Malování zastřeleno nebude. Microsoft ho „uklidí“ do Windows Storu

Populární aplikace se o svůj osud bát nemusí.

6
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Včera jsme se seznámili s funkcemi, které budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update. Některá média nesprávně vyvolala vlnu hysterie, že se do propadliště dějin odebere také Malování. Dříve zveřejněný seznam přitom pouze Malování označil jako funkci, která by mohla být odebrána v budoucnu. Minimálně v podzimním vydání Windows Malování stále bude normálně dostupné.

Navíc jak jsem naznačil, vzhledem k popularitě Microsoft nástroj skoro určitě hned tak na lavičku nepošle. Tentokrát Redmondští na vlnu nevole pohotově zareagovali – dlužno dodat, že by bylo bezvadné, kdyby to tak bylo vždycky. Sice mají v portfoliu nedlouho Malování 3D, to však není stejný nástroj. Na řadu úprav obrázků je pro mnohé vhodnější původní Malování.

Pokud se i vy řadíte do fanouškovského tábora, oceníte, že Malování do věčných lovišť neodchází. Pouze se přesune o pár metrů dále. Takže ho časem sice nenajdeme v základní výbavě Windows, ale bude k dispozici ke stažení ve Windows Storu. Což je z mého pohledu ideální, protože kdo o něj nestojí, nebude o něj muset na úložišti zakopávat. Předpokládám, že k přesunu by mělo dojít v přespříštím vydání Desítek.

Malování je stále velmi oblíbené
Malování je stále velmi oblíbené

Do Storu se dříve podívaly některé jiné starší nástroje jako Wordpad. Rozdělení pracovního prostředí na komponenty, které si poskládáte dle vlastních preferencí, je model, který byl výrazně aplikován ve Windows 7. Tehdy byla řada integrovaných nástrojů ze systému vyjmuta a vydána samostatně v balíčku Windows (Live) Essentials.

Ve výše uvedeném případě je ovšem jasné, že by Microsoft rád, aby se lidé začali více zajímat o Malování 3D. Tento manévr tak původní Malování „uklidí“ do postranní uličky.

Ohodnoťte tento článek!

6 KOMENTÁŘE

 1. Rád malování používám jako nástroj, když něco rychle potřebuji oříznout (na pokročilejší práci používám GIMP) a rozhodně si myslím, že své místo má, protože to čemu říkají Paint3D není zrovna moc intuitivní a obratné pro jednoduchou práci (minimálně ne na desktopu, ale chápu, že je to UWP a bylo to navrženo proto, aby to fungovalo především na dotykovém displeji).

  Pokud se někdy časem rozhodnou MSPaint odebrat i ze Storu, tak dokud bude Windows podporovat x86 programy (osobně si myslím, že to potrvá ještě dlouhou řadu let, jestli vůbec někdy bude zaříznuta), tak se najde nějaký šikula, který ho neoficiálně vrátí na světlo světa.

  Jinak je tu alternativa v podobě programů Pinta nebo Paint.NET, které mají svým rozhraním velmi blízko ke klasickému MSPaint a navíc mají pár super nástrojů, které zpříjemňují práci.

  • Jak tak koukám, tak Pinta má poslední vydání v březnu 2015, takže kdo ví, jak to bude s projektem v budoucnu, ale i přesto byly do repozitáře na GitHubu stále v posledním roce přidávány změny, tak třeba někdy.

 2. Malování vůbec nepoužívám. Na jednodušší věci mám Paint.NET nebo Kritu, na větší Photoshop.
  Škoda je 3D Builderu, která má snad také údajně? skončit s vývojem. Daly se v tom jednoduše modelovat základní věci.

  • Na Paint.NET mě rozčilují panely (nástroje, vrstvy, historie, barvy, atd.). Jsou sice přichycené k okraji, ale ne k celému prostředí programu, takže při přiblížení překrývají samotné plátno, jinak s tím programem nemám problém a rád ho pro drobné úpravy používám.

 3. 1) používám malování pro práci (jen jednu z mnoha částí) a nedokážu si bez něj představit život.
  2) Výborně, navždycky Win10, ale s každou aktualizací ten systém bude vypadat jinak… sakra kde jsem to jen viděl. Jo aha android. No super, takže příjdu do práce a zjístím že všechny programy jsou odinstalované a fuč? Nebo že přestanou úplně existovat? Vždyť ničí čím dál víc to co dělalo windowsy windowsama a proto jej lidé používali. Vlastně proto jsem se bránil přechodu z Xp na sedmičky a dále se budu bránit z přechodu ze sedmiček na desítky.