Jednoduše zakázat automatické aktualizace ve Windows 10 téměř nejde. Buď můžete zkusit pochopit, proč to Microsoft dělá a přizpůsobit se, nebo to i tak zkusit. Je to ale nekonečný boj, který se nedá vyhrát. Metod pro zabránění restartu jsem vyzkoušel u edice Windows 10 Home mnoho a žádný nefungoval zcela spolehlivě.

Jedinými opravdu spolehlivými možnostmi je vrátit se k Windows 7, používat Windows 10 jen jako virtuální systém, nebo mít Windows 10 Server, kde mají administrátoři přeci jen větší práva. Ani jedno řešení není dobré.

Microsoft se k tomu kroku odhodlal proto, že raději strpí pár prskajících zkušenějších uživatelů, než aby masy laiků neměly aktualizovaný počítač. Sice mohl tuto volbu ponechat oněm prskajícím uživatelům někde v nastavení, kam by se laici v životě nepodívali, ale holt to Microsoft udělal takto a proto musí vznikat podobné návody.

Windows požadují restart. Zatím je vše v pořádku

windows-10-aktualizace-1

Nejde totiž jen o odmítání aktualizací jako takových. Windows se po nich často restartují a nezajímá je, že máte někde rozdělanou práci. Záložky prohlížeče se sice obnoví, ale mnoho jiné neuložené práce už nikoliv. Když chcete restartovat sami, často to nejde s poukazem na nějaký běžící proces, který je potřeba ukončit. Zajímavé, že tyhle procesy Microsoftu nijak nevadí, když vám restartuje počítač pod rukama sám.

Windows dávají možnost naplánovat konkrétní čas restartování. K ničemu to není.

windows-10-aktualizace-2

Sice můžete nastavit, aby se Windows nerestartovaly samy. Ale pouze tak, že zvolíte dobu aktivního používání. Windows se poté bez vašeho vědomí restartují alespoň mimo tuto dobu. To je užitečné pouze pro uživatele, kteří opravdu pracují s počítačem pouze přes den a večer všechny aplikace zavírají.

Stahování aktualizací klasicky nejde normálně vypnout. Pokud jste u počítače, Windows se vás zeptá, jestli může restartovat, nebo potřebujete restart o pár hodin odložit. Ale pokud u počítače nejste, rozhodne po čase za vás. A je jedno, že je počítač v režimu spánku, stejně ho ráno najdete restartovaný. Windows restartují v okamžik, kdy jej podle něj počítač nepoužíváte, ale to neznamená moment, kdy nemáte spuštěné žádné aplikace, nebo kdy v nich máte veškerou práci uloženou. Stačí na hodinku odejít a stroj si uvědomí sám sebe.

Microsoft by dokonce rád využíval váš počítač pro distribuci aktualizací k dalším počítačům. Ať už ve vaší síti nebo směrem do internetu. Tomuto se výjimečně dá zatím jednoduše zabránit. U položky Zvolit způsob doručování aktualizací tuto možnost jednoduše vypnete.

windows-10-aktualizace-4
Distribuce aktualizací na další počítače raději vypněte

Nebo zvolíte odložení aktualizací až o 35 dní, ale stejně se jim nevyhnete. U Windows 10 Pro můžete velké upgrady takto odložit až o několik měsíců. Podle Microsoftu nemůžete odmítnout akorát bezpečnostní aktualizace, ale z hlediska narušení práce a svévolného restartování v tom pro uživatele není rozdíl.

windows-10-aktualizace-3

Můžete vyzkoušet několik zásahů do systému:

V Editoru registru (příkaz regedit) u položky Počítač\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate\AU  nastavte hodnotu DWORD NoAutoRebootWithLoggedOnUsers nastavit na „1“. Vcelku logická položka zakazující restart Windows s přihlášeným uživatelem pro Windows nic neznamená. K restartu stejně dojde.

windows-10-aktualizace-5

Editor zásad: můžete zapnout pozastavení příjmu aktualizací. Do příkazového řádku napište gpedit.msc, dále Konfigurace počítače | Šablony pro správu | Součásti systému Windows | Windows Update | Konfigurace automatických aktualizací. Zde se dá zvolit volba, kdy vás Windows bude pouze upozorňovat na stažení, po kterém následuje automatická instalace a restart. Tato volba se zdá nejjistější, ale podle zkušeností to stejně nemusí nic znamenat.

screenshot-2018-01-25-19-49-15

Neprůstřelnou metodou by mělo být úplné zakázání služby Windows Update. Jednou za čas ale aktualizace budete chtít, takže je nutné tuto službu zase ručně povolit. Ovšem může se stát, že se občas povolí „sama“. Ať už po chtěné instalaci nějakých aktualizací, nebo po restartu.

windows-10-aktualizace-6
Služba Windows Update. Microsoft si z jejího zakázání nic nedělá

Na Microsoft se ale nedá spoléhat a kromě výše zmíněných opatření je nutné se zajistit i pro případ, že stejně jednoho dne přijdete k prázdné ploše. Třeba používat webový prohlížeč, který vám obnoví záložky, nastavit si automatické ukládání ve všech aplikacích, které to umožňují a kvůli aktualizacím restartovat raději ručně, než to odložit a poté přijít k prázdné ploše. Tento boj se nedá vyhrát, a pokud nad aktualizacemi chcete mít opravdovou kontrolu, vraťte se k Windows 7. Což ale vzhledem ke stáří systému není moc dobrý nápad.

Některé aktualizace se navíc tak úplně nepovedou a není třeba na ně spěchat. Lepší je počkat, až je Microsoft opraví. Důvodů je zkrátka mnoho a práce s aktualizacemi je ve Windows 10 neustálý boj s Microsoftem. Dokonce ani Apple vám svůj OS X nerestartuje násilím.

Jak ve Windows 10 vypnout automatické aktualizace a bránit se nucenému restartu
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (93.79%) 29 hlasů

24 KOMENTÁŘE

 1. Úplne najjednoduchšie je services.msc – Windows update – vo vlastnostiach dať stop + nastaviť na disabled.
  Ziadne aktualizácie potom nejdú. Raz za mesiac alebo iný interval zasa zapnúť a aktualizovať je to najmenej.
  Robota na 10 sekúnd a netreba sa hrávať v registroch.

 2. docela dobre je nastavit si pripojeni k internetu jako placene, pak si windows nedovoli stahovat aktualizace samovolne a bez stazenych aktualizaci se nerestartuje.
  Ale nejjistejsi je stejne mit na praci nativni Linux a windows jen na blbnuti. Je to sice velky boj ucit se s novym systemem a poridit periferie s pouzitelnou podporou na Linuxu, ale cim vic lidi odejde od windows, tim lepsi to bude pro vsechny.

  • Bohužel přechod na Linux není řešení. Vyzkoušeno. Velká část uživatelů vč. mě se prostě bez Windows neobejde kvůli komerčním aplikacím a některým proprietálním řešením. Ale jdu tomu postupně naproti. Co jde postupně nahradit multiplatformními OS aplikacemi, to nahrazuji. Co jde přenést do cloudu, to přenáším. Ale upřímně pochybuji, že se mi podaří do konce podpory Windows 7 přejít na Linux. Já se prostě nevzdám funkcí počítače jen z ideologických důvodů. Takže přechod na W10 mě asi chca nechca nemine. 🙁

   • Vsak si to vyzkousejte, jestli si myslite, ze je linux bezproblemovej, tak to teda neni. Ja jsem na linuxu (Ubuntu, Mint, Manjaro) byl a odesel jsem zpet na Windows 10. Nerikam, ze jsou Windows 10 lepsi, ale ruzne problemy jsou ve Windows a jine zase v linuxu, vsude je neco. Vyhoda linuxu je, ze je zadarmo, jenze kdo hraje AAA hry, tak potrebuje DX12 a to funguje jen pod Windows, ostatni maji na vyber, pokud nepouzivaji nejakou pracovni aplikaci jenom pro Windows.

    • Každý OS má něco a záleží jakým jejich přednostem je přikládána důležitost. Pro mě je důležité například aby OS dělal jen to, co já chci a nikoliv co jeho tvůrce chce. Nechci aby mě OS podsouval placené služby, přenastavoval asociované aplikace na jiné, ve výchozím nastavení posílal hromadu informací bůh ví kam, měnil zažité vzorce pro ovládání, neumožnil jednoduše zamezit odesílání veškerých dat, stahoval aktualizace a restartoval PC podle nálady a bez explicitního povolení uživatelem, zobrazoval v nabídce Start zaplacené odkazy na programy třetích společností. Na mém PC nechci se systémem bojovat aby mě respektoval jako svrchovaného vládce mého PC. Chci aby OS dělal co já chci a aby se ho jeho tvůrce nesnažil zneužívat k dalšímu podojení uživatelů.

   • Rovněž jsem začal s přechodem aplikací do multiplatformních. Doufám, že se mi to do konce podpory Windows 7 podaří. Největší obavy jsem měl ze skutečnosti, že nebudu schopen přepsat některé vlastní aplikace, které jsem si vytvořil ve Visual Studiu. Tahle obava se nakonec stala lichou, přepsat aplikace bylo jednodušší, než jsem předpokládal. Mile mě překvapila emulace Windows v Oracle VirtualBox. Nemám rád emulátory, jenže Oracle překvapil tím, že ten stroj měl mnohem rychlejší, asi lépe napsané ovladače, takže Windows na Virtual Machine běžely snad rychleji, než na fyzickém HW. Proto jsem větší optimista a doufám, že windows 10 byly u mě opravdu pár měsíců tím posledním OS od MS. Už mám na desktopech opět jen Win 7 a Linuxy.

 3. Nebo se stačí naučit PC vypínat…žádný spánek a podobné kraviny, opravdu poctivě vypnout. + nastavení aktivní doby a naplánování restartů.
  Možná proto se mi nikdy W10 samy nerestartovali 🙂

 4. „raději strpí pár prskajících zkušenějších uživatelů“ no nevim po posledni aktualizaci (KB4056890, 91, 92 podle verze W10) prestanou fungovat ciste pracovni SW jako treba EPLAN. Myslim ze prskaji i mene zkuseni uzivatele….

 5. Mě nějak nevadí aktualizace jako takové, ale ten restart je naprd. Mám HTPC s Win 10 a když odejdu pryč tak to uspim třeba i tlačítkem. Mám nainstalováno Kodi a stane se že se počítač sám probudí a zapne se televize. 😀 Proti blbostem ve Windows 10 doporučuji winaero.com

 6. Problem neni v aktualizacích, problém je, že Windoze často zaberou celé dostupné pásmo. Takhle přijedu k rodičům, zapnu PC, které bylo měsíc, dva vypnuté, a najednou X GB aktualizací a po několik dalších hodin prakticky nejede internet.

 7. Máte nějaké řešení, když i přes deaktivovanou službu Windows Update jak ve správě, tam v MSCONFIG si ji od února 2018 MS na dálku zapíná a automaticky rve verzi 1709 na každý počítač? Doteď zákaz Windows Update pomáhal. Děkuji!