Jak dobře se prodávají Ryzeny? V SRN mají přes 50 % trhu, ale pozor – jen v retailu

127
Kočky by kupovaly Ryzen
Procesory Ryzen 7 a Ryzen 5 (Foto: Daniel Caudill)
-
Zdroj: Daniel Caudill

Někdy se stane, že člověk nějakou informaci nechce zařadit do zpravodajství, třeba proto, že ji nepovažuje za zas tak zásadní, nebo má pocit, že bude svádět k nesprávným závěrům. Často se ale takové téma stejně stane populárním a nakonec si o byť opožděný komentář řekne. Přesně toto se nám přihodilo tento týden (respektive již o víkendu) nad zvěstí, kterou jste možná už stihli zaregistrovat: že údajně AMD v prodejích svých „zenových“ procesorů překonalo Intel a urvalo v boji nadpoloviční podíl.

Tato překvapivá novinka není jen nepodloženým drbem, má naopak docela exaktní základ. U našich německých sousedů totiž Mindfactory, jeden z velkých internetových obchodů, na svém webu uvádí prodeje jednotlivých katalogových položek (s granularitou na 10 kusů) a tím dává poměrně unikátní možnost, aby kdokoliv sledoval dynamiku prodejů právě například počítačových procesorů. Na Redditu toho kdosi s přezdívkou Ingebor využil a publikoval statistiku prodeje procesorů v tomto obchodu po jednotlivých měsících od března po srpen. A právě z těchto čísel vychází, že teď AMD se svou letošní novou procesorovou krví překonává v prodejích Intel.

Obchod Mindfactory je výjimečný tím, že zveřejňuje čísla prodejnosti pro položky v ceníku a zároveň jde o velkého prodejce
Obchod Mindfactory je výjimečný tím, že zveřejňuje čísla prodejnosti pro položky v ceníku a zároveň jde o velkého evropského prodejce

Ingebor srovnává prodeje Ryzenů 3, Ryzenů 5 a Ryzenů 7 (plus aktuálně i Threadripperů) s prodeji jejich přímé konkurence – procesorů Intel Core i3, Core i5, Core i7 a Core i9 rovněž aktuálních generací, tedy Kaby Lake, Broadwell-E a od června Skylake-X. Výsledek zanesený do grafů můžete vidět v galerii. Ukazují, že prodeje CPU založených na architektuře Zen se od března stále zvyšovaly, zatímco u Intelu na jaře současně docházelo k poklesu, který jen z menší části kompenzovaly sezónně silnější prodeje v prázdninových měsících.

Víc procesorů i víc eur

AMD s Ryzeny se přiblížilo prodeji zmíněných Intelů počítáno kusy v červnu, kdy se dostalo na podíl 47,6 % (52,4 % pro Intel). V srpnu už ho ale předstihlo, poměr sil byl 56,1 % proti 43,9 %. Přitom na konci března, tedy po prvním měsíci prodejů, představovaly tehdy zatím jen osmijádrové Ryzeny 28 % podíl a Intel ještě držel 72 %. Tehdy však ještě měly k dobru dočasný výkyv nadprůměrně vysokých prodejů po uvedení, neboť na Zen mnoho lidí již dlouho čekalo. V dubnu už se Ryzenů 7 prodalo podstatně méně, naštěstí pro AMD ale díru hned zalátaly tehdy vypuštěné Ryzeny 5.

Vývoj prodeje Ryzenů (liché sloupce) a CPU Intel, kterým konkurují (sudé sloupce) v Mindfactory (Zdroj: Ingebor)
Vývoj prodeje Ryzenů (liché sloupce) a CPU Intel, kterým konkurují (sudé sloupce) v Mindfactory (Zdroj: Ingebor)

Co je ale možná ještě významnější, při zakalkulování cen prodaných procesorů se ukazuje, že v srpnu už dokonce AMD urvalo i majoritu v objemu tržeb, které prodaná CPU v úhrnu znamenají, přestože Intel má lepší průměrnou prodejní cenu. V eurech vygenerovaly podle grafů Ryzeny 54 % tržeb, kdežto sledované Intely jen 46 %. Pro Ryzeny jde o docela dobré vysvědčení, evidentně je o ně zájem a Mindfactory jich prodává výrazně víc, než kolik by odpovídalo dlouhodobé úrovni tržního podílu AMD. Ten by tudíž aktuálně měl narůstat.

Tento graf bere v úvahu i ceny a ukazuje tedy souhrnné tržby prodaných CPU (Zdroj: Ingebor)
Tento graf bere v úvahu i ceny a ukazuje tedy souhrnné tržby prodaných CPU. V srpnu AMD překonalo Intel i zde (Zdroj: Ingebor)

Níž můžete vidět kromě grafů ukazujících vývoj podílu v jednotkách a v tržbách ještě třetí obrázek. Ten ukazuje syrová data – počty prodaných kusů od jednotlivých sledovaných CPU každý měsíc a cenu, za níž se prodaly.

Sledovaná CPU, jejich ceny a prodeje v obchodě Mindfactory po jednotlivých měsících (Zdroj: Ingebor)
Sledovaná CPU, jejich ceny a prodeje v obchodě Mindfactory po jednotlivých měsících (Zdroj: Ingebor)

Zde můžete vidět například, že u Intelu je zdaleka nejpopulárnější model Core i7-7700K, kdežto AMD se musí spokojit s tím, že lidé nejčastěji berou Ryzen 5 1600 s dvoutřetinovou cenou. Toto šestijádro v popularitě stále stoupá, kdežto Core i7-7700K šlo spolu se zbytkem Kaby Lake dolů. Zatímco do července bylo „prodejnější“ než jakýkoli Ryzen, ke konci srpna už tento trůn obsadil Ryzen 5 1600 a nyní má nejvíce prodejů za měsíc on (2470 proti 2320 kusům).

Quo vadis, cenovko?

Pokud vám úplně nevyhovují originální grafy uživatele Ingebora, kde barevné značení nemusí být nejzřetelnější, můžete se nyní podívat na alternativní zpracování, s kterým přišel jiný uživatel (viz zde). Ten ilustroval také vývoj cen daných CPU. Jak je vidět, Intel i AMD během této doby zlevňovaly, nedá se ale hovořit o tom, že by zde byla na Intelu vidět slabost. Na obou stranách je asi za pozvolný propad cen zodpovědné hlavně posilující euro, díky němuž reálné evropské ceny procesorů (kupovaných za dolary) klesají.

Výjimkou, kvůli které graf Intelu na první pohled vypadá hůře, je Broadwell-E. Jak můžete vidět, v obchodu Mindfactory dochází od června k výraznějšímu snížení ceny Core i7-6800K, i7-6850K, i7-6900K a i7-6950X. Jenže za to asi může hlavně nástup procesorů Skylake-X platformy X299, které při stejných počtech jader nasadily podstatně lepší cenu, takže původní ceny Broadwellů-E byly po jejich příchodu silně neudržitelné.

 

Pozor, letní vítězství ještě nemusí znamenat mnoho

Než fanoušci začnou otvírat lahve (případně antifanoušci skřípat zuby), je ale třeba upozornit na pár věcí. Asi si sami uvědomujete, že jde o jen velmi dílčí statistiku, kterou nelze zobecnit na celý trh nebo dokonce její čísla brát jako obecný tržní podíl. Mindfactory je jen jeden obchod, byť poměrně velký. Jeho výsledky mohou do značné míry odrážet německý trh, ale situace v jiných oblastech se může velmi lišit podle kupní síly, lokálního postavení značky nebo cen. Je dokonce klidně možné, že v Německu nadprůměrně fandí AMD kvůli tomu, že mělo a dále skrz GlobalFoundries používá továrny v Drážďanech. Tudíž ho mohou trochu pokládat za „svou“ firmu. Vyloučit nelze ani to, že obchod Mindfactory nadprůměrně přitahuje „AMDéčkáře“ a naopak ho nemají rádi „Intelisti“. Nelze se proto spoléhat, že si takto dobře vede AMD v prodejích i v dalších obchodech, zemích a trzích.

Dále je trošku problém s oním výběrem procesorů, které statistika sleduje. To, že jsou v ní jen Ryzeny 3 a výš u AMD a jen Kaby Lake, Skylake-X a Broadwell-E u Intelu, je zastřen efekt prodeje jednak levnějších CPU, hlavně ale také procesorů starších generací. Zejména v těch může být zrada. U Intelu se totiž nejspíš bude prodávat ještě docela dost CPU pro starší platformy a zejména modelů Skylake. Je klidně možné, že podíl těchto CPU je významný a po jejich započtení by většinu v kusech i v tržbách zase měl Intel. Také AMD sice prodává starší a levnější CPU (FX, Athlony a APU), osobně bych ale čekal, že jejich prodej může být nižší, než jak se prodávají starší Intely.

Ryzen 5 1600 (Zdroj: El Chapuzas Informático)
Ryzen 5 1600 (Zdroj: El Chapuzas Informático)

A porážku Intelu není na místě ohlašovat ještě z jednoho a důležitějšího důvodu. V těchto statistikách jde totiž čistě o koncový prodej samostatných komponent, tzv. „retail“ nebo také „DIY“ trh. Ten nicméně představuje menšinu odbytu pro procesory, odhadem je z takto prodávaných komponent sestaveno možná do pětiny PC. Zbytek trhu je tzv. „OEM“, počítače vyráběné jako kompletní sestava velkými výrobci jako je Acer, HP, Dell a tak podobně. A co čert nechtěl, tento OEM trh má Intel v rukou mnohem pevněji než retail. Ryzeny se zatím objevily jen v minimu OEM sestav a ač už byly oznámeny i nějaké firemní počítače s Ryzeny Pro, podíl procesorů AMD v tomto sektoru bude patrně hluboko pod 10 %.

Totéž lze pak říct o prodejích CPU do notebooky, jichž je dnes zřejmě vyráběno více než desktopů a opět zde má Intel silnější pozici než v stolních PC. Oba tyto trhy bude AMD moci výrazněji načnout až s APU Raven Ridge, ale i pak bude asi zápas o každé procento tržního podílu velmi těžký. Postavení a setrvačnost Intelu v OEM segmentu jsou velmi silné. Jinými slovy, skvělé prodeje AMD v retailu mluví jen za relativně malou část trhu a jejich fakt bude v celkovém obraze hodně zředěný. Ryzen tak sice momentálně v internetových obchodech může být populární, ale nečekejte, že by díky tomu finanční výsledky AMD nějak explodovaly.

Ohodnoťte tento článek!

127 KOMENTÁŘE

 1. „Někdy se stane, že člověk nějakou informaci nechce zařadit do zpravodajství,“ „Často se ale takové téma stejně stane populárním a nakonec si o byť opožděný komentář řekne.“
  Vím, že tady s tím máte dost problém (nebo jen já?:-), ale zpravodajství a komentář jsou dost odlišné útvary a jejich rozlišování je zásadní pro kvalitu zpravodajství, tedy zprostředkování informací.

  „… proto, že ji nepovažuje za zas tak zásadní, nebo má pocit, že bude svádět k nesprávným závěrům.“
  To by tak hrálo, aby si čtenář udělal vlastní názor, který nevyhovuje tomu správnému směru… FACEPALM

  P.S. Špatný slovosled? „že v Německu nadprůměrně fandí kvůli AMD tomu“

   • Co by vypadalo jako výkřik z fan serveru?
    Informování o nějaké statistice s informací o jejím původu (zde dost pochybný) přece není žádný výkřik. Navíc, když se to tady stejně objevilo s takto zajímavým vysvětlením.

    Spojování fakt a kometářů(uvádění do souvislostí) je velmi oblíbené u fan serverů.

    Omlouvat cenzuru tím, že by čtenáři nepochopili fakta, to je ale opravdu silné kafe. Sice jsem si všiml již dříve, že zde nemají o inteligenci čtenářů valné mínění(např. v článku o nějakém úniku informací s nejistým původem je na to upozorňováno snad každou třetí větou), ale snad sem přece chodí i jiní čtenáři než ti co se zhádají v diskuzi.

    Věřím, že to prapůvodně nebylo myšleno nijak manipulativně, ale cesta do pekla prý bývá dlážděna dobrými úmysly.

    • Kdyby se objevila jen samotná statistika bez hlubší analýzy, byla by to manipulace a zbytečný výkřik.
     To není cenzura, jen to zkrátka není hon za prvoplánovou senzací, která až takovou senzací není…

     • Presne tak, a ti kdo chteji radeji videt „stejny“ clanek od kovaneho IT teoretika, tak at se podivaji diit.cz 🙂

      Tam nejenze tyto „detaily“ uvedeny nejsou, ale pro jistotu je to brano jako ukazatel prodeje CPU v celem Nemecku…bulvar hadra… 🙂

     • Kdyby jsi byl malinko chytrejsi, tak by jsi mohl vedel, ze Mindfactory klidne muze ukazovat prodeje retailu v nemecku. Je to nejvetsi internetovy obchod.. takze kdo tady dela vlny a bulvar jsi ty sam..
      furt to stejny.. pindiky piniky a rozum nikde..

     • Nicmene titulek od kovaneho teoreticka rika „V Německu se prodá více Ryzenů než Kaby Lake, Broadwell-E a Skylake-X dohromady“ coz jak se ukazalo vyse je lzive tvrzeni. Ani v clanku neni informace uvedena na pravou miru. Z kovaneho teoretika je pak kovany lhar. A no-xe opravdu nelze podezirat z toho, ze mu to nedoslo, neni to zadny blbec.

     • @tombomino:
      „V Německu se prodá více Ryzenů než Kaby Lake, Broadwell-E a Skylake-X dohromady“

      Ty tam vidis nejaky retail? Nauc se nejriv poradne cist ty chytrolinku…ale chapu fanatik bude branit fanatika…

     • @leppard.. vidim ze jsi dalsi postizeny trouba..
      „Tam nejenze tyto „detaily“ uvedeny nejsou, ale pro jistotu je to brano jako ukazatel prodeje CPU v celem Nemecku…bulvar hadra…“
      Pokud umis cist troubeline, tak jsem odpovidal na tvuj komentar, ze to ukazuje prodeje v celem nemecku. Ostatni veci neresim a jine magaziny sem netaham.
      Znovu..pouzivej misto pindika trochu rozumu..pokud ti to pro prebytek modre barvy vubec jde.

     • A jinak, modra je nejlepsi. Fascinujici je jen ta vec, ze ja AMD vubec nebranim, jen ukazuji na tvou tupost, se kterou se snazis ukazat neco, co nedava smysl.
      Ale asi ti pouziti rozumu zastresuji emoce k modre barve. Tak si je uzij.

     • @tombomino: jsi jen dalsi z rady fanatickych blbu, ktery druhym jen nadava, kdyz mu dojdou argumenty.

      Jen se ti tu lide snazi vysvetlit, ze toto neukazuje prodej v celem Nemecku ani omylem…ale jak se rika, kde nic neni, ani smrt nebere…

     • Co se mne tyce, nehajim ani intel ani amd, bavim se o predmetu clanku, tedy statistice onoho retailoveho prodejce. Zatimco ty tu na vsechny strany jen rozsevas osobni utoky, nadavky a urazky, jako vzdycky.

     • @leppard.. vyborne..ty jsi k tomuto clanku opravdu napsal nejaky fundovane kometar? ten vyjrik vysmivajici se a odkazujici se na jiny server a jineho autora, to je asi jedine na co stacis… jenom dalsi z rady pablbu..se kterymi je skoda ztracet cas

     • Je to trošku nepřehledné, tak to upřesním:
      „Kdyby se objevila jen samotná statistika bez hlubší analýzy, byla by to manipulace a zbytečný výkřik.“

      Analýza netřeba. Stačí informace o jakou statistiku se jedná a jak vznikla, což je informace, která by měla být její součástí automaticky, protože jinak se jedná o čísla úplně k …ničemu.

     • Jinak muj komentar: „Tam nejenze tyto „detaily“ uvedeny nejsou, ale pro jistotu je to brano jako ukazatel prodeje CPU v celem Nemecku…bulvar hadra… 🙂“ — samozrejme ukazuje na zmineny clanek na diit.cz, kde JEHO AUTOR tyto vysledky v retailu prezentuje jako podil Ryzenu na celkovych prodejich v Nemecku (viz. jeho nadpis).
      Tem chytrejsim zcela urcite doslo, na co jsem narazel a ze to nebyla prezentace meho nazoru, ale nesmyslu jednoho fanatika. 🙂
      Bohuzel reakce nekterych opozdenych jedincu presne vystihuji to, co naznacil J.Olšan hned v prvnim odstavci sveho clanku.

     • Zopakuji znovu pro ty mene chapave a nadane…kteri si mysli, ze jsou vice chapavi nez druzi….
      Ze ta statistika do jiste miry reprezentuje podil prodavanych Ryzenu pro Retail v Nemecku. Je uplne jedno co tam pise p. Olsan. Napr.jeho kometnar typu ze Mindfactory mzue byt „AMD shop“, byl nejspise minen jako vtip, jelikoz jinak se to ani neda vysvetlit.
      Takze jeste jednou a znovu pro mene chapave jedince.. Mindfactory je povazovan za nejvetsi online shop v Nemecku. Tudiz jeho prodeje budou do znane miry reprezentovat i prodeje dalsich velkych obchodu. Neni duvod se domnivat (pokud nekdo nejaky nenajde), ze je to jinak. Tudiz statstika, ktera je od nich k dispozici se da pausalne pouzit jako statistika pro Nemecko.

     • Ja netvrdim, ze je to nejvetsi e-shop..protoze to je Amazon s prehledem.. ale Mindfactory je povazovan za jeden z nejvetsich pocitacovych eshopu. Podle mne nejvetsi, ale nemam pro to statistiku. Jinak na nejvetsim nemeckum srovnavacim cenovem portalu geizhals.de, ma zdaleka nasobne nejvetsi pocet hodnoceni. Zaroven patri do stejne grupy, jako je overclockers. Takze ne, opravdu to neni lokalni online shop…

     • @tombomino
      „Napr.jeho kometnar typu ze Mindfactory mzue byt „AMD shop“, byl nejspise minen jako vtip, jelikoz jinak se to ani neda vysvetlit.“

      Jenom tam píšu, co všechno je třeba brát v úvahu, když chceme zobecnit data z jednoho zdroje. Neříkám, že to tak je, nebo že ten efekt může být silný. Ale prostě je třeba brát všechny tyhle různé faktory v úvahu a celkově si z toho tak nějak vyvodit nějakou míru chyby, s kterou je třeba počítat, nebo faktor, kterým si to je třeba asi tak „zředit“. Prostě, „vždy ve střehu“, kritické zhodnocení a tak podobně.

      BTW to s tím, že by nějakej obchod mohl být oblívenej mezi fans (protože tam jsou prodeje vidět?) jsem tam dal jako kuriózní možnost, protože jsem o tom někde tuším viděl někoho teoretizovat (lol). Myslím, že se snažil tvrdit, že Mindfactory je jeden z nej „premium resellers“ pro AMD a tak mezi řádky tím asi chtěl naznačovat, že jako jejich prodeje AMD budou nadhodnocené. IMHO je to spíš blbost, ale zase vyloučit se to nedá. Ale napsal jsem to spíš pro ilustraci, že těch faktorů fakt může být hromada a ne všechny člověka hned napadnou.

    • a pro ty mene chapave jen dodam, ze to samozřejme neukazuje cele prodeje..tak blby snad ani nikdo neni..ale ukazuje to priblizne pomer, jak se Ryzen bude vuci Kaby prodavat i jinde v nemecku. kdo ma trochu vetsi iq nez tykve, tak si z toho dokaze vyvodit zaver. ti hloupejsi se zacnou hadat..

 2. Tohle se firmě Mindfactory opravdu povedlo. Skvělá reklama pro tento eshop. A přitom stačilo málo – trocha manipulace s daty (vynecháme starší generace a všechna Pentia, možná dáme na chvíli AMD do akce) a převratný výsledek je na světě. A s ním zdarma reklama zaměřená na cílovku, tedy na ty, co si skládají sami počítače, což bude hodně podobné skupině, která klasickou reklamu nesleduje a blokuje a firma je tedy nemá jak oslovit.
  P. S. Prosím AMDčkáře aby to nebrali jako útok na svoji firmu. Ryzeny se opravdu prodávají slušně a tento úspěch jim ze srdce přeju. Můj komentář je jen o skvělé reklamní strategii firmy Mindfactory.

  • To, že jsou non-X Ryzeny (1600,1700,1200) oblíbenou volbou je vcelku logické. Ale, že vlajková loď 1950X překoná v aktuální prodejnosti všechny ostatní Ryzen modely působí každopádně zajímavě. Zdroj: Pořadí Ryzen CPU dle prodejnosti v e-shopu Alza.

   V prodejnost CPU obecně stojí 1950X na 15.místě, těsně před ním je i7 7820X.

    • Natvrdlost vas AMD fans je nekonecna 😀 To je tak tezky se proklikat do zdroju? Ten zdroj je jeden nemecky e-shop a podle product komentaru fanouskovska zakladna AMD. Takze sorry, ale zadny AMD zazrak se nekona.

     • Nauč se číst, Holeček tady skládá konspiraci, že tuto informaci rozvířil ten obchod, a dokonce i falšoval statistky, či co. Ne, tak tomu nebylo. To jen na základě veřejně přístupných statistik někdo jiný sepsal analýzu. Mimochodem, samozřejmě že je to AMD zázrak, zatím takový menší, ale je.

     • Ja beru ciste pocitacovy… nemam statistiku. Beru to podle toho, ze jsem sam v nemecku X let zil. Medimarkt.de treba neni vubec pocitacovy shop.. je to obdoba ceskeho Datartu. Noteboskbilliger je sice velky, ale komponenty tam bezne nakupovat nebudes. Cyberport, ano ten patri mezi velke online pocitacove shopy, podobne jako napriklad Alternate

     • Jinak, i kdyby to nebyl nejvetsi pocitacovy online, tak je to jedno. Urcite patri mezi ty velke, tudiz ty pomery tech prodeju, ktere ta statistika bude obsahovat, budou plus minus autobus podobne jinde.
      Vem si, ze jen Ryzenu a 7700k prodali vic jak 50.000ks… a to je za obdobi nejakych 8 mesicu. Tudiz DENNE (i s vikendy a svatky) prodavaji pres 200ks jenom techto CPU… a to tam neni zbytek jako 7700, 7600k, 7500, 7400, 7100, 4350, ….
      Tohle opravdu neni maly shop..

     • Na statistiky za 2016 je potřeba si ještě počkat. Za 2015 – https://www.ehi.org/de/top-100-umsatzstaerkste-onlineshops-in-deutschland/ Já bych si nedovolil tvrdit, že statistika od jednoho prodejce se dá paušálně použít na celé Německo. Nehledě na to, že když se tu operovalo statistikou třeba od Alzy, tak unisono znělo, že jde o podfuck, který si Alza upravuje. Zřejmě jsou v Německu kšeftaři solidnější… 😉

     • V pohodě. Já jen reagoval na „Mindfactory je nejvetsi on-line shop v Nemecku.“. Mindfactory má cca 200 mil obrat a třeba Cyberport 500. Amazon je v mld, ale to je jinej typ obchodu.
      Mindfactory je něco jako CZC (možná spíš před pár lety), zaměření na komponenty a na geeky. Malej obchod to určitě není, naopak. A je to super úspěch pro AMD.

      Vůbec nevím o co tu v diskusi jde, Honza to v článku docela solidně okomentoval, že je třeba ty statistiky chápat s ohledem na zdroj, ale stejně se to tu bije hlava nehlava. 😀

     • @Mikymauz – ad Alza.
      U Alzy je problém, že někdy ty čísla ukazuje, někdy ne. Teď třeba dlouho nebyly, když jsem se jim do eshopu díval. A taky je ukazují jen u některých čipů – třeba u R5 1400 nikdy nebyly, ale pochybuju, že se nikdy neprodalo ani 20 kusů, což je jejich minimální počet k ukázání IIRC? Možná je neukzují u nejlevnější věci z řady, aby podporovali ty vyšší, nevím.

      No a druhý velký problém je granularita. Ukazujou jenom čísla 20+, 50+, 100+, 500+, 1000+, což je dost na prd, a člověk ještě musí hlídat, kdy přesně se to překlopilo, aby byla trochu představa – no ve výsledku je to v podstatě nepoužitelné.

      Za to MIndfactory jako první hodnotu ukazuje 5+, pak 10+ a pak to už je odstupňovné po desítkách, takže prakticky přesně, anvíc je to vidět rovnou ve výpisu a neschovávají to v detailech nebo že by u některých produktů tajili.

     • @Maudit.. mne by zajimalo, jestli krome troleni i neco umis a jestli ti to placani nesmyslu za to fakt stoji. Na jednu stranu chapu, ze ti nektere veci treba nedocvakavaji, ale nerozumim tomu (stejne jako u jinych) proc mas pak tendenci placat blbosti, misto aby jsi radeji byl zticha a trosku premyslel.
      A tady je hadanka pro tebe… kolik si myslis, ze si zakaznici postavi v nemecku pocitacu denne? Dam ti malou napovedu.. vice jak 400, protoze 400 jich expeduje jen samotne Mindfactory.
      ps: ted by jsi se mel aspon kousnout do jazyku za tu blbost, kterou si tady opakovane napsal

 3. když už chcete zpravodajství ozvláštnit nějakou úvahou, daním do souvislostí atp., tak používejte fakta, tedy tvrdá čísla, ne nějaké domněnky. Viz „Dále je trošku problém s oním výběrem procesorů, které statistika sleduje. To, že jsou v ní jen Ryzeny 3 a výš u AMD a jen Kaby Lake, Skylake-X a Broadwell-E u Intelu, je zastřen efekt prodeje jednak levnějších CPU, hlavně ale také procesorů starších generací. Zejména v těch může být zrada. U Intelu se totiž nejspíš bude prodávat ještě docela dost CPU pro starší platformy a zejména modelů Skylake. Je klidně možné, že podíl těchto CPU je významný a po jejich započtení by většinu v kusech i v tržbách zase měl Intel. Také AMD sice prodává starší a levnější CPU (FX, Athlony a APU), osobně bych ale čekal, že jejich prodej může být nižší, než jak se prodávají starší Intely.“
  To je takový problém se podívat do jejich shopu a spočítat to?

 4. To jsou zase komenty… Tohle preci neni celkove srovnani prodejnosti CPU..ale srovnani prodejnosti 2 generaci.. Kaby Lake a Ryzen. Vzhledem k tomu, ze AMD nema pro Ryzen zastoupeni na urovni Pentia, tak nemuzou ani srovnavat data.
  Lidi myslete trochu selskym rozumem…

  • Není chybou Intelu, že AMD nemá odpovídající zastoupení, že? Pentia jsou taky Kaby Lake? Jsou.
   Selský rozum říká, že G4560/G4600 je v mnoha případech upřednostňováno před i3 a tím pádem dost zásadně ovlivňuje statistiky. Nezahrnout tak důležité procesory do prodejů je buď šlendrián, nebo záměrná manipulace. Osobně to vidím spíše na druhý případ…

   • Precti si dalsi komentar..to tvoje slavny G4560 ma mensi pocty prodeje nez R5 1600, ktery stoji 3x tolik a dokonce se ho prodalo 3x mene nez 7700k.
    Mozna misto teoretizovani se podivej radeji na tu stranku a jejich prodeje, nez napises dalsi blbost 🙂
    ps: Pentium 4600 se prodalo celych 540ks :)))

     • Ale jako jo..je to nejakych 850ks mesicne. Nicmene vzhledem k cene a vzhledem k tomu poctu, ktery fakt neni nejaky enormni..nevim..prijde mi dost zbytecny se o to hadat.
      Je dost lisi, kteri maji 4560 v oblibe, protoze je levny a je za tu cenu super. Ja s tim souhlasim. Nicmene vidis, ze v zemich, kde je trzni sila vetsi, to zase takovy zazrak neni.. Vzdyt si ty prodeje srovnej s 7700k 1:3…z toho pohledu je to Pentium fakt trpaslik. i takova 7500 ma vetsi prodeje nez tohle..

     • „Nicmene vidis, ze v zemich, kde je trzni sila vetsi, to zase takovy zazrak neni.. “

      @ tombomino asi tak, našinec je z neho nadšený, 2jadrá/4 vlákna + GPU, bohate stačí, ale očividne na západ od nás hrajú na „istotu“ či dobrí pocit z i3 resp. natívnych 4C i5…

     • @Matko, presne tak. Ja myslim, ze je to proste danou kupni silou. U nas je pro hodne lidi porad dost rozdil, jestli zaplati 50E nebo 100E.. a tak jdou do toho co jim jeste staci. V zapadni evrope si muzou dovolit vic a tak podle toho taky funguji.

     • Zde je znova nutné zdůraznit, že se jedná o retail. A nikdo v cizině levné retailové PC, tedy skládané doma, či nějakým obchodem, nekupuje., Prostě vezme levné HP, nebo Lenovo a je to. Ty PC jsou levnější, než když si to sami poskládají a ještě mají servis. Tam se skládají jen herní, nebo jinak specifické PC.

 5. Jeste k tem Pentiim.. kdyz jsem spocital 4560 tak maji prodejnost nejaky 6.840ks , pak uz jsou jen 2jadrovy plecky, ktere se prodavaji daleko dele. Pro srovnani, i3 6100 se napriklad prodalo pres 12000ks.. Takze ty pentia 2C/4T od zacatku roku opravdu ty prodeje nejak nevytrhnou vzhledem k tomu, co Intel prodaval pred tim.
  Jinak Ryzen ma pri souctu statisticky vyznamnych R3+R5+R7 cca 28.650ks s temi dalsimi to bude okolo 30.000ks. pro srvnani 7700k se prodalo 20.000ks

  • že se nestydíš, takhle veřejně shazovat boží intel. 🙂 A ještě nepodloženýma statistikama, které jsou OK jen tehdy, když vychází tak, jak mají, tj. ve prospěch Intelu a nvidie. 😀

     • Fanatismus tady spis predvadis ty sam. Kdyz by jsi si sel na to trochu selskym rozumem, coz nejdes.
      Mindfactory je nejvetsi internetovy obchod v nemecku. Nemecko ma cca 8-9x vice obyvatel nez my (dneska uz s tema migrantama clovek nevi).
      Tudiz, jejich statistika bude vicemene platit pro Nemecko jako celek.
      Se schvalne podivej jake prodeje jeste mel (ma) Skylake oproti Kebylake..ale zase..to by jsi se musel na ty cisla podivat a zamyslet se..a ne se jen pomerovat…
      Pokud ma Anglie podbnou kupni silu, Francie to samy, Belgie, Holandsko.. tak mi zkus rict, proc by v zapadni evrope to melo byt nejak vyzamne jine. Staty s mensi kupni silou stredni a vychodni evropy, atd.. tam si myslim, ze tak uspesny ryzen treba neni, ale porad je to MEGA skok v prodejnosti CPU oproti minulemu roku pro AMD a tudiz Intel musi mit tu prodejnost mensi. Ja preci nikde netvrdim, ze AMD „valcuje“ intel nebo neco podobneho. Ale je tu trend a ten je taky vyznamny. To je preci uplne jednoducha logika, kde neni zadny fanatismus.
      Pouzivej selsky rozum…

     • Sorry, ale jseš mimo. To, že AMD s Ryzenem výrazně zvedlo podíl prodejů na retailu je vidět všude ve světě, kdyby se to mělo stát i v OEM, tak to Intel dost vážně sestřelí, proto také ty nekoncepční skoky u Intelu (KabyLake-X, urychlené Skylake-X a CoffeLake).

     • @blue.sun

      Oni jsou zoufali. Ryzen je architekturou stale vyrazne pozadu za Intelem, takze nebyt tak velkeho core count, meli by smulu. No a Vega je totalni propadak.

      Tak co maji delat? Byli nateseni a chytli se na sliby o super procesorech a grafikach a nic z toho. Misto toho na to AMD jde hrubou silou – u CPU zveda pocty jader az do aleluja, u grafik taktuje GPU na hranu schopnosti cipu, aby se aspon priblizili konkurenci, i za cenu brutalni spotreby.

      Zkus se vcitit do jejich pozice. Museji z toho byt uplne vydeptani. Tak by sme jim mohli doprat tu radost, ze jeden prumerny nemecku eshop ma vetsi prodeje AMD CPU nez Intel CPU 🙂

     • IPC je o fous. I když je to jiné pro Ryzen/KabyLake, Thr/SkylakeX, Epyc/Skylake SP. Přístup k RAM – to nevím, nevši,ml jsem si, že by si někdo stěžoval, ale kouknu se.
      Spotřeba je jasné + pro AMD.
      Vybavenost je sporná, spíš + pro AMD.

     • jfb: Já se přeci o zvednutí podílu nepřu. Pouze jsem reagoval na nekritické nadšení jednoho fanouška, který tu Intel už potápí a likviduje, že to zase až taková slává není.
      A ne, nejsem fanoušek modrých, retail mě v podstatě ani nezajímá, když za cenu a výkon notebooku nesestavím počítač do svých prostorových poměrů. Narvat výkon do velké skříně umí každá jitrnice, ale já potřebuji alespoň ekvivalent i3 v co nejmenší krabičce… a tam se dostávám nad ceny notebooků.

     • Do jak velké krabičky? Např. HP umí relativně levné a malé počítače, dokonce je mají i levnější, než stejné komponenty v normálním provedení. Jinak to celkem problém není, ale není to lehké uchladit.

     • jfb: Jsem omezen rozměry cca 20×20 cm na ploše a nesmí to být vysoká skříň, protože bude stát hned vedle monitoru. Malé HP 260/400 a podobné jsou sice v toleranci, ale abych dostal 8GB RAM, SSD a rozumný procesor (tj. minimálně i3), jsem včetně monitoru u dvaceti tisíc a notebook stojí o tři, čtyři méně. A to ještě mnohé tyhle krabičky nemají ani Wifi a žádná ani DVD, které celkem často používám.

   • @tynyt „A ještě nepodloženýma statistikama, které jsou OK jen tehdy, když vychází tak, jak mají, tj. ve prospěch Intelu a nvidie“ – No, tynyt, asi si si nevšimol ale tie štatistiky sú minimálne v jednom sakra podstatnom ohľade veľmi „intel friendly“

    Konkrétne, tombomino spočítal že „Ryzen ma …R3+R5+R7 cca 28.650ks s temi dalsimi to bude okolo 30.000ks. pro srvnani 7700k se prodalo 20.000ks“

    Ak ti nepríde dosť „intel OK“ že Intel dokáže spraviť z jediným, naviac 300+€ modelom cca 2/3 objemu predajov komplet AMD portfólia od R3 až R7 + „to smetie“ tak to vážne neviem čo by si pokladal za OK…

    Ak by sa i7 7700k predalo 2x toľko ako všetkého od AMD ? 😀

    • 7700K je taky jediný použitelný cpu od Intelu (sám ho mám), pokud je řeč o sestavách co si lidi skládají sami. Takže odpověď je „ano“.
     Mě třeba podíl Ryzenů v této části trhu dost překvapil a gratulace do AMD.
     Jen jestli už lidi nezačínají čekat na Kafíčko… který bude na 100% prodejní pecka.

    • mě spíš po uvedení Ryzenů zajímalo jestli AMD dokáže přesvědčit zase trh a jestli vůbec lidi AMD budou chtít kupovat. Ono přijít o jméno je snadný ale získat ho zpět je velmi těžký. Podle tý statistiky se to AMD povedlo během půl roku což je poněkud nečekaný. Konkrétní porovnávání čísel tady ani není tak zajímavý.

    • Aznohh to v podstatě vystihnul. Když se podíváš na ceny a nabídku, dává smysl u intelu jen několik modelů (namátkou G4560, i5-7400, I7-7700K), ostatní jsou víceméně do počtu, protože za danou cenu neposkytují přidanou hodnotu.

     Dále nijak nekomentuju prodeje, ani poměr, protože to nepovažuju po pár měsících za podstatné. Podstatný bude až poměr prodejů po několika kvartálech, kdy se ukáže, zda AMD umí reagovat na vývoj u intelu a zda to nebyl jen dočasný úspěch. A teprve tehdy začne mít smysl sledovat, zda se mění preference builderů, zda AMD proniklo do OEM segmentu, atd.

     Do té doby nemá smysl řešit nesmysly, jako to dělá jistá FUDová skupinka výše.

     • Ano, zase jsme diskuzi o segmentu trhu. Ryzen se zatím prodával jen v retailu, takže ta poznámka platí pro retail. Jinak ani s IGPU není momentálně Intel jediná volba, jen je většinou nejlepší.

    • ad Maťko911 – no protože i7-7700k se prodává dýl a podívej se na ten graf, jaké byly jeho prodeje na začátku (mnohem vyšší). Ale teď ke konci srpna už se těch 7700Kček prodávalo míň než R5 1600 – takže sice platí, že je to dražší CPU a tudíž se počítá víc, ale když u těch ostatních CPU má Intel prodej o dost horší, kdežto AMD má relativně silnejch modelů víc, tak to dneska vypadá, jak to vypadá, a tahle argumentace „2/3“, ačkoliv opticky může vypadat dobře, nic neznamená, IMHO.

   • Pentia se cpou do mining rigů, sám v nich mám několik G4560. V Německu to budou min. tisíce kusů, řekl bych většina prodejů v Mindfacory. Do office se kupují hotovky a na hry němci pentium nekupují.

   • Jojo, na prodejích těch Pentií je nejzajímavější to, jak kompletně vymazaly I3ky. Obchod prodal nějaké kusy i3-7100, ale od těch dalších v generaci i3 celkem pár set. Stačí se podívat, kolik mají prodaných i3 v generaci Skylake a je to vidět krásně. IMHO není ale těch 6000 prodaných taky až tak moc, takže je pravda, že ten nejlevnější segment nemá až zas takovou popularitu (v Německu). Celkových prodejů Kaby Lake je 90k-100k a z toho 6-7k Pentií není až tak moc, abychom to mohli brát jako nějakej faktor, kterej tuhle statistiku kompletně zvrátí. Tam se spíš bojím těch doprodávaných Skylake a tak podobně.

    https://www.mindfactory.de/Hardware/Prozessoren+(CPU)/INTEL+Desktop/Sockel+1151.html

    • Jeden technicky.. jak jste napocital tech 100k pro KabyLake? Mne to vychazi, pri zapocteni vsech, ktere maji aspon 1000+ks na 57.570ks, takze do 60k 🙂
     Ryzen ma celkove cca polovicni prodeje po tech 8 mesicich…coz mi prijde jako dost uspech

     • Já to počítal shodou okolností před 1-2 týdnama, ale nezapsal jsem si to číslo. Možná si to blbě pamatuju a bylo to 60 tisíc. Přišel jsem na to tak, že jsem nadatloval do kalkulačky úplně všechny Kaby Lake včetně toho lowendu a tray verzí, takže jestli to vychází jinak, tak jsem tam v předchozím komentáři napsal kravinu.

     • Ono tech 90k dava Kaby a Ryzen dohromady, tak mozna jste to prohodil. Pro zajimavost.. pri tomhle poctu aproximovanem na 8 mesicu, vychazi, ze prodaji a distribuji cca 375 CPU denne. Pokud by se tam asi zariadili i A rada od AMD, nebo Skylake, tak to urcite na tech 100k vyleze…a pak je to 400 CPU denne. Zajimala by mne logistika, jak to zvladaji, pri tak obrovskych poctech.

    • Tak jsem se na to dneska večer podíval. Takže jsem fakt byl hodně vedle, jak bylo řečeno…

     Všechny Kaby Lake: 60 485, momentálně (včetně téček a pentií, které v téhle statistice nejsou)
     Skylake-X: 900
     Kabylake-X: 140
     Broadwell-E: 5730 (ale byl na trhu už před půlkou roku 2016…)

     Ryzen celkově: 30 130
     TR celkově: 225

  • Demage control? Myslis jako demage control stavu, kdy ma amd udajne v jednom eshopu rovnacku prodeje s intelem, na startu produktu, v retailu, ktery ma 1/5 celkovych prodeju pc, zatimco v tech zbylych 4/5 trhu ma jak rika Honza pod 10%, v realu 0%? S vyhledem, ze za mesic je tu Coffee? O jakem konkretnim demage tu hovorime? :)))
   O nejakem demage si povime za rok u shrnuti podilu na trhu. Si dej studeny rucnik do klina, ty jeden demage controle 🙂

   • 1. stačí se podívat na OI cpu+gpu divize mezi Q1 a Q2 – rozdíl je 22mega, a daleko podstatnější je, že v Q1 byla v minusu a v Q2 už v plusu. Což samozřejmě nic neznamená, ale na něco to ukazuje.

    2. Proč bych měl řešit nějaký Coffee? Kdo chtěl výkon poctivých 8 jader, už jej přece dávno má – za daleko nižší cenu a s nižším příkonem než nabízí Intel, tak jste to přece tvrdili v případě GTX1080. Nebo to už neplatí? 🙂 Já zapomněl, že fandové si počkají…

     • že ty si nedáš s těma siláckejma kecama pokoj, u Sky-X jsi vykřikoval s vykřičníkama „shut up and take my money“ a Ryzen posílal do kytek taky, a TR tomu natrhnul na celý čáře, trochu opatrnosti nezaškodí protože než se kafe ohřeje na trhu tak zase bude přicházet ZEN+, buď v klidu a zvykni si že teď pár let prostě konkurence bude a na mazání jako v dobách Bulldozeru zapomeň

     • Ze ty si nedas s tema silackyma recma pokoj, komu kdo co natrhnul se uvidi na market share, TR a sk-x neni segment, kde $1000 dolaru uspor na cpu hraje roli pro profiky co maji na tom licence za dve mega a sedi u toho manik co bere 7000E/mesicne. Pak uz jde jen o vykon v dane aplikaci, takze zadny masovy utek k TR se cekat neda, na to zapomen.
      Ale abych se vratil k tematu, mluvit o nejakem demage control na zaklade toho, ze si cpu a gpu divize amd polepsila mezikvartalne o 22mega, kdyz ma intel za kvartal zisk 8 miliard jen v client div, a narust je jen v teto divizi Q1-Q2 2017 200 milionu, je tradicne tynytovske.

     • Hnízdečko, zkus se kouknout na to co jsem psal výše, zjistíš, že narozdíl od tvého záměru vmanévrovat mě do hádky „kdy už to AMD konečně Intel dožene“ jsem se z takovéto naprosto zbytečné diskuse vyvlékl dávno předtím, než jsi sem přišel.

      Jediné co jsem napsal je, že AMD má teď plně konkurenceschopné procesory, a co z toho do budoucna vytěží, to je zatím neznámé. Ve zbylých reakcích jsem si dělal legraci z vás, modrozelených pacientů – jak je vidět, velmi úspěšně, protože jste se tu srotili jako slepice jdoucí po flusu.

      Jediný Maťko reagoval věcně a bez urážek, proto jsem mu taky věcně a slušně odpověděl.

     • Tak vyvlekl? tynyt 5.9.2017 at 16:20 😉 Tva absence vecne odpovedi je spis zpusobena faktem, ze jsi se svymi hloupymi poznamkami ztrapnil a argumenty nemas zadne. To ty tady ted predvadis demage control, svou vlastni :))

     • Ne, nebavíme se o podílu na trhu, ale o úspěchu AMD (a ten se vyjadřuje právě tím, jak se daří prodávat, jaký zvuk mezi zákazníky má nový produkt a jak se mění OI – tedy ne absolutní hodnoty, ale trend). Podíl na trhu logicky nemůže být velký, když AMD nemá ucelenou nabídku a prodává pár měsíců – ale to je úplně jasné úplně každému.

      A ten váš damage control tkví právě v relativizaci, pokusech dát do souvislosti něco, co prostě srovnat nelze, a vystavět na tom alternativní realitu, že to vlastně žádný úspěch není, že žádné obchodní výsledky nejsou, a že se vyplatí čekat na Coffee lake.

      Kdo se tady ztrapnil, na to mám zcela odlišný názor. Už jen to, že jsi promptně a urážlivě reagoval na mé vtipné poznámky, které jen transponovaly ty vaše zelenomodré mantry do opačného gardu, tě usvědčuje.

     • Ach tak, takze tvoje urazlive a posmesne poznamky jsou „vtipne“ a moje odpovedi jsou urazlive. Mas +1 Azz.

      Mne na te tvoji fanAticke demagogii prave bavi ta jeji zjevna hloupost: hovoris o trendu, ktery ovsem neexistuje 🙂 Trend musi byt dlouhodoby a celoplosny, trend nelze vytvaret z early adopters nakupu ani z jednoho minoritniho segmentu trhu a to je presne to o co se tu ruda squadra snazi, proto tu existuje ten krasny kontrast v tom jak tu informaci podali Soucek a Honza.

      Je to skvela situace, relativne banalni zprava a jak se tu na ni spousta lidi odkopalo 🙂 Ctenari posoudi sami.

     • A přitom jsem jen použil „vtipy“, kterými jste se oháněli přednedávnem vy, jen jsem je použil v opačném gardu. Jak ti chutná vlastní medicínka? Zjevně moc ne.

      Ale to ti asi ty pokrytče nedocvaklo, že?

  • @leppard..jedna vyjimka v komunikaci… pochlub se nam.. co pak mas doma za stroj? kolik CPU a grafik jsi vlastni doted? S cim napriklad delas v praci? Nacem se Tvuj obrovsky prehled zaklada? Ani nejsi schopny pochopit tak jednudochou vec, ze ten obchod proste dava plus minus autobus prehled o tom, jaky je pomer prodeju v Nemecku..at se ti to libi nebo ne. Nebudu zminovat, ze jsi tady nepredvedl v te diskus vubec nic. Ale ostatni jsou trolove, ze? Fascinujici..

 6. Redakce, nechcete toho „TrollBambina“ trosku zpacifikovat? To co tu predvadi je opravdu vrchol:
  „Kdyby jsi byl malinko chytrejsi“, „bulvar jsi ty sam“, „rozum nikde“, „jsi dalsi postizeny trouba“, „Pokud umis cist troubeline“, „pouzivej misto pindika trochu rozumu“, „jen ukazuji na tvou tupost“, „jenom dalsi z rady pablbu“, …..

  • Jak obvykle no, problém s tím, kde udělat hranici a jak ji vymáhat…
   Já jsem teda neměl sílu úplně pozorně číst všech těch 100 komentářů a dávat bacha na to, kdo co říkal komu a kdo to začal, ale IIRC si to většinou vyměňuje s lidma kde je to IMHO +- situace jeden za 18, druhej za 20-2 anebo jak se z lesa volá, tak se z lesa ozývá. A když je to v 50 komentářích a obě strany na ten urážlivej tón na to přistupujou tím, že v tom tónu pokračujou, tak co už s tím pak dělat? Můžu vyzývat k věcné diskusi, ale někdo si asi věcnou diskusi asi vykládá takhle…

   • @ Jan Olšan: Ja se omlouvam, ze jsem se nechal zatahnout do te stupidni debaty. Normalne na tyhle trolly nereaguji, v tomto pripade jsem se proste nechal unest a pouzil stejny model chovani. 🙂

    Jinak jeste jednou diky za objektivni pristup k tomuto tematu, jsem rad, ze tady EHW je, jinak uz tu skoro zbyly jen tendencne informujici weby. Myslim, ze jiz netreba jmenovat.