LibreOffice 5.3 experimentuje s uživatelským rozhraním, má nové jádro pro vykreslování textů

Nové vydání kancelářského balíku je celé o uživatelském prostředí. Kromě experimentů s pásy karet se LibreOffice 5.3 skládá z novinek v dialozích, nástrojových lištách apod. Dotahuje tak šrouby, ale jinak běžné uživatele a uživatelky nepřekvapí.

6
LibreOffice
LibreOffice

Jak bylo předesláno, byla oficiálně vydána slíbená nová verze kancelářského balíku LibreOffice 5.3. Mj. obsahuje k otestování nové prostředí, které přichází v mnoha variacích. Jednu lze prohlásit za nefalšovanou kopii pásu karet z Microsoft Office. K tomuto tématu ale již vznikl článek popisující důvody experimentování a snažení The Document Foundation, a tak nyní jen krátce uvedu, že organizace míří za flexibilním, kontextovým a přívětivým prostředím.

Nové prostředí by mělo být navíc vhodnější pro dotekové obrazovky. Přece jen, stávající koncept nástrojových lišt a hlavních nabídek je desetiletí starý. Pokud chcete varianty nového prostředí vyzkoušet, nejdříve zapněte experimentální funkce: Nástroje | Možnosti | LibreOffice | Pokročilé | Volitelné funkce | Povolit experimentální funkce. Poté budete vyzváni k restartu aplikace.

Dále v hlavní nabídce Zobrazit | Toolbar Layout označte Notebookbar. Nyní se již můžete přepínat mezi třemi různými verzemi nového kontextového prostředí. Hledejte je v hlavní nabídce Zobrazit | Notebookbar. Naposledy zdůrazňuji, že se jedná zatím jen o experiment, takže za prvé nemusí vše fungovat ideálně, za druhé vzhled a chování prostředí se může a velmi pravděpodobně bude časem měnit.

Novinky v aplikacích

Když odhlédneme od tohoto experimentu, najdete v LibreOffice 5.3 i pro běžné uživatelky a uživatele řadu menších, přesto příjemných novinek. Writer podporuje styly tabulek, v postranním nástrojovém panelu objevíte řadu nových funkcí spojených nadstavením vzhledu stránky. Calc hlásí plnou kompatibilitu s ODF 1.2 a dostal do výbavy nástroje na kreslení. Impress při spuštění rovnou nabízí šablony a umožňuje přidávání obrázků formou propojení, takže obrázky nebudou přímo uloženy v prezentaci.

Z novinek pod kapotou nesmím opomenout nové multiplatformní jádro pro vykreslování textů. Díky tomu by dokumenty měly být vykreslovány konzistentně napříč platformami. Navíc jsou teď všude podporována písma formátu OpenType a po Windows a Linuxu také na macOS přichází podpora tzv. chytrých grafitových písem. Napříč aplikacemi najdete různé úpravy v uživatelkám prostředí, zmíním pak ještě aspoň podstatně zlepšenou správu palety barev.

TDF opět nabízí sérii videí, která vás hlavními novinkami provedou, takže pokud máte zájem, podívejte se na ně níže. Kdo se v novinkách opravdu rád šťourá, může nahlédnout do kompletního seznamu změn. Pro stažení LibreOffice zamiřte na adresu www.libreoffice.org.

LibreOffice 5.3 experimentuje s uživatelským rozhraním, má nové jádro pro vykreslování textů
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

6 KOMENTÁŘE

  1. „… organizace míří za flexibilním, kontextovým a přívětivým prostředím“ Redaktor (nebo redaktorka?) který(á) napíše podobný nesmysl může mít dva důvody. Buď chce jenom hloupě provokovat všechny, co jim nesedí Ribbon a k tomu není co dodat, nebo ještě nedospěl mentálně do bodu, kdy pochopí, že flexibilita a přívětivost je věc tak subjektivní a může mít tolik podob, napříč uživateli, že k tomu lze dodat jen že je to spíš smutné, něco podobného vypotit 😐