Intel uvádí Thunderbolt 4: nadstavba USB4, nové schopnosti a zlepšená bezpečnost

7

Přichází nová generace výkonného externího rozhraní Thunderbolt. Má lepší bezpečnost a flexibilitu a Intel ho prezentuje jako univerzálnější nadstavbu USB4.

Je to už skoro těžko uvěřitelných pět let, co Intel na Computex 2015 oznámil Thunderbolt 3 – poměrně úspěšné vysokorychlostní rozhraní pro externí periférie používající fyzicky port USB-C. Letos přichází jeho následník nazvaný Thunderbolt 4. Ten je současně příbuzný (a kompatibilní i se standardem USB4).

Intel teď oznámil specifikace a detaily toho, co bude Tunderbolt 4 nabízet, až se letos dostane na trh – jako první by ho měly umět 10nm+ procesory Tiger Lake.

Jak už asi víte, Thunderboltu 4 předcházelo oznámení USB4, což je cosi jako svobodná a už ne jen na jednu firmu navázaná verze Thunderboltu 3, která ovšem možná nebude 100% kompatibilní. Thunderbolt 4 je zjednodušeně jakýsi superset vlastností, který zahrnuje jak kompatibilitu s USB4, tak i s Thunderboltem 3. Je to tedy o trošku širší specifikace, v níž Intel bude nabízet něco málo navíc proti „běžnému USB4.

Intel bude nicméně nabízet certifikaci, takže teoreticky by logo a podporu Thunderboltu 4 mohly dostat i řadiče ostatních dodavatelů. Otázka je, jestli o to bude zájem (mohl by ho možná mít Apple pro počítače s ARMem).

Uvedení technologie Intel Thunderbolt 4 Zdroj: Intel

Rychlost se nezvedne, stále 40 Gb/s

Jaké schopnosti bude Thunderbolt 4 mít? Maximální rychlost přenosu se nezmění – stejně jako USB4 i jako Thunderbolt 3 má běžet až na 40 Gb/s (Intel v následující tabulce podporu 40 Gb/s u USB4 neuvádí, ale nenechte se plést). Porty budou ze stejného řadiče vyvádět volitelně také běžné 10Gb/s USB 3.2. Konektivita PCI Express přenášená po tomto rozhraní bude moci použít PCIe 3.0 ×4 s celkovou rychlostí 32 Gb/s (4 GB/s).

Srovnání minimálních požadovaných specifikací Thunderboltu 4, Thunderboltu 3 a USB4 Zdroj: Intel

Rozdíl by asi mohl být v displejích připojených přes toto rozhraní. Thunderbolt 4 má garantovat možnost připojit dvě 4K obrazovky, zatímco Thunderbolt 3 zřejmě jen jednu. Není ovšem uvedeno, jaké bitové hloubky a snímkové frekvence jsou garantovány a zda není nutná komprese. Podporován je alternativně také jeden 8K monitor.

Uvedení technologie Intel Thunderbolt 4 Zdroj: Intel

Intel bude dále garantovat, že alespoň jedním portem se bude dát počítač napájet (až 100 W), periferie budou mít garantováno napájení příkonem alespoň 15 W (u USB4 bude podle Intelu zaručeno jen 7,5 W). Zajímavé je, že Intel bude také podporovat probuzení notebooku ze spánku pomocí externí klávesnice, která by byla k řadiči TB4 připojená.

Ochrana před DMA útoky

Jedno zajímavé zlepšení se týká bezpečnosti. Řadič od Intelu (a certifikace případných dalších) budou povinně vyžadovat ochranu proti DMA útokům pomocí virtualizace VT-d. Kvůli tomu, že exponuje interní sběrnici PCI Express s přístupem do paměti, jsou porty Thunderbolt proti běžnému USB bezpečnostní riziko (viz bezpečnostní problém Thunderclap). Tato novinka má částečně počítač chránit.

Thunderbolt 4 bude povinně vyžadovat aktivní virtualizace VT-d pro ochranu před DMA útoky Zdroj: Intel

Budou i doky s rozbočovačem

Thunderbolt jste asi měli spojený s poněkud zvláštní architekturou, kdy se zařízení zapojovala za sebe stylem tzv. „daisy chain“ (česky by se dalo říct vláček). Například dok, monitor nebo box na disky byly průchozí a měly i port pro zapojení další periférie.

Thunderbolt 4 bude podporovat doky s rozbočovačem Zdroj: Intel

Toto bude u Thunderboltu 4 změněno. Intel uvede řadič s funkcí hubu, které bude umožňovat rozbočit jeden port z počítače na tři porty Thunderbolt 4. Tento řadič by typicky byl přítomný v dokovací stanici, která se připojí jedním kabelem k notebooku a k ní už budou další thunderboltí periférie moci být připojené paralelně (ale uplink budou samozřejmě sdílet).

Rozbočovací doky na bázi technologie Thunderbolt 4 Zdroj: Intel

Delší kabely

Ještě jedno praktické zlepšení by měl Thunderbolt 4 přinést. Intel slibuje univerzální kabely, které budou podporovat rychlost 40 Gb/s s délkou 2 metry. Kromě toho také údajně pracuje na kabelech, které by mohly pracovat na vzdálenost až 5–50 metrů, což ale asi bude pomocí většího množství nějaké aktivní elektroniky a nebude to asi nic levného (aktivní jsou i běžné kabely pro Thunderbolt, takže ani ty nebudou nejlevnější).

Kabely pro Thunderbolt 4 Zdroj: Intel

Kromě nových dvoumetrových kabelů budou existovat také staré 80cm a 20cm. Kabely pro Thunderbolt 4 by měla od starších odlišovat čtyřka vytištěná na koncovce.

Řadiče až koncem roku

Intel chystá dva samostatné řadiče, kódově označené Maple Ridge. Čipy mají označení JHL8540 a JHL8340, první by snad měl být dvouportový a druhý jednoportový. Pro zařízení pak bude jako klientský řadič určen řadič JHL8440 („Goshen Ridge“). Spotřeba a velikosti čipů mají být zřejmě stejné nebo obdobné, jako u řadičů Thunderboltu 3.

Intel Maple Ridge řadič pro Thunderbolt 4
Intel Maple Ridge, řadič pro Thunderbolt 4 (Zdroj: Intel)

Tyto řadiče mají být dostupné koncem roku. Ještě před nimi a jako úplně první implementace bude dostupný onen už zmíněný řadič integrovaný v procesorech Tiger Lake. Ze začátku ale asi bude možné s nimi používat jen zařízení na bázi Thunderboltu 3, pokud platí, že klientský řadič pro periférie bude také až koncem roku.

Galerie: Intel Thunderbolt 4: funkce a specifikace

Intel láká na nefragmentovanost

Intel jako výhodu tohoto rozhraní proti USB4 prezentuje hlavně to, že pokročilé vlastnosti jsou u něj vždy garantované, zatímco u USB mohou být některé věci volitelné. Jak fragmentovaná bude technologie okolo USB4 ale teprve uvidíme.

Tip: Jeden konektor (bohužel) vládne všem. Konektorové peklo se jmenuje USB-C

Naproti tomu je celkem jisté, že Thunderbolt 4 bude sice univerzální, ale za cenu toho, že řadiče, všechny kabely a všechny zařízení bude budou dražší než u generického USB4. A to, že Thunderbolt 4 přináší nové kabely, byť je tato generace kompatibilní s TB3, ukazuje, že zcela bez fragmentace to také není.

Má podle vás Thunderbolt 4 nadále význam, když bude existovat standardizované USB4?

Zdroje: Intel, AnandTech

Intel uvádí Thunderbolt 4: nadstavba USB4, nové schopnosti a zlepšená bezpečnost
Ohodnoťte tento článek!
3.7 (73.33%) 9 hlasů

7 KOMENTÁŘE

  1. Intel by si měl hlavně ohlídat, aby takové Lenovo neprasilo TB3 v thinkpadech. Všechny levnější sračkobooky sežerou cokoli, ale jen thinkpady mají problém s usb-c sluchátky, dokovacími stanicemi jiných značek atp…
    Dokonce ani jejich TB control panel z MS storu nejde nainstalovat na nic jiného než NUC.

    Od TB4 jsem čekal, že bude podporovat DP2.0 alternate mode a nevypadá to ani na HDMI 2.1