz. Intel tedy zvýšil maximální frekvenci dostupnou u této třídy o 600 MHz proti generaci Kaby Lake (pravda, ta byla vydána už před dvěma roky). Responzivnost systému a jednovláknový výkon by tedy mohly slušně vzrůst.

Únik specifikací procesorů Amber Lake na chilském webu Dellu (Zdroj: ComputerBase)
Únik specifikací procesorů Amber Lake na chilském webu Dellu (Zdroj: ComputerBase)

Je nicméně docela otázka, jak dlouho budou tyto takty udržitelné, plných 4,2 GHz nemusí být vůbec dostupné po déle než krátký okamžik. Intel totiž hodnotu TDP uvádí pro základní frekvence a turbo frekvence ji mohou překračovat. Na 4,2 GHz by už mohlo i jen jedno aktivní jádro možná TDP překračovat docela dost. Jak reálně využitelné tedy tyto frekvence budou, se tudíž teprve ukáže. Ačkoliv se Intelu daří 14nm proces postupně docela dobře ladit, kouzelný není a zejména v energetické efektivitě se fyzika moc ošidit nedá. Vyšší frekvence mohou být vykoupené také vyšší spotřebou a není jasné, zda se poměr výkonu a spotřeby zlepší.

Utekly skoro plné specifikace procesorů Amber Lake. 5W Intely poběží až na 4,2 GHz
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92.22%) 18 hlasů

4 KOMENTÁŘE

  1. Pri pohlade na zakladny tak musi byt kazdemu jasne, ze bez slusneho prekrocenia TDP tie turbo frekvencie budu len papierove hodnoty. Zabudol som na slusny chladic, lebo bez neho im ani prekrocenie TDP nepomoze. Dnes v ere Ultra vyrobcovia davaju aj ultra male chladice s ultra zlym air flow. Asi by sa nieco stalo, keby tie notebooky robili o par mm hrubsie.
    Akurat som mal v rukach jeden, kde privod vzduchu k chladicu je bieda. Majitel moze snivat o max. turbo frekvencii.

  2. Podle mne by to mohla byt konkurence pro ARMka na windows. Skoda, ze nejsou spis informace o vydrzi na baterku, potazmo srovnani modelu s Intelem „Y“ a ARM „845“. Vykonove bude mit pod vidlemi navrh stejne Intel, ale treba i vydr by mohla celkem odsunout ARM dozadu…