Intel prý chystá slevy procesorů. Core 8. a 9. generace mají být o 10–15 % levnější

9

V posledních letech platilo, že procesory AMD se přes relativní úspěch nějaký čas po vydání vždy začaly propadat na nižší ceny, přičemž většinu času šlo o neoficiální slevy, ale i hluboko pod úroveň částek, které jsou oficiálně doporučené. Toto u Intelu příliš nepamatujeme, společnost většinou drží ceny CPU na stále stejné úrovni. A to i po příchodu nových modelů, které je nahrazují. Ovšem vypadá to, že nic není na věky a i tato politika možná půjde stranou. Objevily se totiž informace, že Intel bude na příchod 7nm Ryzenů 3000 od AMD, jenž má nastat příští měsíc, reagovat zlevněním svých procesorů.

Web DigiTimes, který získává informace od různých výrobců počítačů a hardwaru, které působí či sídlí na Tchaj-wanu, dnes přišel se zprávou, že Intel chystá slevy dektopových procesorů 8. a 9. generace, tedy 14nm čipů Coffee Lake a Coffee Lake Refresh. DigiTimes to řekly zdroje z firem vyrábějících základní desky, které stejně jako výrobce PC již Intel o tomto opatření informoval.

Snížení cen přicházející v tento moment by patrně mělo být reakcí na uvedení nových procesorů AMD Ryzen 3000 pro desktop, od nichž se očekává poměrně silný konkurenční tlak na CPU Intelu (Ryzeny 3000 budou mít více jader s novou architekturou, 7nm výrobní proces a pokročilejší konektivitu). Podle DigiTimes ovšem zlevnění nebude úplně dramatické, ceny mají být snížené o 10 až 15 %. Typicky byste tak na CPU měli ušetřit sumy spíš v řádu stokorun (s výjimkou top modelů). Propady cen nebudou tak výrazné, jako ony neoficiální slevy často viditelné u čipů AMD.

Zlevněné by asi měly být procesory ve volném prodeji, kde je Intel pod největší konkurencí, nejen ty účtované OEM výrobcům počítačů. Slevy se asi budou lišit model od modelu a je možné, že se nedotknou všeho, ale jen šestijader a vyšších modelů, protože AMD zatím nižší modely s jádry Zen 2 mít nebude.

Pokud by Core i9-9900K mělo zlevnit o maximálních 15 %, dostalo by se cenou z 13 800 asi na 11 700 Kč, zlevnění o 10 % by znamenalo 12 400 Kč. Core i7-9700K mají velké eshopy od 10 500 Kč, 15% sleva by u něj znamenala cenu 8900 Kč. Pokud by Intel zlevnil i třeba šestijádro Core i5-9400F, jehož cena se už i ve velkých eshopech dostala ke čtyřem tisícům (výjimky z onoho nezlevňování, o kterém jsme mluvili, už zdá se existují i teď), mohlo by klesnout až někam k 3400 Kč. Ale jak už bylo řečeno, míra slev se může model od modelu lišit. Je možné, že se sníží i ceny highendových Skylake-X 9. generace pro socket LGA 2066, kterým vyšší Ryzeny 3000 také už budou konkurovat. Ve zprávě není konkrétně zmíněno, že by se slevy měly týkat jen platformy LGA 1151.

Od kdy budou tyto slevy platné, zatím nevíme. Pokud dojde ke snížení sazby na straně Intelu, může chvíli trvat, než se upraví i koncová cena u maloobchodních prodejců. Pokud bezprostředně teď plánujete nákup počítače, asi se vyplatí to o chvíli odložit, jelikož po slevách buď ušetříte, nebo budete moci pořídit se stejným rozpočtem o kus lepší model (pokud tedy plánujete procesor Intel).

Intel poukazuje na náskok v herním výkonu u Core i9-9900K proti Ryzenu 7 2700X a tvrdí, že AMD s generací 3000 jeho CPU nedožene Zdroj: Intel

Tip: Reakce Intelu na AMD Ryzen 3000 před E3 2019: zkritizoval testy, PCIe 4.0 a výkon ve hrách9

Intel prý chystá slevy procesorů. Core 8. a 9. generace mají být o 10–15 % levnější
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.67%) 3 hlasů

9 KOMENTÁŘE