Linux ve Windows už nebude beta. Podpora grafického uživatelského rozhraní se nechystá

Nastavený směr se nezmění, vyslaná loď ale neohroženě křižuje moře a míří za svým cílem.

2
Maskot linuxové distribuce openSUSE
Maskot linuxové distribuce openSUSE

Před zhruba třemi týdny se ve Windows Storu objevilo Ubuntu. To bylo po Suse další a nikoli poslední linuxovou distribucí – ještě Microsoft slíbil, že bude možné ve Windows 10 používat Fedoru. Připomínám, že se bavíme o použití při vývoji aplikací, běžně není možné ve Windows používat grafické rozhraní daného distribuce.

Poprvé Microsoft umožnil linuxový subsystém používat loni v Anniversary Updatu. Šlo o Ubuntu. Oficiálně se jednalo o betaverzi a šlo o experiment s přiznanými nedostatky a nejistým výsledkem. Používání a zpětné vazby ale byly mnohem bez problémovější, než firma očekávala. V Creators Updatu Redmondští rozšířili a zlepšovali implementace systémových volání. Stále se ale jedná o betaverzi.

Tento stav odpovídá aktivaci funkce, která se schovává v dialogu pro zapínání a vypínání systémových funkcí (eventuálně lze zadat k aktivaci určený příkaz do PowerShellu). Nedávný nástup distribucí do Storu, což je významné zjednodušení celého procesu instalace, předznamenal, že tentokrát bude Linux ve Windows důležitější než dřív. Ve Storu bude Linux také viditelnější.

Do Windows 10 půjde stáhnout Ubuntu, Fedora a SUSE
Do Windows 10 půjdou stáhnout Ubuntu, Fedora a SUSE

To, co si někteří už mysleli, Microsoft potvrdil. Ve Windows 10 Fall Creators Update již Linux nebude považován za betaverzi. Oficiálně bude považován za dostatečně vyspělou funkci, takže se Microsoft nebude bránit jejímu širšímu využití. Nálepka beta byla stržena v sestavení 16251. Microsoft nadále nepředpokládá, že by v budoucnu nabídl grafické uživatelské rozhraní linuxových distribucí do Windows

Funkce není a v dohledné době ani nebude zamyšlena pro běh náročných řešení jako databází či webových serverů. Kromě uvedené formální změny nemáme v letošním podzimním vydání Desítek očekávat zásadní novinky související s linuxovým subsystémem. Tedy až na příchod dalších distribucí. Zpětnou vazbu můžete Microsoftu posílat velmi dostupnými kanály.

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE

  1. Já se vůbec nedivím, že se nikomu nechce drbat rozběhat nativně X (resp. Wayland) pod Windows. Konzole je relativně jednoduchý koncept, ale „obrázkové“ prostředí je oproti tomu asi peklo systémových volání.
    Navíc vměstnat takovou věc do nativně do systému by nebyla sranda, pokud by člověk vyloženě nechtěl okno podobně jako když používá virtualizaci.
    Co mi přijde zvláštní je, že původně byl projekt zamýšlen pro běh androidových aplikací na WP, tam se určitě muselo s GUI počítat. Kam se to podělo?

    • Já jsem doteď nepřišel na to k čemu je to dobré. Windowsák to nepotřebuje protože by to stejně nikdy nepochopil a Linuxák si prostě nainstaluje Linux, ale hlavně, to, jak byly Windows 10 původně zamýšlené a co k čemu mělo vlastně sloužit, to už dneska neví snad ani v Redmondu 😀 Mi ten systém připadá jako pacient trpící malomocenstvím, co je nahouby, odpadne … a že toho už od původní verze chválabohu zmizelo a s příchodem CU se to stalo alespoň rámcově použitelným, jen tak dál.