LG uvádí 43″ 4K velemonitor s FreeSync. Lze s ním ovládat dvě PC jednou myší a klávesnicí

5

Po pár dnech tu zase máme obří monitor – tedy LCD pro stolní počítač s úhlopříčkou, která je běžně používána jen u televizí. Jsou sice poměrně okrajovou záležitostí, neskladná a pochopitelně dražší, ale fyzická velikost obrazu má svá plus a výrobci očividně o takováto „plátna“ vidí zájem. S novým takový monitorem teď přišlo LG a dodalo mu některé potenciálně atraktivní speciality.

Novinka se jmenuje LG 43UD79-B, v čemž už je naznačeno, že jde o monitor s úhlopříčkou 42,5 palce. Panel typu IPS s matnou úpravou má rozlišením 3840 × 2160 bodů, takže hrubost bodů by měla odpovídat běžnému 21,5″ LCD s rozlišením Full HD. Panel má mít 10bitové barvy na vstupu, nicméně jen běžný gamut sRGB. Pozitivní zpráva je však, že už má být z továrny nakalibrovaný. LG udává papírovou odezvu pro přechod šedá-šedá 8 ms a kontrast 1000:1. Jas podsvícení je údajně až 350 cd/m².

FreeSync a Dual Controller

Čím toto LCD ze skupinky stejně rozměrných vrstevníků vyčnívá, jsou dvě věci. Jednak podporuje FreeSync, tedy dynamické obnovování obrazu ve hrách. Nejde sice o herní model (i když má mít funkce Game Mode, Dynamic Action Sync a Black Equalizer) a panel má maximální frekvenci jen 60 Hz, takže neumí techniku LFC. Ale i s těmito omezeními je FreeSync pro hraní na rekreační úrovni užitečné. Pro plynulost v pásmu pod 60 Hz je adaptivní refresh pravděpodobně i větším přínosem, než na 144 Hz, kde je průměrný „jitter“ v časování snímku mnohem nižší už kvůli vysoké výchozí frekvenci.

Druhá specialita spočívá ve funkci Dual Controller, umožňující používat tento monitor pro více počítačů zároveň. Plochu je možno rozdělit mezi dva, tři, nebo čtyři nezávislé signály, případně je možné využít funkci Picture-in-Picture. To není nijak vzácná schopnost, nicméně LG 43UD79-B navíc umí fungovat jako přepínač pro klávesnici a myš, které připojíte k jeho USB portům (zabudován má rozbočovač pro USB 3.0). Hub je totiž možná připojit ke dvěma počítačům zároveň a pomocí monitoru mezi nimi přepínat, přičemž aktivní PC převezme kromě obrazovky i vstup z klávesnice a myši. Pokud chcete jednou sadou periférií od stolu ovládat dvě PC, jde o velmi šikovnou funkci (byť ne zcela unikátní, toto nabízí i NEC MultiSync EX341R).

lg-43ud79-b-8
Možnosti rozdělení obrazovky u monitoru LG 43UD79-B

Monitor má jako podobné typy stojan bez možností nastavení, s výjimko regulace náklonu. Pro připojení více vstupů má patřičnou výbavu – celkem čtyři porty HDMI (z toho dvakrát HDMI 2.0). Kromě toho také jeden DisplayPort 1.2a pro FreeSync a navíc USB typu C, po kterém se také dá monitor propojit s notebookem. Zda je FreeSync podporováno i na portech HDMI, zatím nevíme, AMD toto LCD totiž zatím nemá ve svém přehledu. Kromě těchto vstupů je ještě přítomné servisní RS-232C a monitor má také pár 10W reproduktorů. V balení by dokonce mělo být i dálkové ovládání, které se asi bude hodit pro přepínání PiP a PbP režimů.

LG 43UD79-B se má začít prodávat tento měsíc za cenu od 700 – 750 dolarů. To by pro nás po započtení daně znamenalo 20 700–22 200 Kč.

Ohodnoťte tento článek!

5 KOMENTÁŘE

 1. Paradni kousek, ale! Po 27″ HP jsem upgradnul na 32″ Benq a musim rict, ze uz je to hodne na hrane z duvodu ruzne vzdalenosti a hlavne vetsiho uhlu pri pohledu na veci v rozich obrazu. Z toho duvodu je dle meho 43″ kousek bez zakriveni nepouzitelny. Radeji 2-3 mensi a vhodne rozestavene po stole…

  • Také mám 32″ Benq. 🙂 A naprosto souhlasím, že výrazně větší monitor už jedině zakřivený.
   A o 43″ bych měl zájem kdyžtak ve formě ultra-widu, což na hry může být dobrý. Ale co se výšky monitoru týče, tak mi už současná stačí a u vyššího panelu už bych ho asi musel dát od sebe dál, což pak ztrácí smysl.

 2. Tohle není parádní kousek. Parádní by byl, kdyby:
  – měl HDMI 2.0a (ne pouze HDMI 2.0)
  – DisplayPort 1.3 (byl standardizován v roce 2014!)
  – HDCP 2.2
  – 10bit panel (ne pouze 10bit vstup a 8bit panel s interpolací)
  – podporoval HDR
  To, co vypustili do světa, je pouze odrbaný lowend zmetek :(.

  • Souhlas, už mne to čekání na luxusní monitor unavuje, již od 1.1.2016 mám silné nutkání koupit monitor. Nyní mám 7 let 24″ 1920×1200. Jenže jako programátor a hráč akčních her bych potřeboval něco většího a pořád jsem doufal, že se už konečně něco objeví a nic, až teď na CESu menší 4K monitory s HDR, 144Hz a Gsync. Gsync se mi nechce podporovat a vůbec kupovat něco se zastaralým DisplayPort 1.2. Snad se v druhé půli roku nějakého obra s novými technologiemi dočkám a ne pořád takovéto předražené levné monitory. Prostě rád kupuji pořádné věci nehledě na jejich cenu, ale už toho čekání mám dost… Jak říkáš, v roce 2014 bylo toto rozhraní standardizováno a nikde nic, jen GPU to podporují. Přitom GPU na 4K při 144Hz tu je od minulého roku. Já ale rád podpořím AMD koupí několika karet Vega, ty technologie co bude mít vypadají dobře, jak bylo prezentováno na CESu, sám věřím, že výkon bude nad 1080Ti. Pak snad brzy budou ty monitory, monitory s FreeSync 2 mají být do konce Q2.

 3. Souhlasím s Ceneon. Je spousta novinek, ale prodávaná realita v e-shopech je úplně jinde (roky pozadu). Nyní v květnu snad do obchodů dorazí alespoň ten FreeSync AOC 32″ 144 HZ 1440p…. Na Vegu jsem také myslel, ale spíše koupím 1080Ti jelikož, když vidím tu skládanou strukturu HBM2 hned vedle grafického čipu, tak si říkám, že vnitřní vrstvy pamětí nebudou lehce uchladitelné při zachování stejně dlouhé životnosti… Čas vše ukáže….