Lenovo Miix 630: I třetí ARMový počítač s Windows 10 vydrží 20 hodin

6
Lenovo Miix 630 (2018)
Lenovo Miix 630 (2018)

Po Asusu NovaGo a HP Envy X2 byl představen třetí laptop s Windows 10 a ARMovým čipsetem Snapdragon 835. Novinka Lenova se jmenuje Miix 630 a svým formátem má velmi blízko zařízení od HP. Má stejně velký 12,3″ Full HD displej, stojánek a odpojitelnou klávesnici s držákem na stylus.

Celé zařízení včetně klávesnice měří 293 × 210 × 15,6 mm a váží 1,33 kg. Díky mobilním hardwaru je pasivně chlazené, tedy dokonale tiché. Různé konfigurace budou kromě Snapdragonu 835 obsahovat až 8 GB RAM a 256GB úložiště. Součástí všech ARMových počítačů, nebo jak je Qualcomm a Microsoft nazývají „Always Connected PC“, je LTE modem, takže se k internetu připojíte i mimo domácí Wi-Fi.

Hlavním tahákem má být rovněž výdrž, dle interních testů Lenova se Miix 630 obejde bez nabíječky až 20 hodin. Je to ale při ideálních podmínkách během přehrávání offline videa, jasu staženého na 150 nitů a ztišeného zvuku.

Novinka podporuje Wi-Fi 802.11ac a Bluetooth 4.1. Vepředu má 5Mpx foťák a infrakameru pro přihlašování, vzadu pak 13Mpx foťák. Nechybí sluchátkový jack, čtečka microSD karet, ale konektor je pouze jediný – USB-C. Slouží pro nabíjení, data i připojení monitoru. Stylus rozpoznávající 1024 úrovní přítlaku bude standardní součástí balení.

Miix 630 přijde na trh někdy ve druhém čtvrtletí a v základní konfiguraci se 4 GB paměti a 128GB úložištěm bude stát 800 dolarů (cca 21 000 Kč s DPH). Systémem je Windows 10 S, ale dočasně bude možné bezplatně přejít i na plnotučný Windows 10 Pro.

Poslouchejte: O smyslu a budoucnosti ARMových počítačů s Windows 10 jsme se nedávno bavli s Petrem v Cnews FM.

Ohodnoťte tento článek!

6 KOMENTÁŘE

 1. Schválně jsem si udělal porovnání s Dell XPS 13, o kterém tu vyšel článěk před pár dny. Ano, je to porovnání konvertibil vs. ultrabook, ale mají téměř stejné rozměry. Dell má větší displej (jen díky menšímu rámečku) a je tenčí a lehčí, než Lenovo, které je tedy ale zase konvertibilní.

  Specifikace základních verzí, Lenovo vs. Dell:
  -800 vs. 1000 dolarů
  -stejná výdrž baterie
  -stejná RAM i velikost SSD
  -Snapdragon 835 vs. Core i5-8250U – naprosto neporovnatelný výkon
  -Win10 S vs. plné Win10 (ok, je tam aktuálně ten upgrade na Pro)
  -1x USB-C (katastrofa) vs. 3x USB-C (z toho 2x Thunderbolt 3) + 1x USB-A – to je úplně jiná liga
  -Lenovo je chlazené pasivně, tedy ta tichost je asi jediná výhoda

  Takže tu máme 2 zařízení s teoretickou výdrží 20h, Dell má neporovnatelně výkonnější procesor a bezproblémovost ve všech programech oproti ARMovému řešení. A v neposlední řadě dražší konfigurace u Dellu mají ještě lepší procesor (i7-8550U), kdežto v druhém případě pořád stejný Snapdragon.
  A za ten příplatek u Dellu člověk dostane ještě o 2 třídy lepší konektivitu a celkově (to už je ale opravdu jen „IMHO“) je Dell XPS 13 vyšší kategorie zařízení i po stránce celkového zpracování, apod.

  Tedy – zajímalo by mě, čím chtějí ta ARM řešení prorazit na trh. Protože v tomto případě těžko hledám ony výhody. Snad pasivní chlazení, ale to je v klidu možné s „Y“ 6W intely, které jsou sice méně výkonné jak tyto „U“ verze, ale pořád lepší než Snapdragon.
  Velkou výdrž je dnes evidentně možné mít i u běžného řešení (pokud o to bude zájem) a stavět smartphonový Snapdragon 835, při vší úctě k němu, proti poměrně přelomovým „U“ čtyřjádrům 8250U a 8550U, je docela k smíchu.
  A o tom, jak na ARMu (ne)pojedou všechny možné desktopové programy, je možné minimálně spekulovat, realita bude známa brzy.

 2. Jejich testovací scénáře mě fascinují: „přehrávání offline videa, jasu staženého na 150 nitů a ztišeného zvuku“.

  Pustím si video, ztiším si zvuk a stáhnu jas, takže nebudu skoro nic vidět ani slyšet 🙂