Konečně praktické externí GPU: Radeony RX 560/570 na cesty jsou velké jen jako harddisk

6

Rozhraní Thunderbolt 3 dosáhlo za zhruba dva roky na trhu větších úspěchů než jeho první dva předchůdci. Jedním z nich je, že se na něm konečně podařilo realizovat celkem funkční externí grafické karty, užitečné pro majitele notebooků. Ke koupi je už docela dost boxů, do nichž lze nainstalovat klasickou desktopovou grafickou kartu dle vlastního výběru. Nevýhodou těchto řešení jsou ale velké rozměry. Nicméně jde to i kompaktně, na trhu se zrovna objevilo jedno řešení založené na grafických kartách v mobilním provedení. Výsledkem je poměrně malá krabička, kterou už lze nosit nebo vozit sebou.

Firma Sonnet Technology představila externí grafiku eGFX Breakaway Puck, která měří 15,25 × 13 × 5 cm, zhruba by tedy měla odpovídat velikosti 3,5″ externího disku, jen s větší tloušťkou (ovšem svůj externí napájecí zdroj ale asi bude mít větší než u HDD). Krabička se připojuje k rozhraní Thunderbolt 3 a dodává čtyři obrazové výstupy, údajně všechny schopné připojení 4K monitoru: třikrát DisplayPort 1.4 a jedno HDMI 2.0b. Grafika dokáže připojený notebook napájet, takže může sloužit jako dokovací stanice, nemá však vlastní porty USB nebo Ethernet. Hodit se však může, že ji volitelně lze zastrčit do VESA držáku upevněného za monitor.

Samotné GPU uvnitř je od AMD a na výběr jsou dvě verze: Radeon RX 560 pro méně náročné činnosti či hraní, a Radeon RX 570 pro větší výkon. V obou případech by mělo jít o mobilní verzi, dost možná modul MXM, a v obou případech je kapacita paměti 4 GB. Dodávaný napájecí zdroj má maximální výkon 160 W pro model RX 560 nebo 220 W pro model RX 570 a měl by být univerzální. Podle výrobce lze i při plné zátěži napájet notebook, který běžně používá 45W–60W napájecí adaptér.

sonnet-egfx-breakaway-puck-externi-grafika-03Podle výrobce je podporováno FreeSync 2, HDCP 2.2, HDR obraz a další náležitosti, jako operační systém pak Windows 10 v 64bitové edici a se sestavením 1703 nebo vyšším. U počítačů Apple lze použít macOS 10.13, nicméně v tom je podpora pro externí grafiky zatím jen v beta stádiu.

sonnet-egfx-breakaway-puck-externi-grafika-04Stejná firma má v nabídce i obvyklý velký box pro libovolnou grafickou kartu (ten se jmenuje eGFX Breakaway Box), nicméně myslím, že externí karty na bázi mobilních GPU s únosnými malými rozměry a váhou jsou zajímavější řešení. Typické boxy pro desktopovou grafiku už mají obvykle i ATX zdroj a ve výsledku velikost, do které by se vešlo rovnou kompletní PC.

sonnet-egfx-breakaway-puck-externi-grafika-02
Kavárenští povaleči si patrně přijdou na své (reálně ale potřebujete zásuvku k připojení napájecího adaptéru, takže až zas taková pohoda to nebude)

Na druhou stranu nevýhodou řešení jako je tento „Puck“ je, že grafiku v nich nelze upgradovat (pokud tedy náhodou není možné modul MXM vyměnit). A také vzhledem k výkonu Radeonu RX 560 či RX 570 stojí docela dost, firma Sonnet uvádí doporučenou cenu 449, respektive 599 dolarů. Pro nás by to bylo okolo 11 900 a 15 900 korun.

Konečně praktické externí GPU: Radeony RX 560/570 na cesty jsou velké jen jako harddisk

Ohodnoťte tento článek!

6 KOMENTÁŘE

  1. slabé a s křížkem po funuse. Teď když se mají dělat Intely s Radeonem tak to ztrácí smysl. Možná kdyby v tom bylo jako nejnižší minimum RX 580 8GB, ale 560tka je k smíchu když integrovaný Radeon s HBM bude mít 1536SP…