Vyšel Linux Mint 19. Má nové funkce, je rychlejší a jinak vypadá

9
Linux Mint
Linux Mint

Clément Lefèbvre a jeho tým minulý týden vydali Linux Mint 19 „Tara“. Populární linuxová distribuce se po třech desetinových aktualizacích dočkala další majoritní verze. Slibuje dlouhodobou podporu až do roku 2023, stojí na kernelu 4.15, frameworku GTK 3.22 a balíčcích z Ubuntu 18.04.

Tvůrci již nebudou vytvářet edice postavené na desktopu KDE Plasma. Tara tak vyšla s vlajkovým desktopem Cinnamon a pak ve variantách Mate a Xfce. Stahovat je můžete z oficiálních stránek linuxmint.com, obrazy v 32- i 64bitové verzi jsou tradičně dostupné i na některých českých serverech.

Rychlejší a bezpečnější

Hlavní edice je založena na novém prostředí Cinnamon 3.8 slibujícím rychlejší vykreslování oken a spouštění aplikací. Rychlejší má být také správce souborů Nemo, a to jak při zobrazování obsahu složek, tak i při vyhledávání souborů nebo přesunu souborů na USB disky.

Velkou novinkou, která ale již byla i v Mintu 18.3, je integrování Timeshiftu. Zálohovací nástroj při všech systémových změnách automaticky vytváří bod obnovy, díky němuž se uživatel může vrátit k poslednímu stabilnímu stavu systému. I díky tomu už Mint nerozděluje updaty na dvě skupiny, ale vše aktualizuje najednou. Navíc je možné zapnout automatické aktualizace systému.

Mint 19 dostal též novou uvítací obrazovku s doporučenými tipy a odkazy. Softwarový správce si jako v Mintu 18.3 poradí s balíčky Flatpak zaručující bezproblémovou instalaci i aktualizaci programů. Notifikace lze nově zavírat křížkem.

Prostředí se liší i vizuálně. Ovládací prvky jsou plošší, jak je dnes moderní. Přepracované ikony budou lépe vypadat na tmavých motivech. Vylepšena byla též podpora HiDPI monitorů. Uživatelé dostanou také novou sadu tapet.

Kompletní seznam novinek najdete na linuxmint.com.

Vyšel Linux Mint 19. Má nové funkce, je rychlejší a jinak vypadá
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.15%) 26 hlasů

9 KOMENTÁŘE

 1. Zkoušel jsem. Je to opravdu solidní distribuce. Narazil jsem však na problém s přehříváním laptopu a nefunkčními ovladači AMD grafiky, a tak je pro mě Linux stále nepoužitelný, a proto volím Windows.

  • No jo no, jak něco nejde na jeden klik a je třeba použít mozek a Google, tak je Windowsák v koncích 😀 Co mě se týče tak laptop se mi na Mint 19 nepřehřívá vůbec a na desktopu s radeonem problémy nejsou … chtělo to pravda trošku práce s Terminalem, ale tak je to vždycky ….

   • Koukám, u tebe by to taky chtělo trošku použít mozek, pak by ti možná docvaklo, že né každý má takové znalosti, aby se patlal s rozbíháním ovladačů – což může být občas fakt hodně náročnej úkol i pro zkušenější uživatele Win, nebo mu ten systém nestojí za to trápení… Stejnej blábol, jako další tvůj komentář, kde píšeš, jak musíš přeinstalovat Win po každé aktualizaci. To nebude asi tím systémem…

    • Mno … tak když nemáš znosti a čas nebo trpělivost se „patlat“ s roz ihanim ovladačů, tak to není tvůj problém, ale řekne se že systém stojí za ho**o že? Typický vohnouti přístup, ty mi něco výkladej o blábolech 😆

    • Drezir se ani neobtěžoval napsat o jakou AMD grafiku šlo. Zda-li je od AMD ještě podporována a jaké vlastně měl problémy. A když se notebook přehřívá, patrně má poddimenzované nebo zanesené chlazení.

     S Linuxem nebývají tak velké problémy jako v minulosti, ale když někdo plácne neověřitelné obecné tvrzení a zakončí to něčím jako „Linux stále nepoužitelný, a proto volím Windows“, na věrohodnosti mu to určitě nepřidá 🙂

 2. Uz vyresili vyvojari Cinnamonu problem s neuvolnovanim pameti?

  Drezir: Prvne zvaz aplikace, ktere pouzivas, zdaleka vsechny nejsou na linuxu, pokud OK, tak Ubuntu, Mint je porad spis distro na hrani pro pokrocilejsi uzivatele, nediv se pak problemum s ovladaci.

  • Já na tom distru na hraní dělám webovky, rootuju telefony … prostě všechno to, co dělají jiní na profi distrech jako je v tomto případě Debian, takže to cos napsal vnímám jako bohapustý blábol. Nevím sice co myslíš tím „uvolňováním paměti“, ale v době kdy je 8GB standard je mi to úplně jedno 🙂