Střídání času skončí, ale až v roce 2021, rozhodli europoslanci

17

Evropský parlament včera nerozhodoval jen o nové směrnici upravující autorská práva, ve Štrasburku se řešil také konec střídání letního a standardního pásmového času (často nepřesně označovaného jako zimní). Evropská komise loni vypracovala průzkum, podle něhož si naprostá většina občanů přeje střídání ukončit. Navrhla tedy směrnici, která to měla zařídit.

Původní plán, že by se hodinky naposledy přetáčely tuto neděli, ale nevyšel. Konec střídání se posouvá až na rok 2021. Nařízení odsouhlasilo 410 europoslanců, 192 bylo proti a 51 se zdrželo hlasování.

Členské země si teď jednotlivě musí vybrat, jestli si jako trvalý nechají letní, nebo standardní čas. V prvním případě by střídání skončilo poslední březnovou neděli 2021, ve druhé poslední říjnovou neděli téhož roku. Evropská komise bude rozhodnutí zemí koordinovat a konec může oddálit až o 12 měsíců, pokud by nedošlo ke shodě, resp. by nejednotná rozhodnutí mohla ohrozit fungování trhu. Tedy kdyby se například stalo, že Češi by chtěli jiný čas než sousední země. Což by se dle výsledů ankety klidně mohlo stát. Většina Němců, Poláků, Rakušanů i Slováků chce trvalý letní čas, Češi jsou ale pro trvalý „zimní“.

Střídání času skončí, ale až v roce 2021, rozhodli europoslanci
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (97.14%) 14 hlasů

17 KOMENTÁŘE

  • obojí má své pro a proti. Těžko mluvit tady o rozumu. Každý je jiný a vyhovuje mu něco jiného.
   Je dost možné, že lidi nakonec zjistí, že změny času měli svůj smysl – v létě člověka nebudí brzký východ slunce a užívá si dlouhého dne, naopak v zimě nejde do práce, neposílá děcka do školy ještě za totální tmy.

 1. Bohuzel doslo k tomu, ze v CR se zavedl nespravny pojem letni a standardni cas. Zatimco v Nemecku, Rakousku, Polsku a na Slovensku se cas oznacuje jako letni a zimni a lide tak prirozene chteji ponechat letni cas. V CR bohuzel toto neplati a lide chteji ponechat „spravny“ cas, ktery jim vcelku logicky pripomina slovo standardni. Protoze ja jsem za ponechani letniho casu (rozumej je mi nejakej cas u zadele, ale kdyz uz, tak at mame stejnej cas jako ostatni), tak se lidi ptam na duvody, ktere je vedou k prosazovani „standardniho“ casu. Odpovedi mi je, ze chceme preci ten spravny cas, u ktereho je poledne (slunce nad hlavami) ve 12:00. 😀 Nemusim vam snad vysvetlovat, ze to pro zadny cas neplati, nebot poledne je ve 12:00 jen 2x rocne a zadny cas nedokaze sledovat drahu Slunce.

  Tleskam EU dobre to zvolili, takhle se bude mluvit o zavedeni jednoho casu misto, aby se mluvilo o zavedeni totality na internetu!

    • Ovšem v tom případě je to 1x ročně (ty tři další jdou do období letního času – je to v prosineci, dubnu, červnu a září, dvakrát je to o slunovratu, ale není to o rovnodennostech, kvůli excentricitě dráhy země je to posunuté o cca tři týdny směrem k létu)

      • Mi je střídání času taky celkem ukradené ale když už bych se musel rozhodnout, tak buď střídání ponechat, ten humbuk kolem změny času 2x do roka je trapná fraška a ve skutečnosti to může zahýbat s biorytmem akorát chronickým marodům a kverulantům a nebo ponechat letní čas. Domnívám se totiž, že aby slunko vylézalo v létě ráno v půl čtvrté a v devět večer by byla tma v případě že zůstane platný ten středoevropský (já zimní čas neznám, omlouvám se) se může líbit asi málokomu, zatím co v zimě je úplně jedno jestli se rozední v 7 nebo v 8, den je tak krátký, že to snad nikomu ani nepřijde a ty příslovečné děti, chodí v zimě do školy za tmy tak jako tak …

 2. Co chodím do práce tak mě změna času spíš se*e vždy když jsem v práci tak se čas posune dozadu a když jsem doma tak se posune dopředu a jelikož dělám 12tky tak to spíš se*e ještě víc i když je to jen 2x ročně tak to vždycky odnesu.

 3. ZLATEJ PUTIN ! ! !
  Sakra posunu čas o půl hodiny a je to vyřešené. Není to ani letní ani zimní a je to akorát na obě dvě strany. BOŽE CELÁ EVROPA JE JEN STÁDO TUPÝCH OVCÍ. Nic víc. Lidstvo hloupne jako ve filmu absurdistán / idiokracie ! Ne fakt tady žít nechci.

  • Jak vidno, nakonec by se nemělo to střídání rušit. Se standardním časem budou lidi řvát, že se v létě stmívá už někdy kolem osmé, s letním zas bude v zimě tma jak v pytli takřka celý dopoledne. 🙃
   Já jsem teda, když už, taky spíš pro SEČ, hlavně kvůli té zimě. A to kvůli tomu, že teprve přirozený denní svit mě probere ze zimního spánku. Ze zářivek nebo moderních LED mě leda tak rozbolí hlava a oči hned po ránu.

  • A jako co že je slunce v pravé poledne nejvýš na obloze? Čas vymysleli lidi aby věděli odkdy dokdy a co za to, jinak to nemá se sluncem naprosto nic společného. Jsou části světa a národy, kde je nějaký čas úplně ukradený, to jenom „západní“ svět a kultura z toho dělají kovbojku a na kdejakou kravinu potřebují zákon. Když je 14 dní zataženo, je zima a chčije, tak je Ti prd platné že je slunce v poledne nejvýš na obloze …

   http://www.rukojmi.cz/clanky/7868-bajka-o-casu