Přichází „vesmírná sépie“ alias Ubuntu 18.10. Co je nového?

3
Sépie Cuttlefish
Ilustrační foto (zdroj: David Sim / Flickr)

Canonical včera vydal další verzi populární linuxové distribuce. Po jarním Ubuntu 18.04 s pětiletou podporou přichází Ubuntu 18.10, o který tvůrci přestanou pečovat za devět měsíců. Kódové označením nového systému je Cosmic Cuttlefish, tedy vesmírná sépie. Tento mořský hlavonožec je vyobrazen i na nové tapetě.

Půlroční vývoj nepřinesl mnoho novinek. Systém běží na čerstvějším linuxovém kernelu 4.18, který si nově rozumí s AMD Radeon RX Vega M, plně podporuje Raspberry Pi 3B a 3B+ a Snapdragon 845. Na novější verze byly aktualizovány i knihovny jako OpenSSL, GCC, Python atd. Pod povrchem běží Gnome 3.30.

Viditelných změn mnoho není. Systém ale používá nový motiv Yaru upravující ikonky a rámy oken. V základu oěpt nejde konfigurovat, po doinstalování Gnome Tweaku ale můžete přepnout na tmavý režim, případně zvolit jiné motivy.

Disky lze nově šifrovat pomocí VeraCryptu, v nastavení se objevila nová položka věnovaná zařízením pro Thunderbolt, uživatelské rozhraní by mělo být rychlejší než dřív a nově je možné automaticky odesílat zprávy o chybách.

V Ubuntu 18.10 najdeme jako výchozí prohlížeč Firefox 63, e-mailovým klientem zůstává Thunderbird (60.2.1) a jako kancelářský balíček slouží LibreOffice 6.1.2. Další software lze nainstalovat přes správce. Obsahuje již přes 4100 snap balíčků s aplikacemi jako VLC, Skype, Spotify, Slack, Telegram, Opera atd.

Stažení Ubuntu 18.10 a oficiálních odnoží

Ubuntu 18.10 je ke stažení na webu ubuntu.com. K dispozici jsou také oficiální odnože Kubuntu (prostředí KDE Plasma 5.13), Lubuntu (LXQt 0.13.0), Ubuntu Budgie (Budgie 10.5), Ubuntu Mate (Mate 1.20.3) a Xubuntu (Xfce 4.14).

Přichází „vesmírná sépie“ alias Ubuntu 18.10. Co je nového?
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (85.26%) 19 hlasů

3 KOMENTÁŘE

  1. Ubuntu 16.04 LTS mi stale dostacuje, ale urcite az bude 20.04 LTS, tak si dam reinstal. Snad to nezacnou mrvit, jak je u spousty projektu posledni dobou zvykem.
    Problem asi uz ted? bude jake graficke rozhrani zvolit. Unity je asi u novych verzi uz minulosti? a do Gnome Shellu nejdu. Cinnamon a MATE by prichazely v uvahu, pokud se konsolidoval vyvoj a prestaly mit ty silene bugy se spravou pameti a podobne, ale treba uz na tom makaji, nejakou dobu uz to nesleduju.

  2. zase další nudná edice. I ten MS se snaží inovovat, tohle je jedna edice jako druhá, Canonical ztratil „tah na bránu“ – nic proč by měl uživatel instalovat zrovna toto, žádný vývoj opravdu zajímavých věcí, už Steam mi přijde progresivnější se snahou víc prosadit hraní na linuxu, nějaké soupeření se už úplně vytratilo, prostě tyhle linux půlroční verze jsou jak odstíny šedi…