Intelu se asi nepovede dohnat zpoždění na TSMC. 5nm čipy bude mít až v roce 2024

41

O víkendu jsme informovali o tom, že TSMC hodlá vypustit 5nm čipy příští rok a 3nm pak v roce 2022. V souvislosti s tímto rychlým postupem vás možná napadlo, co to bude znamenat na trhu procesorů či GPU. Tam proti AMD a Nvidia používajícím tyto procesy stojí nebo bude stát Intel a jeho vlastní výrobní technologie, které v této dekádě byly výrazně napřed, ale po 14nm generaci Intel náskok ztratil neschopností přejít na 10nm proces. Intel nyní předběžné termíny pro své vlastní budoucí procesy sdělil. Z nich to však vypadá, že na 5nm a 3nm proces TSMC nebude mít procesorový gigant odpověď včas a zpoždění nedožene.

Ohledně budoucích procesů jsme zatím měli jen informaci, že první 7nm čipy – což mají být GPU pro datacentra – Intel chce mít již v roce 2021. Na technologické konferenci pořádané Credit Suisse nyní ale CEO Robert Swan přednesl o něco detailnější data, která nám konečně dávají lepší obrázek o tom, jestli se po přežití 10nm krize Intel zase vrátí na špičku, nebo už mezitím utrpěné zpoždění zůstane.

7nm proces až koncem roku 2021

Swan nyní prozradil, že ona první 7nm GPU sice budou v roce 2021, ale jak asi mnozí čekali, bude to až v závěru roku, v čtvrtém kvartále, takže může jít o poněkud symbolické uvedení. Pokud se splní očekávání, že tato GPU (mohlo by jít o pozoruhodné HPC akcelerátory Ponte Vecchio, nedávno představené) budou do značné míry pilotní produkt, pak to může znamenat, že žádné další 7nm věci už v roce 2021 vyjít nestihnou a větší nasazení této technologie bude až po překlopení letopočtu na rok 2022. A doufejme tentokrát půjde o masivnější přechod, než je nyní s 10nm procesory, které sice existují, ale jen jako minoritní část sortimentu pro notebooky.

Tip: Intel odhalil extrémní GPU Ponte Vecchio: 7nm, CXL, čiplety a Foveros pro superpočítače

GPU Intel Ponte Vecchio
GPU Intel Ponte Vecchio

5nm proces až v roce 2024

Zatímco toto se víceméně dalo čekat, zatím jsme v podstatě vůbec netušili, jak to bude s 5nm procesem. U toho to vypadá, že se Intelu nepodaří vrátit se k dvouletému kroku mezi jednotlivými generacemi, který držel v období největší slávy tzv. modelu „tick-tock“. 5nm proces totiž nebude v Q4 2023, Intel ho bude mít až v roce 2024. A jako předběžný cíl je uváděna druhá polovina roku, což v případě většího štěstí může znamenat léto (Q3), ale také i poslední kvartál a konec roku.

Intel slovy svého CEO také potvrdil, že tyto procesy považuje za konkurenci technologií, které v té době už TSMC bude mít venku. 7nm technologie Intelu má být srovnatelná s 5nm procesem TSMC (a potažmo asi i Samsungu, který zmíněn nebyl) a 5nm proces Intelu zase má být na úrovni 3nm procesu TSMC.

Nicméně význam toho, že Intel bude nominálně o krok vpředu, bude omezený kvůli onomu zpoždění, protože proti 5nm procesu TSMC (H2 2020) Intel bude se 7nm procesem zpožděn minimálně o rok a něco. A 3nm čipy od TSMC dorazí dokonce možná až o dva roky dřív – mají být v roce 2022, kdežto Intel uvádí pro svých 5 nm rok 2024 a jeho druhou polovinu (to u TSMC asi bude také).

Historicka roadmapa Intelu pro vyrobni procesy
Historická roadmapa Intelu pro výrobní procesy z roku 2012. Kdo tehdy optimisticky čekal, že nová technologie bude každé dva roky, si mohl myslet, že 7nm CPU vydá Intel v roce 2018 a 5nm v roce 2020

5nm proces Intelu by už reálně mohl stát proti 2nm technologii TSMC

V této době tedy TSMC zřejmě svůj náskok zase prodlouží, pokud se mu podaří dvouletý interval dodržet. Pokud by TSMC navíc zvládlo přinést následující krok opět do dvou let, tak by dokonce už mohlo nasadit onen post-3nm proces skoro ve stejnou dobu jako Intel 5nm čipy a trumfnout ho o celou generaci. Předběžně se zde mluví o 2nm procesu a TSMC uvádělo, že by možná mohl být v roce 2024 dostupný, tak uvidíme. Zatím je to ale ještě doba hodně vzdálená a komplikace opět bude větší než u předchozích generací, takže opoždění by nebylo překvapením (a asi ani žádným zklamáním).

Zde je třeba říct, že toto zpoždění Intelu nakonec v reálu může být trochu otupeno. Intel má totiž to štěstí, že ve svých hlavních lovištích soutěží s firmami, které nejsou v první vlně přechodu na nové procesy TSMC. Zatímco loni v prvním roce měly 7nm čipy výrobci mobilních SoC, procesory AMD pro PC a servery přišly až v druhém roce (letos), totéž pak GPU (do nichž chce Intel vstoupit). A podobně to asi bude i na 5nm a 3nm procesu. Ovšem už ono jednoleté zpoždění znamená, že Intel přijde o možnou dočasnou výhodu, kterou by jinak mohl mít, a nebude na lepším křemíku první.

Na druhou stranu je však otázka, zda něco podobného nenastane teď i u Intelu. Již víme, že nástup 7nm čipů bude nejdříve v poměrně okrajové oblasti GPU pro datacentra a procesory přijdou asi až v roce 2022. Toto může ale nastat i na onom 5nm procesu v roce 2024, takže je dokonce teoreticky možné, že 5nm CPU vyjdou Intelu až v roce 2025, zatímco pokud by AMD postupovalo bez nějakých zádrhelů a agresivně, mohlo by mít 3nm Ryzeny ještě v roce 2023. Nicméně jak už bylo řečeno, jde o ještě hodně vzdálenou dobu, takže realita se může od těchto prognóz hodně odchýlit (stačí se ostatně podívat na to, jaké byly plány a odhady nasazení 10nm čipů Intelu).

Galerie: Prezentace k výrobním procesům Intelu, roadmapa 10nm a 7nm technologie (květen 2019)

Intelu se asi nepovede dohnat zpoždění na TSMC. 5nm čipy bude mít až v roce 2024
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (98.33%) 12 hlasů

41 KOMENTÁŘE

      • Zajímavé, jak Maudita plynule nahradil další cvok, kterej trpí bludy.. Odhalil jsem tvou dvojí identity Vladaři alias Jožko a snažíš se to oplatit jak děco v mateřské školce. 😀 Prostě pacient..

      • Aznoha, žiadne bludy, Obrovitá noha sa vyžíva v roztržkách i dnes si začal rýpat ako prvý, sice sa skrývaš pod iný nick, to ale nemení situáciu, že bez urážok a hádok v diskusiách nedokážeš existovať, styď se ….

      • Jj jsem Aznohh, vladarov tatko, DD, Belka, Souček, Tynyt, Obr, Olšan… vše jedna figura. 😀 Magore… 😀

      • Jaaaj ved ten pacient ani ne zbadá že píšeme rôznymi jazykmi…….. YNTELingent

      • tatko, založit si účet jen proto, abys tady mohl někoho vobmrdávat a je jedno koho … to nesvědčí o zrovna nejlepší povaze … ve škole tě týrají? Nebo tě zneužívá fotr a takhle se realizuješ? Máš přístup k internetu, tak bonzuj, udávej …

      • gogo1963 10.12.2019 at 5:35
       Dyť trolí trola (ať už to je kdokoli) v tom nevidím nic špatného. Krom toho velmi otravného a hloupého trola. Co se týče povahy Ty ses tu kdysi taky párkráte předvedl 🙂 Takže bych to opravdu tolik nehrotil 🙂
       To chce klid blíží se vánoce 😉

      • Kochrene, já taky měl důvod, tohle jsem ale nedělal nikdy … prděl na to pes, jen jsem si tak kopnul 😀 … a taky hezký a příjemný přeji …

  • Z čeho tak soudíte? Z toho, že se jim nepovedl jeden výrobní proces? Víte kolik výrobních procesů se nepovedlo TSMC? Víte kolik se jich nepovedlo Samsungu?
   Statisticky bych viděl, že je vždycky větší šance, že se to nepovede těm, co jsou ve výrobní technologii na špici. Ti další už totiž mají částečně prošlapanou cestičku a mohou se přiučit.
   Zajímavá je třeba historie FinFET tranzistorů. TSMC i Samsung s ní experimentovali o dost dříve, než Intel. Jenže ten s tím přišel náhle s 22nm výrobním procesem a konkurence měla rázem co dohánět.

 1. To je zase článek, Proč by Intel měl něco rychle dohánět? jeho 14 nm je sakra dobrá, hele poněvadž nejsem socka, jako někteří diskutéři zde, myslím tím žumpu z Diitu, tak jsem si pořídil 3950X a 9900KS, převážně samozřejmě pro hry, sem tam na jiné, co myslíte že vyhrálo? společně s 2080Ti. Samozřejmě že Intel který šlape při napětí 1.28V na 5.1Ghz vč HT vč AVX na stejný frekvenci a při teplotě max 55 st. na který se žádný AMD ve hrách nechytá. Nebudu tu řešit moje centrální chlazení, tu cenu by socky nikdy nepochopily. Neříkám aby Intel spal nebo se na to vyprdl. To že Intel pošle velmi brzo AMD s jejich Cpu zpátky do pralesa je víc jak jasné. Jaké napětí by asi potřeboval AMD Ryzen aby jejich osmijádro šlapalo v plné palbě na 5.1Ghz? ))) Takže 3950 jde na vánoce dědečkovi ať má radost ze života, neříkám že je špatný, ale na gamesky stojí za dvě věci.

  • Jane, 1.28V a 5.1 Ghz a to vratane AVX tiez 5.1 Ghz 😀 a teploty 55st. a potom si sa zobudil spoteny a ruka v serbli. Vlhky sen skoncil a nastala realita kde cumis na i3 a to „ti“ tak akurat 1050. Ziaden 3950x a ziadne 9900KS 😀

   • Nech ho Sherlocka..chybel, kdyz se nadeloval asi rozum, proto si musel koupit oba a osobne vyzkouset. Normalni clovek se podiva na par recenzi a vi na cem je. Ale tady Sherlock Jakim, to sel vyzkouset osobne, aby vsem potom sdelil, ze 9900KS je obecne rychlejsi ve hrach nez 3950X.. :))
    Jakoby nestacil uz Vladar jako mistni maskot, dalsi se hned prida se svou moudrosti do mlyna 🙂
    Intel proste dneska jede…

     • Hlavně jak naznačil Coyotte tak to co tento jedinec uvedl je trochu mimo mísu… 5.1 vč HT + AVX a 55 stupnů? to by mě zajímalo jakým průmyslovým chladičem to chladí… Možná má ten samý co měl tehdy Intel při předváděčce a který se pokoušel zakrýt… Mimo to i ten údaj 5,1 s AVX není moc uvěřitelný… Leda, že by vyhráj jacpot a měl neskutečné štěstí na čip…
      Prostě kecá…

     • Jakima neznám, ale znám pár lidí, pro které je 15 tisíc za procesor suma, nad kterou mohou mávnout rukou. Tak proč by on nemohl být jeden z nich?
      Anebo naopak, jak poznat, jestli v diskusích někdo mluví pravdu? Jsem investor, jste vy trader, je on bohatý, má tombomino notebook s 8265U?
      Pohádek může nakecat každý hodně, ale to, že něco zní nepravděpodobně nemusí být známkou toho, že to pravda není a naopak, když je něco uvěřitelného, může to být lež.

      • Pokud vite co chchete, treba hrat hry, tak si koupite nebo postavite jen tak z plesiru 2 top systemy, aby jste se podival, ze jeden jede rychleji nez druhy, kdyz se tohle doctete na 30 webech a youtube kanalech napric internetem?
       Nic ve zlym, ale kdo pise takove prispevky je bud trolli (lze) a nebo je trouba o jehoz zdravem rozumu lze celkem uspesne pochybovat. V tomto konkretnim pripade se jina moznost moc najit neda.
       Drobna korekce..mam Samsung notas s i7 8550U 😉 a vhledem k tomu,ze Samsung v Evrope notasy neprodava, je to celkem i rarita. Nicmene spokojenost 🙂

      • Já ale nikde nic o financích nepsal…

       Tam jde o formu.. „AMD zpět do pralesa“, „3950X dědečkovi na vánoce“, že někdo staví nebo kupuje dva high end systémy, jen aby zjistil to, co mohl zjistit za 5 minut z recenzí… atd

      • samozřejmě vůbec nejde o to, co má, nemá, ale o to, jakým stylem to napsal … ne každá rodina má příjem milion čistého ročně a třeba já osobně místo počítače za 80 tisíc zajedu s rodinou na dva týdny k moři, třeba 2x za rok … tím nechci říct, že bych za comp 80 nedal, když mám zbytečné peníze navíc a dům, chalupa nic nepotřebuje, nebudu ale o tom psát touhle slabomyslnou formou … kdejaká „socka“ maká celý den na to, aby ten mamrd měl i9 … obecně, tohle je chyba rodičů, výchovy … normálně se tak člověk nenarodí, pokud tedy není mentálně postižený …

  • O jeje, neporovnavejte intel a amd na zaklade her. Kouknete se treba na to jak si intel stoji proti amd v komercnich strojich (serverech). Tam 2 nejvyssi intelovke platinum xeony maji co delat aby byly na +- stejne urovni jako 1 amd epyc. Cena je nesrovnatelna: jeden ten intel je drazsi nez to amd. Jedine co intel drzi nad vodou je setrvacnost zakazniku, kteri za leta maji zazito, ze „intel je nejlepsi“. Jinak pokud by zakaznici nakupovali ciste na zaklade perf/$, pak by byl intel totalne nekde…
   Samozrejme amd jeste nema pokryte nektere zakouti trhu jako treba procaky pro pracovni stanice s nizsim TDP. Ryzen 3000 je super a nandava to Xeonu W, ale ke Xeonu W pripojim az 1TB RAM, zatimco k Ryzenu jen teoreticky 128GB, pricemz teoreticky je to protoze jakmile zacnete schanet 32GB UDIMM ECC, tak zjistite, ze proste v evrope nikde neni a asi ani v dohledne dobe nebude. Takze realisticky jste u Ryzenu na 64GB RAM a u Xeonu W na +- 128-256GB (v smysluplne cene k cpu vykonu). AMD TR je fajn, ale TDP je mimo (pro me pouziti!) a navic opet, RAMka omezena na 128GB UDIMM ECC — dokud tedy nebudou k dispozici 32GB moduly. Epyc by mohl byt resenim, takovy 7282 je hotovy zazrak a perla v nabidce, nicmene jeste jsem nevidel epyc board ATX formatu, ktery by mel ram sloty vertikalni orientace coz bohuzel potrebuju. Takze se vsemi negativy pro me workstation pouzit zatim Intel bohuzel vede…

 2. Tak ono stejně kdo jde do obchodu a vybírá komponent podnět výrobního procesu. Taky by bylo dobré vědět jak on vlastně ten 5nm proces u TSMC je dobrý zda má výrazný posun oproti 7nm a ne třeba pouze 0,5x více tranzistorů. Což je něco jako Intel a jeho +++. A pak záleží na návrhu příklad AMD GPU 7nm vs. nVidia 12nm. Efektivita hraje pro nVidia pokud se nepletu. A pak co kdo ví třeba Intel u 5nm už bude mít něco jako tehda Fin-Fet a ujede konkurenci zase o parník. Třeba se pořádně vychytá vrstvení těžko odhadovat takto na roky do předu.

 3. 3nm … no, ještě nemají ani koupené pozemky pod továrnu, ta se má příští rok teprve začít stavět, pak další rok vybavení, testování, pak další rok výroba, asi ne ostrá … a to ještě podle šéfa o rok urychlili. .. stát se může asi miliarda věcí … po přečtení tohoto článku to spousta lidí bude mít za hotovou věc, ono to ale tak jednoduché není …

  • Nevím jak to mají naplánované, ale přijde mi logické ten proces testovat/ladit (i) v jiné fabrice a nečekat na tu novou. A i kdyby ne, tak kvůli případnému čekání na továrnu snad neodloží celý nový proces, když ho můžou odladit i provozovat jinde.

   • no … proč by pak stavěli novou, která má být přesně pro ten proces? Jistě, jde to, ale pak musí omezit inou výrobu a jsou tam, kde Intel … že to někde v labu zkusí a z deseti kousků vypadne jeden napůl funkční, to není testování … je to vidět na Intelu, v šesti fabrikách přechází (částečně) na 7nm a ve zbytku nestíhá ani prd …

 4. Dobrý deň, pán Olšan, chcel by som sa Vás opýtať, kedy podľa Vás prídu na trh procesory Intel Tiger Lake 15 U (myslím pre NoteBooky). Intel Ice Lake ak sa nemýlim vyšiel „v júly“ ale prvé počítače sa začali neskôr ukazovať. Myslíte, že to bude znova leto, či by Intel sa mohol hecnúť a uviesť procesory už na jaro?
  S pozdravom.