Kdy bude mít Nvidia GPU generace Volta? GDDR6, HBM2, 12nm výrobní proces?

6

AMD si už od prosince začíná mediálně chystat půdu pro uvedení své nové generace GPU s architekturou Vega, které by mělo nastat někdy do poloviny roku. U Nvidie je naopak velmi ticho, což je ovšem tradiční strategie této firmy, platná snad už od minulého století. Díky roadmapám víme, že po generaci čipů Pascal má přijít Volta, zatím ale není moc známo k tomu, kdy a jak to bude.

Nějaké informace se však v poslední době na webu objevují, a tak se už možná podoba příštího architektonického přechodu začíná rýsovat. Bohužel však nepocházejí ze zrovna nejlepších zdrojů, takže je musíme brát s větší rezervou než obvykle a počítat se změnami. Podle webu WCCFtech by se premiéra architektury Volta měla uskutečnit již letos, byť by to představovalo jen jednoletý odstup od vydání Pascalu loni na jaře. Háček je, že se patrně bude jednat o nasazení jen ve výpočetním segmentu, a nikoliv v herních grafikách. Volta má totiž tvořit hlavní část výkonu některých superpočítačů, ohlášeným pro letošní nebo příští rok. Pro ty by měl být určen nejvýkonnější čip z řady, označený prý GV110. Kromě vědeckých výpočtů by však měl opět pracovat i v oboru umělé inteligence (neuronových sítí, strojového učení).

Podle WCCFtechu se ale nová generace letos omezí jen na tento segment a v kartách GeForce pro herní počítače a notebooky lze čekat jen refresh karet s Pascalem. Tedy GP107, GP106, GP104 a jako novinku model s čipem GP102, kterému se neformálně říká GTX 1080 Ti, ale zatím nevíme, zda se tak skutečně bude jmenovat. Volta nahradí tuto „půlgeneraci“ údajně až v roce 2018.

gpu_architektura_nvidia_volta_v_superpocitacich_sierra_a_summit_02Na ten se prý chystají čipy jménem GV104, což by asi byla váhová kategorie odpovídající dnešnímu GP104, a GV102, což by byl herní highend podobný dnešnímu GP102. Těžko však teď říct, zda jsou tato označení něčím reálně podložena a zda nejde jen o něčí spekulaci, prostě sázející na to, že se Nvidia přidrží doposud používaného systému.

GDDR6?

WCCFtech píše, že se u těchto GPU již očekává podpora pro nové technologie pamětí – kromě HBM2 také GDDR6, o níž jsme se poprvé doslechli teprve loni. To by bylo docela zajímavé, ovšem tyto paměti byly ještě v létě ve stádiu příprav a nevím, zda je možné, aby se dostaly do výroby během dvou let. V případě GDDR5X bylo nasazení velmi rychlé, takže šance asi existuje, ovšem i zde může jít jen o něčí spekulaci. Podle WCCFtechu by mohly čipy mít efektivní rychlost až 16,0 GHz (takže s 256bitovou sběrnicí by byla propustnost 512 GB/s), opět ale může jít o odhady. Při prvním nasazení GDDR6 by se mohly objevit i nižší efektivní takty (například 14,0 GHz).

gddr6-samsung

Zároveň s tím se objevila ještě jedna zvěst, kterou lze ale asi označit za spekulaci se značnou jistotou. GPU Volta by podle této zprávy prý mělo být vyráběno 12nm výrobním procesem TSMC, který by mu teoreticky mohl zlepšit výkon při stejné spotřebě. O tomto procesu se první zprávy objevily teprve nedávno (koncem listopadu), takže je hodně na pováženou, zda by se na něm už příští rok mohly vyrábět výkonná GPU. Údajně by mělo do značné míry jít o vyladěnou evoluci 16nm výroby s tranzistory typu FinFET. Nicméně i tak mi přijde výroba Volty na této technologii jako hodně agresivní.

Zdá se, že se tato informace objevila na Fox Business, nicméně její zdroj je fórum Beyond3D (na což už třeba WCCFtech nepovažoval za vhodné upozornit). Zdrojem „zprávy“ o 12nm výrobě měl být jeden z uživatelů. Tudíž je pravděpodobnost, že jde jen o spekulaci, asi docela vysoká. Pokud by ovšem tato informace byla reálná, týkala by se asi jen oněch čipů GV102 a GV104 kladených na rok 2018. Výpočetní GV110 plánované na letošek by spíš stále bylo 16nm.

Ohodnoťte tento článek!

6 KOMENTÁŘE

  1. Jen pro opravu, původním „zdrojem“ spekulace o 12nm výrobním procesu je post uživatele Beyond3D fóra, nepochází to z 3DCenter.org fóra jak uvádíte.

    Jinak ani TSMC samo, podle veřejně dostupných dokumentů, o tomhle procesu nic neví.

  2. „Údajně by mělo do značné míry jít o vyladěnou evoluci 16nm výroby s tranzistory typu FinFET. Nicméně i tak mi přijde výroba Volty na této technologii jako hodně agresivní.“

    Vůči komu?