Procesory Rocket Lake překvapí: takty boostu až 5,3–5,5 GHz, Intel může porazit Zen 3

88

Momentálně budí pozornost nové Ryzeny 5000 od AMD, ale Intel na ně má hodně silnou odpověď. Jeho Rocket Lake je zase může porazit, tedy aspoň ve hrách a ST.

Minulý týden odhalilo AMD procesory Ryzen 5000. Ještě se pořád čeká na recenze, ale máme vyřešené otázky kolem toho, jaké jsou frekvence a zhruba IPC, takže obrázek už je celkem dobrý. Zájem se tedy může přesunout k příští nové architektuře, kterou je Rocket Lake od Intelu. O té víme, že by měla ať už částečně nebo úplně přejímat novou architekturu z 10nm jader Willow Cove (Tiger Lake) nebo Sunny Cove (Ice Lake), ale jinak byly tyto procesory zatím záhada.

Dlouho se nevědělo, zda třeba kvůli 14nm procesu nebudou jádra CPU mít problém dosáhnout dobrých frekvencí a není jasné, zda bude IPC podobné jako u Ice Lake a Tiger Lake, nebo nižší. Aspoň co do frekvencí by to ale podle posledních úniků či drbů mohlo být až překvapivě dobré, ne-li skvělé. Fandové AMD možná Rocket Lake hodně podceňují…

Rocket Lake: Core i9 s taktem až 5,5 GHz?

Twitterový leaker MebiuW, od kterého jsme tu měli různé informace týkající se AMD – například roadmapu, podle které bude Ryzen 6000 „Rembrandt“ 6nm APU – teď přinesl (nebo vynesl?) pro změnu něco právě k Rocket Lake.

Podle jeho tweetu by nejvyšší model, tedy možná Core i9-11900K, mohl frekvenčně překonávat nynější Comet Lake, přes použití nové architektury s vyšším IPC. Podle MebiuW totiž prý inženýrské vzorky (ES verze) mají turbo boost 5,3 GHz, tedy stejný jako dosavadní rekordman Core i9-10900K. ES procesory ovšem ještě neodpovídají specifikacemi finálním modelům, takže ve finále by to mohlo být ještě více, je tak možná frekvence třeba 5,4 GHz a možná i 5,5 GHz.

Je třeba podotknout, že jde o ES druhé generace, ne úplně o první várku. To, že QS vzorky a sériové modely poběží na ještě vyšším taktu, je možné, ale nikoliv úplně zaručené. Může se tedy stát i to, že už se maximální boost nezvýší. Ale minimálně těch 5,3 GHz by mělo být zaručených a popravdě možná víc ani není třeba. Díky výrazně vyššímu IPC by měl nárůst jednovláknového výkonu být i tak masivní (čímž myslíme možná i přes 20 %).

5,3GHz frekvence asi podobně jako u Comet Lake může být podmíněná teplotou a použitím preferovaných jader, zatímco ostatní zvládnou méně. Tedy technologiemi Turbo Boost Max 3.0 a Thermal Velocity Boost.

Tip: Unikly detaily CPU Intel Rocket Lake: nová jádra, víc linek PCIe, podpora AV1 a další

Core i7: téměř stejně dobré parametry?

Pro připomenutí: Core i9 budou v generaci Rocket Lake osmijádrová s šestnácti vlákny a 16MB L3 cache (L2 cache má 512 KB pro každé jádro). MebiuW uvádí také něco k modelům Core i7. Ty údajně nebudou seříznuty, pořád mají osm jader a 16 vláken a dokonce i L3 cache zůstává 16MB. Proti Core i9 by se proto mohly lišit jenom frekvencí – podle MebiuW by mohla dosahovat v maximálním boostu třeba „jen“ 5,0–5,2 GHz.

Core i7 generace Rocket Lake by proto mohlo být vysoce atraktivní procesor (minimálně pro hry, pro vícevláknové aplikace asi bude energetická efektivita 14nm čipu výkon limitovat). Podle MebiuW by totiž asi měl stát méně něž 400 $. A navíc bude možnost ho spárovat s levnější deskou na čipsetu B560, kde jak už uniklo dříve, má být nově možné taktovat paměti (CPU ne, ale u toho by mělo k OC zase stačit zvýšení limitu spotřeby).

Tip: Zamčené procesory Comet Lake se dají přetaktovat, i na deskách B460 a H470. Jak to funguje?

Pokud se toto potvrdí, tak bude Rocket Lake zřejmě v jednovláknovém výkonu velmi vysoko – jeho IPC může být stejné a možná i vyšší než u Zenu 3 a ještě by CPU mělo 400–600 MHz taktu k dobru. Spolu s nižší latencí RAM by si tedy Intel mohl zase vzít zpátky vedení v herním výkonu, o které by ho mohly v listopadu Ryzeny 5000 připravit. Nevýhodou bude samozřejmě asi spotřeba v zátěži všech jader kvůli 14nm procesu (pokud bude boost dlouhodobě povolovat překročení TDP, pokud bude turbo časově limitované, pak zase dojde ke snížení výkonu).

OC všech jader na 5,0 GHz prý snadný

Separátně se objevily informace od leakera ITCooker, podle nějž procesory Rocket Lake lze přetaktovat na 5,0 GHz na všech jádrech (což nevylučuje, že některé kusy mohou jít i o něco výš), takže zajímavé by mohlo být i na deskách Z490/Z590. I když je možné, že dosažitelný OC na všech jádrech bude nižší, než jaký je maximální boost pro jednovláknové aplikace.

Pro připomenutí: procesory Rocket Lake by měly být vydány v březnu 2021. Příští rok na jaře by tedy měl být v PC procesorech architektury x86 nastat být na obou stranách bariéry hodně velký pokrok proti situaci letos, vypadá to, že konkurenční prostředí opravu nakoplo tempo pokroku.

Detaily procesorů a platformy Intel Rocket Lake-S (Zdroj: VideoCardz, březen 2020) Zdroj: VideoCardz

Galerie: Uniklé informace k desktopovým procesorům Intel Rocket Lake pro socket LGA 1200

Zdroje: MebiuW (1, 2), ITCooker

Procesory Rocket Lake překvapí: takty boostu až 5,3–5,5 GHz, Intel může porazit Zen 3
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (81.18%) 17 hlasů

88 KOMENTÁŘE

  • přesně, v tom s tebou náhodou souhlasím – problém Intelu nejsou nové architektury, nýbrž výroba. Nyní naskakuje nová 10nm továrna a až se zapracuje tak začnou AMD těžké časy kdy boj bude opravdu intenzivní…

   • Ale to je snad dobře ne? Tady je vidět, že AMD převálcuje nabídku Intelu a hned si něco narazí, protože může. Intel to dělal stejně, ale roky a tím jsme tu měli roky předražené 4 jádra .
    Teď jestli se Intel vrátí se slušnou nabídkou, tak zase začne cenový boj a to je dobře pro zákazníky.
    Nicméně zatím je to u Intelu jen na papíře a možná v labolatořích, až bude nové CPU v obchodě a Intel začne dělat reálnější testy (ne ty PR podvody kde je za plentou schovaný chiller o velikosti průměrné lednice), tak pak se můžeme dohadovat nad výkonem.

    @Vlko: a k to, jestli někdo podceňuje Rocket lake je spíš zkušenostma z poslední doby, nic jiného.

   • jj, a proto se zuby-nehty drží skylake architektury a TigerLake, coby „nová“ architektura dopadl neslavně – žere a nejede. 😁 Raketa možná dosáhne na 5GHz allcore, ale to není nic, co by za cenu doslova brutální spotřeby nedosáhly dnešní modely.

    Chtělo by to trochu realismu. intel roky dojil jednu jedinou architekturu, která má kořeny ještě v „izraelském“ Pentiu M a vylepšoval po špetičkách.

    Osobně bych si přál nový souboj AMD vs. Intel, ale Intel na to teď prostě nemá. Dokud nevyhážou stávající vedení a nepřijdou noví Sekáči, bude to u intelů špatný.

    • Vždyť to Tiger Lake je dost slušný, a „jenom“ 4,7-4,8 GHz je u něj hodně pěknej výsledek při tom IPC, co má. To jádro je se Zenem 3 minimálně rovnocenné. Uvidíme samozřejmě v recenzích, zatím mi není jasné, kdo na tom je líp, konzervativně spíš zatím předpokládám, že Tiger Lake může být o kousek napřed (je fakt, že má o hodně nižší skóre v Cinebench než Zen 3, ale CB je benchmark, který jde Zenům nadprůměrně dobře, takže je třeba počkat až se náskok potvrdí i v jiných). Když ne a Zen 3 bude obecně rychlejší, tak to je bonus 🙂

     Jinak to 4,8GHz turbo prý žere u Tiger Lake na jednom jádře asi 22 W (to bude bez AVX2/AVX512), což taky není tragédie, spíš naopak, i když do 15W limitu se to nevleze.

     Jako je určitě pravda, že s tím 10nm procesem a refreshováním jader Skylake Intel zaspal/zamotal se, zatímco AMD drželo nějaké svoje tempo zlepšování. Ale právěže u toho Tiger Lake to neplatí, tam je ta architektura, i funkční proces (dosažený takt +- stejný jako 7nm TSMC, nakonec u Tiger Lake-H/Alder Lake asi bude vyšší). Takže v tomhle případě Intel už zase jede a nestojí.

     • jo, výsledek pěknej, ale za jakou cenu a spotřebu? Vždyť to žere skoro (skoro!) jako desktopový ryzen 3600 a jeho výkonu se to ani neblíží. Navíc co dnes s jedním jádrem? I ten OS to dnes už umí pěkně roztočit.

 1. No, Intel to žmýka a tlačí limit vždy o kúsok ďalej ale že neuveriteľne…

  …len tie prevádzkové vlastnosti – hlavne spotreba že – si nechcem ani predstavovať.

  Každopádne, nové Ryzeny 5000 v 8-12jadrách (o 16C ani nehovorím) budú príliš veľké sústo a prípadné víťazstvo Intelu v ST výkone pri 5,5GHz to už nezachráni.
  Keď vôbec sa podarí Ryzen prekonať…

  • povykládej, co tvůj ryzen … já bych se o Intel nebál … tyhle řeči u tebe začínají převládat (malování čerta na zeďˇ) … pokud vím, mluví se o teplu a extra spotřebě při „awx512“ … při hraní žádné extra vysoké spotřeby nebudou a ten procesor je evidentně stavěný pro hráče … kterého hráče zajímá výkon 16/32 v multi?

     • Jestli to je blábol nebo ne, to ještě dlouho nebudeme vědět – než vyjde Raketa
      Nicméně já psal: “ proč se tu řešila spotřeba starších AMD CPU“ tím myslím před lety a Intel fans si rýpali. Teď když se situace otočila, tak si AMD fans nemůžou rýpnout? Tak jim to dopřej a nečerti se u každého příspevku.
      A jen tak mimochodem Maťko není AMD fan ani náhodou.

      • no já opravdu nevím, proč se tady řešila spotřeba starších amd … možná že byla k hovnu od klidu po zátěž? Nevím, já ji neřešil, proč taky, že … Spotřeba mě zajímá, pokud se mě týká … když hraji, nebo běžně provozuji comp a je v mnou přijatelných mezích, proč mě má trápit, že je vysoká v nějakém stress testu, nebo max zátěži všech jader? Takže ne, situace se neotočila … Maťko odkdy má Ryzen, jede proti Intelu … nic ve zlém, je to prostě fakt … čtu ho rád, a vidím …
       … a jo, zkusím jim to dopřát 😀 snad se povede …

      • Pokud starsi CPU se mysli Bulldozer a Piledriver, tak ano, tam se resil predevsim katastrofalni vykon ve spojeni s katastrofalne vysokou spotrebou.

 2. Zatim jediny unik, pokud si to dobre vybavuji, ohledne zvyseni IPC pro jadra Cyrpres cove mluvil o +10%. Pokud vyjdu z toho co je aspon ‚rumors‘ tak mi tech 20% narust vykonu prijde silne optimistickych 😉
  Pokud by byl narust aspon +15% tak se da mluvit nejspis o remize se zen3 v 1T zatezi.

  • No nebyl to IIRC nijak exaktní údaj, možná i trochu odhad. Bude hrozně moc záležet na tom, jak moc z těch nových architektur se podařilo do toho jádra protlačit a kolik novinek spadlo pod stůl. Takže to může být 10 % a může to být 18 % jako u Ice Lake… radši bych Intel přeceňoval než nepodceňoval.

   • „radši bych Intel přeceňoval než nepodceňoval.“
    .. ja taky, ale historie poslednich 2 let rika neco jineho 😉

    Ale jo, muze to byt treba i vic nez tech 10%. Stejne je to takove „odflakle“ CPU, co vypada, ze jej spichli, aby neco meli. Sice bude rychejsi nez Skylake, ale nebude mit ani tech 10C o nejakem posunu treba na 12, aby tu byla konkurence k 5900X, to uz vubec. A u tech 8C to bude zrat vic nez 16C u AMD…
    Jako mainstreamove CPU s normalnejsi spotrebou bych to i bral, ale jako Desktopovy „high-end“ je to meeeh.

     • Ono nemusis jen pracovat, staci hrat a hodit stream a mas hned vystarano co udelat s dalsimi jadry. Ono i stream pres GK ma nejake naroky aspon na 1C jako takovy. Takze hned mas duvod misto 6C koupit rovnou 8C. Pokud ma nekdo vetsi naroky mebo ma pustene dalsi veci na pozadi ala „video kecatka/youtube/atd“ + Win10 „tamagochi“, tak ani tech 10C pro hrani neni uplny overkill, ale spis „luxus“ aby jsi nemel pri hrani nejake vykonostni propady. Jadra navic nejsou nikdy zbytecne jsou jen situace, kdy je nevyuzijes :))

      • však jo … ale … stream a další věci nevynalezli s příchodem 12 jádra, bylo to tady v dobách 2, 4 jader … ano, vím, za jakou cenu, ale … pokud někdo dělá co popisuješ, může si pořídit 12j zen, nebo 16, pokud potřebuje víc, pak třeba TR … není to tak, že nemáš na vybranou … opravdu nevím, nechápu, o co jde, nestačí intel (v multi), pořídím ryzen

      • právě konkurence donutola amd dělat to, co dělá … konkurence nechybí … pokud myslíš „já mám 16 jádro, ty máš 16 jádro“ to je jen o preferencích … pokud budou ceny příznivé a 16 jádra se budou prodávat jako třeba 4 jádra, bude i u konkurence …

      • Stream hodíš přes NVENC nebo z jiného PC, když to děláš profesionálně. Je hovadina encodovat neefektivním CPU když grafika to udělá výrazně levněji

 3. TOMBOMINO a vůbec i REDAKTORE jaká remíza? Na takt a při stejnym TDP AMD jasně vede!!!!! Ty nazýváš 5.3Ghz vs nějakých 4Ghz při TDP 125W vs 65W (teď nechci kecat) remízou??? Navíc těch 125W sotva! To zase intel jen tak plácá, všichni víme jak je to doopravdy. Na druhou stranu mě mrzí ceny, 5XXX bude drahé ALE AMD si to může dovolit a za to, jakej udělali pokrok si to zaslouží

  • Na takt a pri stejnym TDP se ti AMD uskvari a zustava jen Intel.
   Protoze obcas se tu stretavam s nechapavymi lidmi, tak to i vysvetlim. Ty bys testoval tak, ze Intelu spotrebu omezis, abys dosahl stejneho TDP jako ma AMD. Ja navrhuji postup opacny, zvysit AMD spotrebu tak, aby dorovnalo Intel. Snad je ti zrejme, ze oboji je blbost.
   Spotreba a vykon spolu sice souvisi, ale ne zcela linearne a ikdyz vetsina z nas chce, co nejlepsi vykon pri co nejnizsi spotrebe, muzeme mit i pozadavek na absolutni spotrebu nebo absolutni vykon.

   • Já jenom řikám podívej se na fakta, aby se intel aspoň trochu dotáh, musí navýšit TDP a takty, jinak by se ani zhola nečapal – to je fakt. IPC vede jasně AMD a až vyjde 5600X a vyšší a bude se testovat, uvidíme to všichni černý na bílém

 4. Porazí, neporazí koho budou zajímat procesory za 15-20 000?
  10nm slibují už minimálně 3 roky a furt nic.
  Já mám 9700K, ale to byla poslední kapka od Intelu.
  Zen 3 je porazí, jak v prodeji, tak ve výkonu.

  Ať si každej zvolí co si koupí, ale za mě Ryzen vyhrál na plné čáře už s vydáním třetí generace, jelikož AMD udělalo za 2 roky větší pokrok, než Intel za 5 let.
  Skoro nulový nárust IPC a jen zvyšují frekvence a přidávají jádra, ale furt to je 6700K+++++++++++++++ jen dražší a žravější.

   • To, že jsi fanda intelu ti nikdo nebere, každej podle svýho, ale fakta jsou, bohužel, taková jaká jsou, a intel je tady a TEĎ, ve sračkách. On se ale vrátí zpět na vrchol, neboj se, za cca 3-4 roky až najede 7 nebo 5nm protože intel oproti AMD na stejně velkym tranďáku měl vždycky navrch.

  • Musim te upozornit, ze AMD ten pokrok netrval 2 roky, ale 11 let. Bulldozer byl predstaven v roce 2009. A to v podstate jen diky tomu, ze intel havaroval v plne rychlosti s 10nm procesem, z predstavy o rocket lake na 7 nebo 5nm procesu TSMC Stach dostava panicke ataky.

   • Představen byl v roce 2009 asi tak, jako Intel představil Lakefield v roce 2018, nebo jako AMD v roce 2014 poprvé řeklo, že chystá arch. Zen.

    Nemá smysl to podle toho posuzovat, hotový/vydaný byl až v roce 2011 a zen v roce 2017 (začátkem, původně asi plánovali konec 2016, takže těch čtyři-pět let co typicky trvá podobná velká změna).

 5. Vydanie tejto generacie sa neda nazvat nicim inym, ako zufalstvom zo strany Intelu, dufam, ze maju v plane s tym boostom all core 5.3 GHz vydat aspon novu architekturu, inac to nema vobec ziadny zmysel, ci sa tu niekto urazi alebo nie, nejde nepozorovat len ciste navyssovanie frekvencii a pridavanie jadier, ale predstava, ze by Rocket Lake mal boost 5.5 GHz pri nejakych 10-12 jadrach so 14nm?
  Total nonsens s tym, ze to TDP by som si odmyslel, inzinieri su si toho urcite vedomi a vedia, ake provozne vlastnosti by to malo…nechapem len jedno, preco nevydat radsej cpu s nizsim turbom a s lepsimi provoznymi vlastnostami s nejakym tym navyssenim IPC, este, ze nie som inzinier a nerozumiem tomu, toto by som nemohol vydavat, ako novy produkt a propagovat to.

 6. Tak snad nás nečeká PL3 🙂
  Jinak jsem ale zvědav. Jestli se takhle bude Intel s amd přetahovat, tak příště už amd nenasadi asi o 50 USD větší cenu a ceny budou zase lepší. Nemyslím si, že by tím intel něco vyhrál. Za rok bude amd na lepším výrobním procesu a nové architektuře. Takže to posune zase pěkně dopředu. Jen tak dál!
  Teď ještě poradny amd gpu a jedeme!

 7. Intel Rocket Lake bude najzaujímavejší desktopový procesor posledných rokov. Správne to vystihol uživateľ Slymer42, kombo Raketa + RTX 3090 bude absolutna špička, na ktorú konkurencia nedosiahne ani náznakom.
  Rocket Lake prinesie kombináciu ingrediencií v zmysle progresu novej architektúry a vysokých frekvencií maximálne vyladeného výrobného procesu. Intel nám prostredníctvom Rakety pripravuje nový pohľad na herný výkon, ale i všeobecný výkon procesora v rámci budenia výkonných grafík nVidie – hráčsky sen sa postupne odhaľuje…

      • @gogo, ten pátos neni určený tebe a ostatným normálnym diskutujúcim, ten je určený domotanému červenému praporu, ktorý je zas úplne hotový z chystaného herného Kinga, pretože neni od ich milovaného AMD…zas budú tí druhí, strašne ukrivdení….

       Podľa únikov sa nebude jednať o 1fps, Raketa bude proti novým Ryzenom podstatne výkonnejší herný procesor…

      • úniky zatím nejsou žándé, jen nějaké pseudo něco, tech vzorek, předprodukce, kdo ví co kde a jak … to samé platí pro ryzen … počkám si na testy (nezávislé, jak rádi někteří píšou :D) pak se budem bavit … půl roku je dlouhá doba, ještě můžou BLM Intelu podpálit fabriky 😀

      • Únikov je už celkom dost, najpodstatnejší je už na 100% a to backport novej architektúry na vyladený výrobný proces, to znamená vysoké frekvencie ruka v ruke s navýšením IPC. Otázka už visí len ako moc herný výkon Rocket Lake zabije nového Ryzena….

      • 😀 😀 😀 Bajkař Vladař opět cucá pohádky z prstu.
       „počkej si“ 😀

      • Vladko oprav si to mas tam chybu : “to znamená vysoké frekvencie ruka v ruke s navýšením IPC“ ma tam byt ruka v ruke s navýšením spotreby.

      • Ok, takže Kometa není takové terno, jak si tu líčil, jsem rád, že sis to přiznal.
       Ale tak to bys měl teď jít do 5950X, abys byl „IN“.
       Jestli nepůjdeš, tak si jen tlučhuba.

      • Priznal som akurát to, že Kométa je najvýkonnejší herný procesor súčasnosti, že si ty zase slepý jak patróna….

       Znova si to domotal, písal som, že čakanie na Raketu dočasne skrátim bavkaním s novým Ryzenom, nepísal som nič o 5950X….
       Kto chce byť IN, rozhodne nesiahne po Ryzene…..
       Dočasne budem OUT….

      • „Kto chce byť IN, rozhodne nesiahne po Ryzene..“
       … aneb bludne predstavy blazna v praxi 😀

 8. Chlapci, z úcty pamiatke Ryzenom a Radeonkam Vám všetkým udeľujem autorské práva na voľné šírenie prekrásnej básne:

  Mesiac sa sfarbil do hneda,
  Ryzen sa snaží ach bieda….
  Radeon kričí na ratu,
  Lisa mu podá lopatu…

  A čo i tam dušu dáš
  v tom boji divokom,
  radšej voľ nebyť,
  Ako byť AMD otrokom…..