Jak rychlé budou paměti DDR5? OC moduly pro nadšence od GeILu poběží až na 7200 MHz

45

Jak rychlé budou paměti DDR5, až koncem roku přijdou na trh? O dost víc než výchozích 4800 MHz, GeIL už oznámil parametry, podle nichž budou hned v první vlně moduly běhající na 7200 MHz při časování CL36-44-44.

Minulý měsíc se na internetu objevily fotky od výrobců pamětí, kteří se začali chlubit připravovanými moduly DDR5, tedy nového typu pamětí, který se už pomalu dostává do výroby v přípravě na první procesory, které tyto paměti budou používat – měly by to být Alder Lake od Intelu.

Základní rychlost – respektive efektivní frekvence, určující propustnost – pamětí DDR5 má na začátku být 4800 MHz (DDR5-4800), oficiálně podporována právě procesory Alder Lake). Ale podobně jako u DDR4 a předtím i DDR3 bude asi pro nadšence hledající výkon zajímavější to, co nabídnou moduly jdoucí nad tuto standardní „JEDEC“ frekvenci. K těm teď máme nějaké informace a dlužno říct, že začínají vypadat hodně zajímavě, OC moduly totiž zdá se půjdou o hodně výš a proti DDR4 by to v propustnosti měl být veliký pokrok.

Co čekat od DDR5 (od Corsairu)

Firma Corsair zatím neslíbila konkrétní moduly, ale v blogu o pamětech DDR4 uvádí, že počítá s rychlostí DDR5-6400. Není ale jisté, zda rovnou u první generace modulů (přetaktovaných přes profil XMP), nebo mluví o další generaci modulů a procesorů, kde již bude DDR5-6400 podporováno i oficiálně jako standardní rychlost. DDR5-6400 by přineslo propustnost 51,2 GB/s s jediným modulem (a logicky dvojnásobek propustnosti DDR4-3200), takže se dvěma moduly by se už teoretická přenosová kapacita dostala přes 100 GB/s, jenom s dvojkanálovým zapojením (čtyřkanál už tedy dá přes 200 GB/s).

Příklady propustnosti pamětí DDR5 a předchozích typů (pro jednokanálové zapojení) Zdroj: Corsair

Konečně by tak desktopová paměť vyrovnala, nebo překonala takty možné dnes v mobilních pamětech LPDDR4X (ta běžně dosahuje taktů 3733 až 4266 MHz) a LPDDR5 (dokonce až 5500 MHz) díky jejich vysoké míře integrace blízko procesoru. To, že mobily a tablety mohly mít dlouho stejnou či i vyšší propustnost než desktopové procesory, jejichž paměti mají přitom vyšší spotřebu, byla trošku i ostuda počítačového průmyslu.

Napětí pamětí DDR5 a předchozích Zdroj: Corsair

DDR5 jinak také podle Corsairu přinese vyšší kapacity modulů, výhledově by jeden unregistered DIMM mohl mít až 128 GB (s 64Gb čipy), takže běžná desktopová deska se čtyřmi sloty by podporovala 512 GB RAM – samozřejmě bychom ale potřebovali snížení cen, aby to bylo praktické.

Tip: Co přinesou paměti DDR5? Zlepšení pro výkon, až 8400 MHz, možná i ECC pro všechny

GeIL: DDR5 na taktu 7200 MHz

Informace Corsairu o DRR5-6400 možná do značené míry vycházejí spíše z potenciálu specifikace DDR5, ne ještě konkrétních modulů firmy. Ale konkurenční GeIL už dopředu oznámil i podrobnější specifikace modulů, které už se týkají opravdových pamětí, které bude možné koupit: firma představila moduly DDR5 řady GeIL Polaris RGB.

GeIL Polaris RGB Gaming Memory 03 Zdroj: GeIL

Rychlosti mají u těchto modulů začínat na standardní konfiguraci JEDEC s taktem 4800 MHz (efektivně). Časování pro tuto konfiguraci bude poměrně dost pomalých CL40-40-40. Toho se ale zatím moc nebojte, protože standardní časování dle JEDEC jsou vždy velmi volná, platilo to i pro DDR4, pravá legrace začíná až s OC moduly. Napětí těchto JEDEC modulů bude 1,1 V, což je pro DDR5 výchozí standardní hodnota.

GeIL Polaris RGB Gaming Memory 02 Zdroj: GeIL

DDR5-6000 a DDR5-6400

Přetaktované moduly pro nadšence bude GeIL nabízet na na frekvencích začínajících na 6000 MHz a 6400 MHz (tj. DDR5-6000 a DDR5-6400). A tyto moduly budou mít časování lepší, jen CL32-36-36. Obě rychlosti budou mít stejné. Tyto hodnoty by měly být srovnatelné s DDR4-3000 a DDR4-3200 s časováním CL16-18-18.

DDR5-6800 a DDR5-7200

Nad tím ale budou ještě vyšší výkonnostní třídy. Druhý nejvyšší typ bude mít efektivní frekvenci 6800 MHz a časování CL36-44-44 (což by asi mohlo být srovnatelné s DDR4-3400 na CL18-22-22). Vrcholem pak zatím budou moduly s taktem 7200 MHz efektivně, tedy DDR5-7200. Časování u nich má být rovněž CL36-44-44, ovšem stejná hodnota v cyklech znamená při vyšších taktech nižší reálné zpoždění v nanosekundách.

Tyto vyšší frekvence 6000–7200 MHz ale asi budou na zvýšeném napětí (pravděpodobně 1,2 V). Efektivní takt 7200 MHz by měl znamenat teoretickou propustnost 57,6 GB/s na jeden modul, takže 115,2 GB/s dvoukanálově a 230,4 GB/s čtyřkanálově.

GeIL uvádí, že úzce spolupracoval s výrobci procesorů a desek na kompatibilitě, a to s deskami jak pro procesory Intel, tak údajně už i AMD. Firma potvrzuje, že na nich bude osazen PMIC a obvody pro regulaci napětí, což je novinka standardu DDR5. Napájecí kaskáda pro RAM se totiž z desky přestěhuje přímo na jednotlivé moduly (ty tak asi mohou trošku podražit), Samozřejmě vzhledem k názvu také bude přítomná RGB iluminace, ale GeIL uvádí že bude prodávat i seriózní nesvítivé verze.

GeIL Polaris RGB Gaming Memory 01 Zdroj: GeIL

Tyto paměti řady Polaris RGB budou uvedené již v čtvrtém kvartále letošního roku, tedy víceméně současně s procesory Intel Alder Lake. Hned od počátku by tedy mohly být na trhu paměti s výrazně vyšší frekvencí, než bude ta výchozí DDR5-4800. Je pochopitelně možné, že v tom čtvrtém kvartále se podaří vydat třeba ještě jen 4800MHz a 6000MHz moduly a další budou postupně následovat s odstupem, tisková zpráva totiž neříká výslovně, že bude v den 0 k mání i 7200MHz verze. Ale GeIL také není jediná firma, která dodává rychlé paměti. Můžeme počítat také třeba s G.Skillem a dalšími, takže nadšenci si snad už letos přijdou na své a nebudou muset čekat.

Galerie: GeIL a Corsair prezentují paměti DDR5

Zdroj: VideoCardz, Corsair

Jak rychlé budou paměti DDR5? OC moduly pro nadšence od GeILu poběží až na 7200 MHz
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90%) 10 hlasů

45 KOMENTÁŘE

 1. Malý povzdech: Proč naprostá většina novinářů zaměňuje počet přenesených bitů za sekundu a frekvenci? DDR, ať už kterékoli, jsou paměti, které přenášejí signál 2x za hodinový cyklus (Double Data Rate), tedy jejich frekvence je poloviční, než počet přenesených bitů za sekundu. Tedy DDR5-7200 neběží na 7200 MHz, ale jen na 3600 MHz.

  • Je to tak zaužívané a určite sa nedá jednoznačne tvrdit, že nesprávne.
   Pokial mám nejaký signál obdlžnikového tvaru u ktorého viem využiť
   nábeh i dobeh, tak vlastne využívam dvojnásobnú frekvenciu…

   • Tvrdit můžete samozřejmě cokoliv, tedy i to, co není pravda. To, že třeba sínusový průběh proudu v zásuvce má za sekundu 50 kladných půlvln a 50 záporných, neznamená, že o něm můžete říci, že má frekvenci 100 Hz.

  • podle toho, jak to beru … pokud beru frekvenci jako „tik tik tik tik“ — každý „tik“ má i „tak“ pokaždé 1+1 bit … tik tak tik tak … „tik tak“ je efektivní frekvence … neřešit …

     • @gi, v princípe máš pravdu, troška to upresním –
      frekvencia alternátora striedavého napetia je
      závislá na počte pólových nástavcov statora a otáčok rotora.
      Príklad – počet pólov 2, ot./min 3000 = 50Hz

    • Hlupost. Frekvenciu mozes urcit pre akykolvek opakujuci sa jav. Sinusoida sa opakuje po jednej kladnej a jednej zapornej polvlne, to iste plati pre nominalny takt pamati, ktory sa opakuje po jednom H a jednom L stave. Pocet prenosov bitov za jednotku casu je ale takisto frekvencia (pocet opakovani za jednotku casu) a mozes ho takisto vyjadrit v Hz, teda v pocte tychto opakovani za sekundu.

      • Pomenoval som to retardovane, ale bavime sa o pocte opakovani za jednotku casu. To je cely tvoj vzorec. Ked chceme byt uplne konkretni, mozme sa bavit o prenosoch (Transfers) za sekundu, u DDR RAM s 1600MHz hodinami ti to vyjde na 3200MT/s. Kedze ale „Transfer“ nie je jednotkou nicoho, ostane ti 3200e6 s^-1. A teda 3200MHz. V skratke este raz: cokolvek, co sa opakuje v case, moze mat frekvenciu vyjadrenu v Hz. Ked series raz za den, mozme uviest frekvenciu tvojho srania ako 1,16e-5 Hz. Samozrejme tam bude nejaky ten jitter.

      • pishinger:
       Myšlenka hezká, ale u přenosu dat nepoužitelná, protože pokud budete přenášet data, která se neopakují, vyjde vám frekvence nula.
       U přenosu dat se bere frekvence té nosné vlny. A za každou periodu té nosné vlny se přenesou dva bity.

      • Radek Holeček: kto povedal, ze sa u prenosu dat berie frekvencia nosnej vlny (teda clock)? Kde to je zadefinovane? „Efektivna frekvencia“ je dlhodobo zauzivany pojem, na ktorom nie je vobec nic nespravne.

      • Pishi, zbytečně se snažíš, RH si totiž nedovede ani představit, jak to funguje … něco přečte, hovno tomu rozumí, jen si to myslí … a pak bla bla bla … furt jen o „lambdě“ … chybí fantazie, představivost

      • pishinger:
       Je to asi marné, když stále nechápete, o čem byl můj povzdech. V nadpise je napsáno, že ty paměti běží na 7200 MHz, což není pravda, i kdybyste se na hlavu postavil. Ty paměti běží na 3600 MHz. S tím, že existuje pojem efektivní frekvence, naprosto souhlasím. Ale na té efektivní frekvenci ty paměti opravdu neběží.
       gogo1963:
       RH si samozřejmě dokáže představit, jak to funguje. RH totiž studoval fyziku a má z ní i státnice. Ale to vy, který jste se do svých šedesáti zatím dokopal jen ke hraní her, asi těžko pochopíte. Mluvit u naprosto jasného fyzikálního děje o fantazii a představivosti, je trochu protimluv. Fantazii můžete používat, když se snažíte pochopit teorii strun, ale těžko můžete o fantazii mluvit u frekvence pamětí. To opravdu není o fantazii, to je o realitě.

      • Holečku, v tom je právě problém, studoval jsi fyziku, máš z ní státnice … a nic, co by vybočovalo, nebereš v úvahu … příkladů je spousta, myslím ale, že je zcela zbytečné vykládat to zrovna tady … dogma nepustí … „co je psáno, to je dáno“ že 😀 … nesmysl … dáno je i to, co psáno není (v poučkách a vzorcích) … a s těmi fyzikálkními jevy … to je blábol minimálně roku … já nepsal o nějakém fantazírování ani ničem podobném … napsal bych ti nejjednodušší příklad toho, že se mýlíš, obávám se ale, že bys to nerozdýchal, nechci ti ubližovat víc, než to dělá příroda …

      • Nadpis je holt krátký, většinou je problém nacpat do něj všechno co by člověk chtěl, psát efektivní pokaždé by bylo i stylisticky hrozné, ale psát zase ty reálné poloviční frekvence by podle mě víc lidí zmátlo než naopak.

     • Ech, dalsia strata casu s trolom co sas srania kremennej padrde (t.j. v ludskom ponimani hovno) je schopny zamenit na pravidelne nepravidelnu moznost vyprazdnovania sa.
      Takze dnes si dnes si preniesol 1,16e-5 Hz hovna.

      • Sice jste mimo úplně všichni, ale pěkná diskuze…. 😉
       DDR5-7200: paměťové čipy mají frekvenci 450 MHz, jejich sběrnice má 3600 MHz => Transfer rate 7200 MT/s => Bandwidth 28800 MB/s.
       To jen tak na okraj….

      • však se taky nikdo nebaví o frekvenci paměťových čipů … že bys byl vedle i ty? 😀