Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android

Alternativa k plnohodnotnému Skypu dospěla a je zajímá pro každého, komu nevyhovuje právě plnohodnotný klient.

19
Skype

Skype se sice letos kompletně proměnil, ale ať už si o potřebné změně designu myslíte cokoli, jedna konstanta zůstává. Klient pro Android stále běží pomalu. Zatímco WhatsApp na stejném zařízení takřka okamžitě nabídne seznam konverzací, při spuštění Skypu dlouhé vteřiny sledujte pohybující se vlnku. A to zdůrazňuji, že nevlastním žádné ořezávátko, ale solidní telefon.

S ohledem na pomalejší telefony a sítě se v posledních měsících objevila řada klientů pro běžné online služby, které nesou přídomek Lite. Ty jsou zpravidla určeny pro Indii a jí podobné trhy, mohou však určitou hodnotu nabídnout také nám v Česko. Možná už nemáme pomalé sítě, ale operátoři nám neumožňují „datovat“ zrovna ve velkém, naopak nás drží velmi zkratka.

Navíc edice Lite často nabízí aplikace okleštěné o funkce, které konzervativnější jedinci nepoužívají, a soustředí se na základní funkcionalitu. To také vede k podstatně svižnějšímu běhu. Letos v únoru Microsoft vydal Skype Lite, pro který to platí beze zbytku. Nevyhovuje vám standardní Skype pro Android, protože je pomalý, velký a obecně neúsporný? Víte, kam mířím.

Je dostupný už i v Česku

Od prvního vydání aplikace se ovšem leccos změnilo. Ještě nedávno nebylo možné Skype Lite v Česku oficiálně stáhnout z Google Playe. To dnes už naštěstí neplatí. Tudíž už nemusíte všude možně a z pochybných zdrojů shánět sobory APK, to bylo zbytečné riziko a nebylo to ani pohodlné.

V tuto chvíli je navíc klient oblečen do nového kabátku, jenž odpovídá klientům pro další platformy, včetně plnohodnotného Skypu pro Android. Koncem srpna Skype Lite získal nové možnosti práce se SMS. Aplikace z nich dokáže vytáhnout užitečné informace, s nimiž pak můžete dále pracovat, a SMS vhodně řadí do kategorii ne nepodobných těm v Gmailu (např. nákupy, finance nebo cestování).

Což popravdě zní užitečně, aniž bych musel žít v Indii. Microsoft předesílá, že třídění algoritmy provádí přímo v mobilu, nikoli někde v cloudu. Což je s ohledem na cílovou skupinu logické. V polovině října Skype Lite začal podporovat skupinové videohovory. Čímž výrazně povýšil a v tuto chvíli již může být použitelnou a zajímanou alternativu ke standardnímu klientu.

Zvlášť pokud chcete šetřit data a nemáte nejvýkonnější telefon na trhu. Jak jsem ale naznačil výše, ani ty s výkonnými telefon Skype Lite neurazí, spíše naopak. Koho nepotěšila imitace Snapchatu v podobě dočasných stavových zpráv, v tomto odlehčeném klientu na ni nenarazí. Microsoft sice Skype Lite stále označuje za betaverzi, v posledních týdnech však tento komunikátor pro Android dospěl.

Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android

Ohodnoťte tento článek!

19 KOMENTÁŘE

 1. Prosim te mam dotaz. Je Skype Lite jen na hovory nebo se pres to da i psat zpravy?

  Vysvetlim svuj problem. V praci pouzivaji Facebook Messenger, ja na nejakou ksichtoknihu z vysoka kaslu, ale potrebuju byt s tema lidma ve spojeni. Tak jsem se zaregistroval na Facebook a poridil si na mobil Messenger Lite. Problem je, ze Facebooku vadi, ze tam v podstate nechodim a jsem jenom na tom Messengeru, tak se me snazi donutit, abych chodil i na Facebook nebo odtamtud vysmahnul pryc a neustale me z Facebooku vykopavaji.

  Dnes se mi to stalo uz po pate:

  „Chceme mít jistotu, že je váš účet v bezpečí
  Nedávno jsme zaznamenali na vašem účtu neobvyklou aktivitu. Odhlásili jsme vás, aby Facebook zůstal bezpečným místem pro vás i ostatní.
  Provedeme vás několika kroky, které vám pomůžou se do účtu znovu dostat.
  Nahrajte svoji fotku
  Nahrajte fotku, na které je dobře vidět váš obličej. Zkontrolujeme ji a pak ji z našich serverů trvale odstraníme.
  Momentálně se nemůžete přihlásit.
  Jakmile vaši fotku zkontrolujeme, ozveme se vám. Teď budete z bezpečnostních důvodů odhlášeni z Facebooku.“

  Napadlo me v souvislosti s touto zpravou, jestli by to umelo i psani a ne jen hovory, tak bych zkusil presvedcit lidi v praci, aby sli do Skypu, nekteri ho urcite uz i maji, ja Skype sice nepouzivam, ale ucet tam mam a pak by se dala ksichtokniha zrusit a komunikovalo by se pres Skype.