Vyšel Linux Mint 18.3. Má hodně novinek i dlouhou podporu

0
Linux Mint
Linux Mint

Linux Mint, populární distribuce vycházející z Ubuntu, včera vyšla v nové verzi 18.3 Sylvia. Tvůrci zatím připravili edici s desktopovým prostředím Cinnamon 3.6 a Mate 1.18, později vyjdou i varianty s Xfce a KDE Plasma (ta bude poslední). Instalační obrazy najdete ke stažení na linuxmint.com.

Mint 18.3 bude podporován až do roku 2021. Systém je založen na Ubuntu 16.04 a běží na linuxovém jádru 4.10. Edice Cinnamon na první pohled vypadá stejně, viditelně se změnil především správce softwaru. Ten nově na hlavní stránce upozorňuje na doporučené aplikace (včetně proprietárních) a nabízí jejich snadnou instalaci. Uživatelé tak na pár kliknutí získají Skype, Spotify, Dropbox nebo WhatsApp.

K hlavním změnám došlo uvnitř. Nový Mint již podporuje balíčky Flatpak. Jde o nový způsob instalace programů podobný tomu z Windows (software si sebou přináší vždy všechny potřebné knihovny, takže odpadá problém se závislostmi), ale zároveň bezpečnější (programy běží v sandboxu, takže neovlivňují zbytek systému).

Přibyla podpora online účtů Gnome Accounts. Do systému tak můžete přidat Facebook, Google, MS Account, Yahoo apod. Díky tomu následně například v souborovém správci Nemo uvidíte data z Google Disku apod.

Nová je aplikace Timeshift vytvářející zálohu systémových souborů pomocí snapshotů. Záložky/ikonky na hlavním panelu nově podporují progress bary, takže například při stahování programů nebo kopírování souborů uvidíte graficky znázorněný průběh operace podobně jako ve Windows. Mint také zlepšil podporu HiDPI zobrazení, aktualizoval vlastní aplikace a editory (tzv. XApps) atd. Kompletní seznam změn najdete na blogu Linuxu Mint.

Vyšel Linux Mint 18.3. Má hodně novinek i dlouhou podporu

Ohodnoťte tento článek!