Intel vydává Xeony D-2100. Skylake přináší víc výkonu, výbavy, ale i vyšší TDP a cenu

0

Sotva jsme vám stihli včera předat tehdy ještě předběžné informace, které se dostaly ven o nových procesorech Intel Xeon D s architekturou Skylake, a už je tu oficiální vydání těctho serverových čipů SoC. To nakonec proběhlo už včera a ke Xeonům D-2100, jak se tato nová řada oficiálně nazývá, tudíž máme podrobnější detaily včetně parametrů všech modelů. Jejich oficiální určení je v cloudu, síťové infrastruktuře a v „edge“ aplikacích.

Od Xeonu D-2100 jde nakonec na trh rovných 14 modelů: tři modely pro servery a cloud, šest modelů pro síťové aplikace a úložiště a poté pět modelů, které mají integrovánu technologii QuickAssist. Ta slouží typicky k akceleraci šifrovacích algoritmů. Procesory mají TDP od 60 do 110 W, což je určité zvýšení proti svým obvykle 45W předchůdcům, a 4 až 18 jader s HT. Intel je v tomto směru vágní, zdá se však, že Xeon D-2100 by mohl být tvořen přímo křemíkem procesorů Skylake-SP (Xeon Scalable), ke kterému je do pouzdra přímo přibalen jejich čipset „Lewisburg“. Vše je integrováno do pouzdra typu BGA pájeného na desku a kryto rozvaděčem tepla.

intel-xeon-d-2100-1
Xeon D generace 2100 (Skylake-SP). Rozměr pouzdra je 45 × 52,5 mm

Modely

Jednotlivé modely můžete vidět níže v tabulce přímo od Intelu. Čipy mají poměrně velký rozptyl v základních taktech (1,6–2,3 GHz) a turbech pro všechna jádra aktivní (2,2–2,8 GHz). Ovšem všechny varianty mají maximální turbo pro jedno či dvě aktivní jádra 3,0 GHz. Procesory dostaly čtyřkanálový řadič pamětí DDR4 s podporou registrovaných pamětí RDIMM a LRDIMM s ECC. Maximální kapacita je až 512 GB, možné je mít osm slotů na procesor. Maximální frekvence RAM se liší dle čipu – většina modelů dovoluje jen 2133 MHz, pár vybraných modelů 2400 MHz a jen dva modely s podporou QuickAssisst pak 2666 MHz.

intel-xeon-d-2100-parametry

AVX-512 s polovičním výkonem

Architektura Skylake-SP znamená, že jádra mají 1MB L2 cache a 1,375 MB L3 cache na jádro a také jsou propojená logikou typu mesh, kterou Intel v Skylake-SP zavedl. Xeon D-2100 také díky tomuto dostal instrukce AVX-512, které ale nemají mít plnou propustnost, Intel uvádí jen jednu FMA jednotku mísou dvou, takž výpočetní výkon je jako u Xeonů Bronze a levnějších Xeonů Silver. Web AnandTech získal od Intelu podrobné přehledy turbo frekvencí pro jednotlivé modely. Dosažitelné takty se liší pro běžný kód a programy používající frekvence AVX/AVX2 a AVX-512, stejně jako u procesorů Skylake-SP.

Konektivita integrovaná v procesoru obnáší 32 linek PCI Express, přičemž čipset má ještě 20 linek tzv. „HSIO“, které se podobně jako na desktopu používají pro rozhraní USB 3.0 (čtyři porty), PCI Express nebo SATA. Portů SATA může být až 14, což je značné zlepšení pro role jako NAS či storage servery, předchozí Xeony D uměly jen šest portů. Xeon D-2100 kromě toho stejně jako Skylake-SP podporuje tvorbu polí RAID z NVMe SSD připojených k procesoru, tedy funkci VROC. Ta však vyžaduje použití vybraných SSD Intel a také instalaci hardwarového licenčního klíče (za který se musí zaplatit navíc).

Čtyři integrované 10Gb/s síťovky

Co je ale podstatné: Xeony D – až na model D-2191 – mají integrované síťové adaptéry Ethernet, a to až čtyři 10Gb/s rozhraní. Měly by být založené na síťovkách Intel X722, přičemž integrována je komponenta MAC, a to pravděpodobně v čipsetu. Tyto integrované MAC musí ještě být externě spojeny s čipy PHY, které zajišťují samotnou komunikaci po fyzické vrstvě Ethernetu, a údajně je možné použít nejen PHY od Intelu, ale i od nezávislých firem. Akcelerátor QuickAssist integrovaný v čipsetu na vybraných modelech má výkon 20, 40 nebo 100 Gb/s.

Schéma Xeonu D-2100 (Zdroj: AnandTech)
Schéma Xeonu D-2100 (Zdroj: AnandTech)

Xeon D se posouvá nahoru: vyšší spotřeba, vyšší ceny, vyšší výkon

Xeony D-2100 jsou v jistých ohledech trošku jiné procesory, než velmi dobře přijaté Xeony D generace 1000, založené na jádrech Broadwell. Intel u nové generace zvýšil ceny, ale také TDP, přičemž zrovna nízká spotřeba byla jejich velkou předností. Ovšem na druhou stranu by verze založená na Skylake-SP měla přinášet vyšší hrubý výkon a docela podstatné je asi rozšíření paměťového řadiče. Předchozí Xeony D měly jen dva kanály a maximální kapacitu RAM jen 128 GB, nové čipy budou podstatně méně limitující. Dlužno dodat, že po posunutí řady Xeon D výše na výkonnostní křivce uprázdněné místo po úspornějších 45W serverových SoC mohou převzít serverové Atomy C3000, což může změnu zaměření Xeonu D také vysvětlovat.

ASRock Rack D2100D8UM, deska používající Xeony D-2100
ASRock Rack D2100D8UM, deska používající Xeony D-2100

Xeony D-2100 by od včerejška měly být oficiálně na trhu a dodávány partnerům. Protože jde o procesory typu BGA, budou prodávány čistě jen skrze ně. Desky a servery by měly být postupně uvolňovány do prodeje. Například ASRock už odhalil desku D2100D8UM, kterou můžete vidět výše. Intel jinak uvádí, že podobně jako u „metalových Xeonů“ měli někteří velcí zákazníci k vzorkům procesorů předběžný přístup, někde tedy už možná Xeony D-2100 jsou používány.

Ohodnoťte tento článek!