LineageOS 15.1 přináší Android 8.1 i na zařízení, na která jejich výrobci už zapomněli

Měsíce práce byly završeny.

3
LineageOS
LineageOS

Je to něco přes rok, kdy skončil CyanogenMod, pravděpodobně nejznámější ROM pro zařízení s Androidem. Loni v prosinci však současně oslavil první narozeniny LineageOS, jenž vznikl jako nástupce uvedeného systému. Podle interní statistiky by tento systém měly využívat necelé dva miliony zařízení.

Pakliže patříte k těm, kdo chtějí aktuální systém jak z pohledu funkcí, tak z pohledu bezpečnostních oprav, jistě rádi uslyšíte, že právě vyšel LineageOS 15.1. Ten je postavený na Androidu 8.1, nic aktuálnějšího vám tudíž nabídnout nemůže. Samozřejmě ale systém v prvních dnech neběží zdaleka na všech telefonech. Konkrétně si jej mohou stáhnout ti, kdo vlastní:

Podpora LineageOS 13.0 skončila, ale vývojová větev zůstává otevřena těm, kdo by do systému případně chtěli portovat záplaty.

Hlavní novinky v LineageOS 15.1

Vývojový tým reaguje na loni oznámený projekt Treble. Hodně kódu muselo adaptováno pro novou platformu, do budoucna se ale tato snaha vrátí. Bude totiž jednodušší přidávat nové funkce do systému v reakci na nové verze Androidu. Při této příležitosti byl celý kód pročištěn.

Dostalo se ovšem také na nové funkce. Nástroj pro fotografování obsahuje čtečku kódů QR. Kdo si rád hraje se vzhledem, ocení možnost upravovat vzhled systému více než dříve. Změnit můžete barvy některých prvků, přes den pak může být automaticky vybrán světlý motiv, v noci tmavý. Lze i určit, aby systém měnil barvy automaticky tak, aby se hodily k použité tapetě.

Tip: Osmičku ještě skoro nikdo nemá, ale už je tady Android 8.1

Přepsán byl výchozí spouštěč, k novým funkcím v jeho případě patří podpora balíčků s ikonami. Volit můžete též mezi tvary ikon dle vlastních preferencí.

Ohodnoťte tento článek!

3 KOMENTÁŘE

    • Spíš Google šmejd a hovada. Nedávno jsem rodičům předával pár starších Android telefonů, jeden dva roky starý model a druhý o pár let starší. Oba po resetu běhaly nádherně, do doby než se člověk připojil na Internet a nechal na pozadí samovolně aktualizovat Obchod Play a Google Play Services, pak už byly oba stroje skoro nepoužitelný, tomu starším hned spadla volná RAM po startu systému z nějakých 220 MB na 110 MB. Bez připojeného Internetu ještě použitelné na základní věci jako hovory, zprávy, gps záznam/navigace, ale po připojení k Internetu totálně šlus, kdoví co vše se spustí na pozadí a stroj je zcela nepoužitelný.

      • V podstatě stejná zkušenost. Do starého Sony Xperia Neo jsem nalil CM11, včetně google věcí, do připojení k netu jel lépe jak original. Pak se updatenuly google věci a byl konec, totálně zasekané. Řešením je buď zablokovat autoupdate službu a používat starší, zatím kompatibilní, google služby a nebo lépe tam ty google věci (gaps) vůbec nedávat. Telefon mám nyní bez google gaps a jede lépe jak nový 🙂 jak po másle. Bohužel CM nemá kloudné ovladače pro foťák a FM rádio, takže to není 100%.