Kolik lidí už upgradovalo na Windows 10 v1607? Verze 1511 překonána nebyla

0

V poslední době jsme hodně řešili problémy spojené s Windows 10 v1607. Tato verze vyšla začátkem srpna, dnes je to přesně měsíc. Objevila se v ní ale řada chyb, což poukázalo na nedostatečnost délky období vyhrazeného pro testování nového systému. I já jsem v souvislosti s tím byl zvědavý, kolik lidí už vlastně novou řadu Desítek má. Čím více lidí, tím hůř, dokud nebudou vážné problémy opraveny.

Microsoft se sám se těmito čísly nechlubí. Aspoň trochu si ale představu udělat můžeme, a to díky AdDuplexu. Na reklamu zaměřená firma obvykle vyjevuje podíly jednotlivých verzí mobilních Windows. Tentokrát však ukázala, jak si stojí jednotlivé verze Windows 10 pro osobní počítače a větší tablety. Podívejte se sami:

Podíly verzí Windows 10 na osobních počítačích a velkých tabletech

Podotýkám, že data jsou aktuální k 22. srpnu, tudíž aktuální graf by už vypadal jinak, verze 1607 se rozšiřuje každý den. Buď jak buď, podle AdDuplexu se nové Desítky za 20 dní dokázaly rozšířit na 16,2 % zařízení, která tato rodina operačního systému pohání. Nejvíce počítačů s Windows 10 – tj. 77,2 % – nicméně nepřekvapivě nadále pohání verze 1511. To bude skoro určitě platit ještě dnes. Zhruba šest procent „desítkových strojů“ ještě pohání první verze Windows 10.

Výhoda postupné distribuce

Microsoft se nežene do instalace na každém zařízení hned v první den vydání. Postupná distribuce jednak zajistí, že servery zvládnou nápor, vždyť se musí stáhnout kolem 3 GB dat. Jednak mu tento postup umožňuje odhalovat a reagovat na nové chyby. Pakliže narazí na vážný problém, může distribuci zpomalit a další stroje před ním uchránit, než se mu podaří problém opravit.

Díky telemetrickým datům by firma měla být schopná dobře rozeznávat, jestli vašemu váš počítač ohrožuje známá chyba. Připojujete k němu Kindle? Teoreticky to Microsoft ví, a tak raději k takovému stroji upgrade nevyšle, dokud padání systému spojené s e-čtečkou neopraví. Kdo ovšem chce, může upgrade vždycky vynutit ručně. Většina lidí ovšem spoléhá na automatickou instalaci aktualizací.

Vhodnost distribuce Microsoft vyhodnocuje podle více faktorů. K základním patří ovladače. Pakliže máte na počítači starší a nekompatibilní ovladače, resp. ovladač necertifikovaný pro běh v nové verzi Windows 10, může pak instalaci nové verze Windows pozdržet. Je to ostatně malá rada pro ty, kdo by v edici Home chtěli odložit upgrade. Nechte v počítači starší ovladač např. ke grafické kartě, než se problémy přeženou. Nelze ovšem s jistotou říct, která verze ovladače zajistí, že se Windows neupgraduje.

Zdroj: AdDuplex

Kolik lidí už upgradovalo na Windows 10 v1607? Verze 1511 překonána nebyla

Ohodnoťte tento článek!