
Malá sanfranciská společnost Purism začala před třemi lety vyvíjet notebooky s Linuxem. Pro letošek má plány ještě ambicióznější, vrhla se do vlastního smartphonu nazvaného Librem 5. Na svém webu spustila crowdfundingovou kampaň s cílem vybrat 1,5 milionu dolarů, jinak by telefon ani nevznikl. Purism nakonec částku pokořil a pět dní do konce kampaně už má na kontě 1,8 milionu.
Librem 5 má být telefon se zcela svobodným softwarem a prý i nejlepší ochranou. Dodáván bude s vlastní distribucí PureOS založenou na Debianu, na telefon prý ale bude možné dostat i libovolnou jinou distribuci s prostředím Gnome nebo KDE Plasma. Systém v základu nabídne všechny podstatné funkce pro telefonování, SMS, e-maily, focení a surfování. Jinak se bude spoléhat hlavně na webové aplikace.
Hlavním tahákem má být fakt, že uživatel má kontrolu nad telefonem, nikoliv telefon nad uživatelem. Na boku budou hardwarové vypínače, kterými paranoici budou moci deaktivovat mobilní síť, Wi-Fi/Bluetooth, foťák i mikrofon. Přeinstalována bude komunikační síť Matrix s decentralizovaným end-to-end šifrovaným přenosem zprávy i voláním. U Librem 5 si bude moci každý vyměnit akumulátor.
Hardwarové specifikace ještě nejsou konečné. Librem 5 ale dostane pětipalcový displej s neznámým rozlišením. Čipsetem bude prakticky neznámý i.MX 8 od společnosti NXP. Existuje ve třech konfiguracích. Ve všech má čtyři jádra Cortex-A53 a grafiku Vivante GX7000 (další rarita). V závislosti na verzi má navíc žádné, jedno nebo dvě rychlá jádra Cortex-A72. Počítá se s 3 GB RAM, 32 GB flash paměti a čtečkou karet. Bližší specifikace neznáme.
Zajímavostí nicméně je, že k telefon lze pomocí USB-C připojit k monitoru, přičemž pak uživatel získá plně desktopový počítač. S touto myšlenkou nakonec neuspěl ani Microsoft ani Ubuntu. Desktopový režim s Androidu teď zkouší Samsung a Huawei.
Librem 5 rozhodně nebude telefon pro každého. Je určen hračičkám, fanatikům z ranku Richarda Stallmana nebo všem těm, kterým vadí komerční software a stýská se jim po svobodné neandroidové alternativě. Zvlášť když MeeGo, Ubuntu Touch a Firefox OS jsou už minulostí.
„Jinak se bude spoléhat hlavně na webové aplikace.“
Bud to bude plnohodnotny linux a budou tam normalne fungovat vsechny linuxove aplikace prelozene pro ARM nebo to bude jen dalsi ochcavka.
Existuje mimochodem emulator Androidu pro linux?
Jde ni o to, ze Android sice nechci, ale zaroven existuje nekolik mobilnich aplikaci, ktere potrebuju a jsou vyvijeny jen pro Android a iOS.
Jeden ze stretch goalu na crowd fundingu je compatibilita s android apolikacema, něco jako mělo blackberry
i.MX 8 od společnosti NXP není až tak neznámí. Například i.MX6 byl použit v open-source laptopu Novena.
Ono jde totiž o čip firmy Freescale Semiconductor kterou teď NXP odkoupil. A NXP zase chce odkoupit Qualcomm.
Tudíž je myslím osud těchto poměrně slušných procesoru zpečetěn.
Uvidíme, jestli Qualcommu zbudou nějaké prostředky na akvizice, když teď čelí několika vyšetřováním antimonopolních úřadů po celém světě a na Taiwanu už dostal poměrně mastnou pokutu.
Když budu chtít mobil bez aplikací, tak si vždycky radši seženu mobilní Windows.
Justine je sympatická.
Librem 5 má i jiné přednosti než nedostatek aplikací. Stačí si přečíst článek 🙂
CIITACE: Na boku budou hardwarové vypínače, kterými paranoici budou moci deaktivovat KONEC CITACE
Proč být zrovna zrovna „bludnými představami“. Jedná se o docela běžné požadavky (i u kompů), pokud chci zvýšit zabezpečení u firemních či jiných zařízení. Naopak často vypínače chybí pro dosažení důvěryhodnosti, například pro dosažení bezpečnostní certifikace. Nebo zaměstnavatel nechce neustále „opravovat“ systém rozvrtaný zaměstnancem, nebo napadený z vnějšku.
OPRAVA:
…Proč být zrovna postižen „bludnými představami“?
Také nechápu ten dehonestující tón označovat lidi vážící si soukromí za paranoiky.
To prostě záleží na tom jak, kdo a kde se vyjádří. Třeba tady je člověk co má rád svoje soukromí a proto uvítá možnost deaktivovat mobilní síť, Wi-Fi/Bluetooth, foťák i mikrofon považován za paranoidní hovado, ale účet u Microsoftu, telemetrie a používání Facebooku a ostatních sociálních sítí a služeb je naprosto vpořádku. Musíš halt zkousnoust, že pravidlo jednoho metru budeš v českém IT prostoru hledat marně 😂
Paranoici proto, že sítě lze na každém smartphonu vypnout i softwarě. Pravda, foťák ani mikrofon nikoliv. Sranda ale bude, pokud by se zjistilo, že to ten Librem taky dělá jen softwarovou cestou (vypínače budou jen naprogramované), tudíž nebudou mít přímý přístup k těm obvodům. 🙂
Ano pane Václavíku, tak to s největší pravděpodobností bude, těžko v takovém zařízení očekávat spřažené mechanické spínače, ale pořád to bude na rozdíl od androidu, nebo nedejbože Windows, kde si musí člověk prošmatlat přes strakaté metro až někam do „ovládacích panelů“ aby mohl něco vypnout nebo zapnout, na jeden klika o to myslím jde. Třeba já to z vašeho článku pochopil a vy jste to tak vůbec nemyslel, tak je Linux logický 😂
Sítě lze u všech mobilních systémů vypnout přímo ve stahovací roletce, a to buď přímo, nebo aktivováním režimu Letadlo. Akorát v iOS 11 dělá Apple drahoty a Wi-Fi/BT pouze odpojuje. Vypnutí sítí se pak řeší až v nastavení.
Já nemyslím vypnutí sítí pane Václavíku, to jsem doufal že je jasné, myslel jsem třeba foťák a třeba mikrofon. Ano, vím že u tohoto telefonu to bude úplná novinka, ano, vím že se to nedá srovnávat, ale bude to prostě vypnutí čehosi na jeden klik, což ani u androidu, ani u Windows a vsadím se že ani u iOS neplatí ani u těch sítí a WiFi, vždycky musíte stisknout čudlík a smatlat po displayi chápete? Možná se Vám zdá že baziruju na ptakovinach a řeším nepodstatné, ale o tom tady ty debaty jsou, takže ne, na jeden klik tyhle věci nevypnete nikde jinde a nahmatat telefon v kapse a „vypnout se“, to poslepu prostě v roletce nedáte a o to jde 😉
Máte pravdu. Mám na stole dva lapťopy. Lenovo vypíná posuvným vypínačem WiFi i BT natvrdo HW (ověřeno už jsem rozbral při čištění). HP má kolébku, asi SW, protože někdy z ničeho nic má snahu se připojit pod Windows. Pod Ubuntu už se takto nechá. Když vypnu, zůstane WiFi i BT vypnuto. Mám na HP dual-boot.
OPRAVA:
Pod Ubuntu už se takto nechová
To: redakce. Už umožněte dodatečnou opravu příspěvku.
Ještě doplním. V Lenovo jde o dva modulky (WiFi a BT), které jsou dokonce vyjímatelné jako HD. Nejspíš se vypne vypínači napájení.
Další modla zarytých open source sluníčkářů, která je předem odsouzena k (oprávněnému) zániku, protože si to koupí jen pár fanatiků a dlouhodobě to není udržitelné. To, že vybrali takovou částku vůbec nic neznamená. Museli by vybrat řádově více, aby to mělo alespoň trošku jistotu na i tak jepičí život. Viz např. Jolla a podobné nesmysly.
Tady s tebou naprosto a bezezbytku souhlasím. Telefon s autonomní čistým Linuxem je úplně stejná kravina jako telefon s Windows a podle toho (zřejmě) i dopadne. Zřejmě, píšu proto že mezitím co telefon s Windows nebyl vůbec k ničemu, tak telefon do kterého si může člověk nainstalovat vpodstate jakýkoliv Linux bude dobrý alespoň na hraní 😁
Nechapu. Co od telefonu potrebujete? Ja SMS, volani a GPS/navigaci. Pokud to tam bude, nemam nejmensi problem s tim, ze tam beha cisty linux, prave naopak. Dabel ale tkvi v detailu, takze bude zajimave jak to bude postavene — cpu, modem, gps apod. ve spojeni s kill switchi.
Noo, kdybych měl stejné požadavky na telefon jak uvádíš, tak nemám jediný důvod čekat a kupovat tohle, protože to bude nepochybně nasobne dražší než každá druhá šlupka z výprodeje v Tesco či Lidl, která to zvládne taky,protože to je prostě standard …..
Ocividne jste nepochopil jak to funguje. Ta kampan uz je zafinancovana. Pokud se podivate na odkaz ve clanku, tak zjistite, ze >2300 zajemcu si predobjednalo telefon. Predpokladam tedy, ze presne tolik se jich vyrobi a bude vymalovano. Nejedna se tady o nejakou dlohodobou udrzitelnost, ale proste o jednu vlnu s jasnym cilem vyrobit linux-friendly mobil. Osobne tomu fandim prave kvuli pouzitym komponentum, kde clovek ma jakous takous sanci se dostat k dokumentaci.
Boeing v 60. letech také vyrobil armádě jen pár velkokapacitních přepravních letadel. Než je otestoval jejich určení pro válku ve Vietnamu skončilo, jak válka ustala. A jaký má dodnes Jumbo 747 úspěch. 😉 Záleží na trefení času a místa. Obdobně Nokia s mobilama měla trefu v 90. letech (a bylo nesčetně předchůdců), Apple s iPod maěl také předchůdce …. a tak dále. 🙂
Pokud to brali jako jednorázovou akci, tak OK, ale pak už to vůbec nechápu. Dnes každý prská, že výrobce telefon po roku/dvou už nepodporuje atd. Takdy se podpory zříkáváte už v okamžiku koupě.
Předpokládá se, že SW si tady bude každý udržovat aktuální sám. Vzhledem k tomu, že tyhle NXP jsou dost oblíbené v embedded zařízeních taky kvůli otevřeným ovladačům, nebude problém si OS kompilovat vlastnoručně. Ne jako ty MTK a qualcomm nesmysly, pro které nic otevřeného neni
Ještě, že ten Android nepoužívá Linux kernel že ano? A vlastně počkat ..