Konkurence nebo ne, Intel měl v druhém čtvrtletí rekordní tržby. Zvedl i cíle pro celý rok

7
Intel Xeon E7-8800 generace v3 (Haswell-EP, 22 nm)

Po finančních výsledcích AMD, kolem kterých je vždycky drama, vydal včera zúčtování za druhé čtvrtletí roku (Q2 2017) také Intel. U toho obvykle tolik vzrušení není, ale nynější výsledek vás možná překvapí. Na trhu PC to prý zase není dobré a prodává se jich čím dál míň, a nadto se tržby zvedly konkurenčnímu AMD. Jestli jste ale čekali, že kvůli tomu musí Intel jít dolů, netrefili jste se. Polovodičový obr si naopak polepšil a očekává, že vydělá víc peněz po celý rok.

Po prvním kvartále firma očekávala, že v Q2 2017 utrží okolo 14,4 miliard (s tolerancí plus minus 500 milionů). Nakonec se jí ale podařilo dostat tržby hodně vysoko nad střed tohoto intervalu, a konečný výsledek je 14,8 miliardy dolarů, což by měl být pro druhý kvartál roku historický rekord. Proti výsledku loni je to výrazné zlepšení o 9 %. Z těchto peněz firma vytvořila provozní zisk 3,8 miliardy, ovšem v tomto období také zaplatila nadprůměrně vysokou daň (38,6 %) a tak je čistý zisk „jen“ 2,8 miliardy, 58 centů na jednu akcii. Hrubá marže nepatrně klesla (z 61,8 na 61,6 %), stále je ale hodně vysoká.

Finanční výsledky Intelu za Q2 2017
Finanční výsledky Intelu za Q2 2017

Prodeje CPU rostou, daří se pamětem

V následující tabulce můžete vidět, odkud peníze do Intelu tekly. Tradičně nejsilnější je klientská divize, která představuje procesory pro PC – 8,2 miliardy dolarů, přičemž tržby jsou letos o 12 % lepší než loni. Paradoxně o něco menší tempo růstu měla divize serverových CPU – polepšila meziročně o 9 % na 4,4 miliardy dolarů. Menší nárůst by mohl být tím, že až po konci druhého čtvrtletí jdou na trh nové Xeony Skylake-SP, takže některé nákupy mohly být odloženy. Podle rozpisu stouply o 26 % na 720 milionů prodeje divize Internetu věcí, v které firma nedávno propouštěla a řadu produktů rušila, nicméně by v těchto číslech asi měly být i tradičnější embedded produkty, takže číslo nemusí být úplně vypovídající pro samotné „IoT“. 440 milionů dolarů utržil Intel za FPGA Altera, kde je to ale 5% zhoršení proti loňsku.

Tržby jednotlivých divizí Intelu v Q2 2017
Tržby jednotlivých divizí Intelu v Q2 2017

Konečně hodně zajímavá je divize nevolatilních pamětí, zodpovědná mimo jiné za paměti 3D XPoint: její tržby stouply proti loňsku na 874 milionů, o 58 %. Zdá se, že tato oblast by pro Intel mohla být jedním z nejlepších zdrojů budoucí expanze, byť mu nyní skrze akvizice (Nervana, Movidius a zejména MobilEye) může přibýt také perspektivní pole AI a samořídících vozů. Na druhou stranu, vyšší příjmy mohou pramenit z vyšponovaných cen pamětí NAND Flash, takže po opadnutí tohoto trendu by zase mohly poněkud klesnout.

Bude líp (Intelu)

Výhled na zbytek roku je pro Intel také dobrý a firma proto posunula prognózu obratu výš. V třetím kvartále očekává tržby 15,7 miliardy dolarů (opět s tolerancí 500 milionů nahoru či dolů), marži zhruba okolo 61 % a vyšší zisk než nyní: 72 centů za jednu akcii (daň z příjmů se vrátí na Intelovu obvyklou míru 24 % – Intel chvályhodně nepatří ke společnostem, které se jim vyhýbají v daňových rájích jako některé jiné).

Za celý rok by prý měly tržby přesáhnout 60 miliard, očekává se výsledek okolo 61,3 miliardy – pro srovnání, loni Intel za celý rok posbíral 59,4 miliardy dolarů. Čisté zisky firmy mají být okolo 2,66 dolarů na jednu akcii. Podle non-GAAP metodiky, která pomíjí zhruba 1,5 miliardy různých nákladů, které Intel použil na akvizice, transformace a jiné jednorázové výlohy, by zisk mohl být dokonce 3,0 dolarů na jednu akcii. Letošek by tedy měl být pro Intel docela úspěšný a jestli má má Zen u AMD nadělat výrazné škody, projeví se to až v letech budoucích.

Ohodnoťte tento článek!

7 KOMENTÁŘE

 1. Pamäte niesú prekvapivé, Samsung tam šiel hore o 65%. V FPGA šiel Xilinx o 7% hore, som zvedavý či Altera prestane klesať po uvedení Stratixu 10.

  Je niekde vysvetlené, prečo predali 1,5 miliardový podiel v ASML?

  • Pokud se na to nezeptal nějakej analytik v konferenčním hovoru (přepis by se pomalu měl objevit), tak pochybuju, že řeknou důvod. Mohlo by to ale klidně být proto, že podnikli drahé akvizice, což sou taky investice a tak si na ně možná touhle cestou vzali peníze. Nebyly ty akcie třeba zrovna vysoko?

   • sice vůbec netuším co je ASML, ale neprezentoval právě intel, že po 5nm přejde na nějakej ten sulfalen-molybdenu, protože křemík při menších velikostech má natolik malé hrdlo, které nedokáže zabránit přeskočení elektronů ? Třeba už ví jak na to a už podnikají první kroky k realizaci.

   • JJ, to som si nevšimol. Aj keď tak nutne? ASML oznámilo kopu objednávok na EUV tak by to šlo asi hore.

    Inak taký detail, Intel oznámil, že už predali zhruba pol milióna Skylake SP, myslím že o tom bol článok aj tuto.

 2. Kazdopadne, tomuto clanku nerozumiem, prave tak, ako tym rekordnym predajom Nintenda Switch. 🙂 Chodim na objektivne stranky a pokial viem Intel je uplne zufaly a Ryzen ho naprosto zaskocil, ze ani nevie kde je sever a ci to hned radsej nezabalit. 🙂 No a Switch… to uz je uplny no comment, zbytocny produkt, co len krivi trh a prepadak uz pred vydanim. 😉 Imho vas tu vsetkych poddplatila Nvidia. 🙂