Samsung začal vyrábět 5500MHz paměti LPDDR5 pro mobily s kapacitou až 12 GB

10

V telefonech dnes máme mobilní paměti LPDDR4/LPDDR4X, ale už je zdá se blízko přechod na novou generaci operačních pamětí LPDDR5, která je postupně nahradí a měla by být úspornější i výkonnější. Samsung už loni ohlásil start výroby prototypů a teď oznámil už druhý paměťový čip tohoto nadcházejícího standardu, který zvedá kapacitu a umožní do telefonů osadit 12 GB RAM, tedy stejnou kapacitu, jakou před čtyřmi měsíci Samsung začal nabízet u paměti LPDDR4X.

Dnes korejský koncern oznámil, že už začal vyrábět (lépe řečeno, začal se sériovou výrobou) mobilní paměti LPDDR5 s kapacitou 12 Gb, které by měly být první tohoto typu na světě. Jde o čipy vyráběné druhou generací procesu 10nm třídy („1Y nm“), není tedy řečeno úplně přesně „kolikananometrový“ tento proces je, ale dřívější odhady měly za to, že 1Ynm technologie Samsungu by mohla být někde na úrovni 15nm nebo možná 16nm procesu.

Čipy s kapacitou 12Gb (gigabitů) – neboli 1,5 GB umožní zvýšit celkovou kapacitu paměti v zařízení o 50 % proti 8Gb (1GB). Samsung už plánuje i výrobu patřičného vícečipového pouzdra, v němž by bylo naštosovaných osm těchto křemíků, takže by pak celý čip (přesněji poudzro) mělo kapacitu oněch 12 GB. Tento typ paměti by se tedy měl v budoucnu objevit v nějakých highendových telefonech, podle Samsungu se 12GB balení začne sériově vyrábět do konce tohoto měsíce. Již od června by měla běžet výroba 6GB verze, v níž jsou čtyři 12Gb čipy.

Zda budou LPDDR5 používat třeba už procesory Exynos nadcházející generace (nebo Snapdragon 865 od Qualcommu), teprve uvidíme. Bez podpory mobilních SoC se nové paměti samozřejmě nemohou začít používat, takže by se přes již začatou masovou výrobu mohl jejich příchod na trh odložit.

Samsung 15gb lpddr5 01
12Gb paměti LPDDR5 od Samsungu

Podle Samsungu bude energetická efektivita a výkon špičkou toho, co paměťový průmysl nyní umí. Paměť bude oficiálně podporovat efektivní rychlost 5500 MHz, tedy skoro o 29 % vyšší propustnost než nynější LPDDR4X na 4266 MHz efektivně. Tato frekvence dává propustnost 44 GB/s při 64bitovém zapojení (což je u LPDDR dvoukanálové). Paměť také má potřebovat až o 30 % méně energie než předchůdce, ale není řečeno, zda se tím myslí LPDDR4X, případně zda nejde o srovnání na nižší frekvenci než je 5500 MHz.

Pokud je vám divné, že paměti úspornějšího typu používané v mobilech běží už docela dlouho na vyšších přenosových frekvencích než to, co máme v desktopech, je to tím, že DDR4 musí podporovat delší dráhy vodičů na základních deskách a přechod přes až dvě socketová rozhraní (slot DIMM, socket CPU), která komplikují implementaci a zvedají nároky na signál. Naproti tomu LPDDR se používá u procesorů přímo připájených na desku a paměť je také osazená napevno, navíc maximální vzdálenost, kterou signál překonává na PCB, je hodně malá. Někdy je dokonce čip s DRAM posazený přímo na mobilní procesor, to je tzv. pouzdro PoP. Ze stejných důvodů mají vyšší výkon (efektivní takty) také paměti GDDR.

Samsung podle své tiskové zprávy na tuto 12Gb paměť naváže vyvinutím křemíku s kapacitou 16 Gb (2 GB), opět na bázi technologie LPDDR5. Ta se má objevit příští rok, ale je možné, že nasazení pak nastane až v roce 2021. Každopádně takové čipy by už umožnily mít v mobilu 16 GB operační paměti, což ponouká k myšlenkám, že by na takových telefonech nebyly k zahození virtualizační hypervizory, jelikož by člověk už nejspíš mohl pohodlně spustit Windows 10 pro ARM.

Galerie: Jak vypadají čipy DRAM pro operační paměti a NAND Flash pro SSD

Samsung začal vyrábět 5500MHz paměti LPDDR5 pro mobily s kapacitou až 12 GB
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (93.33%) 3 hlasů

10 KOMENTÁŘE

 1. „Pokud je vám divné, že paměti úspornějšího typu používané v mobilech běží už docela dlouho na vyšších přenosových frekvencích než to, co máme v desktopech, je to tím, že DDR4 musí podporovat delší dráhy vodičů na základních deskách a přechod přes až dvě socketová rozhraní (slot DIMM, socket CPU), která komplikují implementaci a zvedají nároky na signál. Naproti tomu LPDDR se používá u procesorů přímo připájených na desku a paměť je také osazená napevno, navíc maximální vzdálenost, kterou signál překonává na PCB, je hodně malá. Někdy je dokonce čip s DRAM posazený přímo na mobilní procesor, to je tzv. pouzdro PoP. Ze stejných důvodů mají vyšší výkon (efektivní takty) také paměti GDDR.“

  Zaujímavé, že si toto uvedomíte pri pamätiach, ale pri PCIe, kde sú oveľa väčšie vzdialenosti a zároveň oveľa vyššie frekvencie podľa Vás médium nemá žiaden vplyv na kvalitu preneseného signálu.

  Nemyslím to ako flame, len poukazujem na dvojitý meter.

   • Ale ja som nikdy netvrdil, že tá cena je tak vysoká kvôli nejakému blbému RGB.

    Ide o to médium, ktoré s vyššou frekvenciou neškáluje lineárne. Je to drahé pretože je tam komplexnejší návrh layoutu, je vyžadovaná presnejšia výroba a musia vedieť garantovať, že to bude fungovať.

    Preto sa to nedá porovnávať s AM4 doskami, kde sa tá kvalita niekde garantuje, niekde to nepodporujú, a niekde „to funguje ak to ide“. Prečo sú x570 dosky tak drahé?

    Alebo príklad s Raspbery (1300 MT/s?) To je úplne iná trieda.

    Trebarz 25G komponenty k FPGA stoja bežne stovky až tisíce eur a tiež to je často „len“ kúsok PCB a konektor.

    Ale problém je že tuto uznáte nejaký vzťah medzi frekvenciou a útlmom a uvedomíte si že lepším médiom dosiahnu vyššie frekvencie aj pri nižšej energii na prenos…

    lacný konektor < kvalitný konektor < žiaden konektor
    šmejdové PCB < kratšie vodivé spoje < kvalitné PCB

    Tiež bol spomenutý matching pri DDR layoute… tak si zoberte do úvahy aj to, že s 10x vyššou frekvenciou je tam 10x nižšia vlnová dĺžka takže je nutná 10x presnejšia výroba len na dosiahnute rovnakých parametrov (plus to že vyššia frekvencia si zároveň vyžaduje lepšie parametre, takže skôr viac)…

    • Odkud víte, že vést NVLink tím můstkem je složitější, nebo vůbec i jen srovnatelně složité jako vést 128bitů široký signál DDR3 nebo DDR4 základní deskou? (Která nakonec stojí stejně i když má stokrát víc komponent, na to zapomínáte?)

     To samotný myslím je dost netriviální předpoklad. na tom můstku nejsou ani žádné aktivní prvky, jen blbý MCU na to nasvícení, takže IMHO celej ten dlouhej komentář je totálně vedle.

     • Na tie komponenty zabudnite, ide o samotné vedenie signálu s vyššou frekvenciou. Väčšina komponentov na doske sú položky za pár centov a menej a ja na to nezabúdam.

      Ja neviem, nemôžem tu dať katalógy ktoré by som chcel, tak aspoň si všimnite tuto rozdiel medzi cenou v závislosti na frekvencii.

      https://sk.farnell.com/search?ost=attenuator&searchref=searchlookahead&product-range=radiall-sma-attenuators

      A opäť, na pohľad sú 3 aj 18GHz úplne rovnaké, po rozobratí uvidíte rovnakú (alebo veľmi podobnú) konštrukciu. Len konektor a pasívna súčiastka. Tá cena je len za to, že garantujú vlastnosti pri vyššej frekvencii.

      Tie DIMM DDR, prečo si myslíte že zasmrdli na 2GT/s (4GT/s sa garantuje/negaranture)? Aj keď tie CPU sú dnes obmedzované prakticky už len priepustnosťou pamätí (jedno jadro má vyšší výkon ako je celá pamäťová priepustnosť).

      Pritom GPU sú priepustnosťou úplne inde, vďaka tomu že nemajú socket ani DIMM sloty, tak ako píšete v článku.

      Prečo asi Intel už dávno neskúsil použiť 10GHz DDR5 na DIMM slotoch? Aj keby to bolo len v nejakých extrémne okrajových aplikáciách…

      Chápete? Prečo uznáte že pri DIMM existuje problém spôsobený vyššími frekvenciami ale v prípade Nvlink to hádžete len na nejaké RGB (čo je samozrejme nezmysel).

      • Celou dobu je řeč o tom, jestli je cena přiměřená, a vy mi říkáte „Na tie komponenty zabudnite“? Tak to teda sorry, ale to je neakceptovatelný. „Pojďme nachvilku ignorovat tu nejdůležitější věc, plz?“

       „Väčšina komponentov na doske sú položky za pár centov a menej“
       Tak to fakt ne, ani náhodou.
       Nebo takhle – je jich tam ohromný množství, takže většina možná jo, ale to se trošku snažíte zamést pod koberec, jež je tam velký množství součástek, kterých cena už zanedbatelná rozhodně není! (čipset, mosfety, fakt?)

       Nevím, jestli jsou ceny toho konektoru, co postujete relevantní (na tom můstku není, a určitě se mu teda podobá o dost míň, než základní deska, což byl můj příklad, lol). Ale jako na začátku postu máte dvě IMHO zásadní nepravdy, tak fakt nevím, jakou to má cenu tu argumetnaci část.

       „A opäť, na pohľad sú 3 aj 18GHz úplne rovnaké, po rozobratí uvidíte rovnakú (alebo veľmi podobnú) konštrukciu.“

       Jako řekněte mi to na rovinu. Myslíte si, že ten kousek PCB, co tam Nvidia má, a ty dva konektory můžou na výrobu stát třeba 25 dolarů (aby tam Nvidia měla tu svoji marži 60 %)? Fakt?
       Řekněte mi to narovinu, ať teda vím, kolem čeho tu chodíme. Když dáte odhad ceny, tak tím líp.

       A zatím většina součástek na MB „stojí pár centů a míň“. A to PCB desky se vším, PCIe, DDR nakonec stojí i se vším tím pořád míň než https://www.cnews.cz/nvidia-geforce-rtx-turing-nvlink-sli-mustek-rozborka-foto ? To fakt „nesežeru“.

       Jako ta vaše pozice mi přijde už komplet absurdní, ne jako něco, o čem má vůbec smysl diskutovat.

      • „Tak to fakt ne, ani náhodou.
       Nebo takhle – je jich tam ohromný množství, takže většina možná jo, ale to se trošku snažíte zamést pod koberec, jež je tam velký množství součástek, kterých cena už zanedbatelná rozhodně není! (čipset, mosfety, fakt?)“
       Pardon, myslel som komponenty na tom mostíku, mal som byť špecifickejší. 😀

       Ale aj tak, 1 čipset, 6 mosfetov + driver, nejaká sieťovka, radiče (ak niesú integrované). To je +10$ za čipset a jednotky $$ za DRMOS mosfety.

       „Řekněte mi to narovinu, ať teda vím, kolem čeho tu chodíme. Když dáte odhad ceny, tak tím líp.“
       Už som to určite napísal, PCB s konektormi kde je zaručené že budú fungovať na takých frekvenciách (25G) sa bežne pohybuje v stovkách až tisícoch $$.

       Ide o tú frekvenciu. Vysoké frekvencie = extrémne vysoká cena.

       A nieje to absurdné. Absurdné je hodnotiť to len na základe toho RGB a vôbec si ani nepripustiť že tá cena môže byť spôsobená niečím iným.

      • Na základě RGB to nikdo nehodnotí, hodnotím to podle toho PSB a dvou konektorů.

       „To je +10$ za čipset a jednotky $$ za DRMOS mosfety. “ —

       mosfetů je tam teď typicky šest (možná na lowendech jenom pět). takže to jsem vlastně už jenom na těchhle věcech na těch 25 dolarech, co jsem říkal, že by měl stát vyrobit ten můstek, kdyby na tom byla marže ~60 %.

       „Už som to určite napísal, PCB s konektormi kde je zaručené že budú fungovať na takých frekvenciách (25G) sa bežne pohybuje v stovkách až tisícoch $$“

       U tohohle malýho proužku? To asi ne (mě zajímalo, kolik podle vás stojí vyrobit ten NVLink můstek, ne deska pro server).
       Jako tohle jsou fakt pohádky, i kdyby to PCB toho můstku bylo třeba dvanáctivrstvý, což sotva bude. Já nevím jak si to představujete, ale stejně jako u těch (G)DDR je drtivá většina komplexity, kterou tahle rozhraní mají, v PHY na čipech, ne v těch vodičích mezi nimi. Jinak by takový PCIe 6.0 nebylo ekonomický.

  • Jinak by se asi taky mělo zvážit, jestli by tu funkci Nvidia fakt dávala do spotřebitelských grafik, kdyby PCB a můstek pro takovou věc typicky stály stovky/tisíce dolarů.

   (Edit: ale to jste asi nemyslel na to konkrétní PCB toho můstku, takže to tohle beru zpět)