Mechanický Wi-Fi router od TP-Linku si sám naklopí antény do ideálního úhlu

0

Kdo říkal, že jsou routery nuda? TP-Link na CESu představil Archer AXE200 Omni s mechanickými anténami. Podle síly signálu je sám nastaví do lepšího úhlu. Nabídne i vysoké rychlosti Wi-Fi a ethernetu.

Archer AXE200 Omni je třípásmový Wi-Fi router od TP-Linku, který výrobce avizoval již v listopadu. Na CESu jej teď představil v plné parádě a zřejmě půjde o docela drahou hračku. Kromě nadstandardní portové výbavy má totiž automaticky naklápěcí antény.

Vedle běžné technologie beamforming (tvarování vln signálu pro silnější konektivitu) umí přímo naklopit čtveřici antén pomocí motorků. Každá se potom může dále otočit kolem své osy. U řady routerů s externími anténami lze naklopení udělat prostě rukou (a skoro nikdo to nedělá), tady budete sledovat malého robota. Chybí už jen možnost, aby si na místo s lepším signálem sám popojel (nebo odešel po anténách jako pavouk, roztočil je jako dron…).

Špičkové parametry

Portová výbava obsahuje dva ethernetové porty podporující rychlost 10 Gb/s a 2,5 Gb/s, k tomu pak dostanete i čtyři standardní gigabitové. Wi-Fi je standardu 802.11ax (6E) a vedle kmitočtů 2,4 a 5 GHz umí i 6 GHz. Při součtu by se dalo teoreticky dostat na 11 Gb/s, ale samotných 5 GHz zvládne nejvýše 4,8 Gb/s. Nechybí ani podpora technologie mesh (OneMesh). Měl by jej pohánět 2GHz procesor.

Zda se bude tento router prodávat i v Česku je dost nejisté, webové stránky výrobce tento produt pro náš jazyk skrývají. Navíc jde stále spíše o prototyp, byť některé zdroje píší o ceně 500 dolarů a dostupnosti někdy během tohoto roku.

zdroj: TP-Link

Mechanický Wi-Fi router od TP-Linku si sám naklopí antény do ideálního úhlu
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 7 hlasů