MediaTek se vrací do high-endu a oznámil první mobilní čipset s 5G

0

Už to vypadalo, že MediaTek vycouval z nejvyšší třídy mobilních SoC, na Computexu ale ohlásil návrat. Tchajwanská společnost představila nový zatím nejpojmenovaný čipset, který zacílí co nejvyšší třídy smartphonů a tabletů. Otázkou je, kterých výrobců. Samsung a Huawei si čipsety vyvíjejí sami a ostatní se v high-endu spoléhají na Qualcomm.

Novinka bude založena na nejnovějších architekturách od ARMu. MediaTek tedy nasadí výkonná procesorová jádra Cortex-A77 (doplněná o úsporné Cortexy-A55) a grafiku Mali-G77. Procesor slibuje o 20 % vyšší výkon na takt oproti předchozím jádrům A76. Mali-G77 zase nabídne až o 40 % vyšší grafický výkon oproti G76. MediaTek zatím nepotvrdil přesnou konfiguraci, neznáme tak takty ani počet jader. Specifikace nemusí být ještě dokončené, protože první vzorky se k výrobcům dostanou až ve třetím čtvrtletí s tím, že do prodeje se první zařízení vybavená novým čipsetem dostanou až začátkem příštího roku.

Takové předčasné oznámení mělo jeden hlavní důvod – být první. MediaTek jako první oznámil využití nových jader od ARMu, ale také jako první integruje do jednoho SoC i 5G modem Helio M70 (se zpětnou podporou 2G až 4G). Qualcomm, Samsung i Huawei zatím SoC párují s externími modemy. Čip od MediaTeku si ale na rozdíl od konkurence poradí jen s pásmy pod 6 GHz, nikoliv 20+ GHz, tedy milimetrovými vlnami.

V jednom SoC vyrobeném 7nm procesem bude i AI koprocesor nebo obrazový procesor s podporou až 80Mpx foťáků a schopností dekódovat 4K video s 60 snímky za sekundu.

Zdroj: MediaTek

MediaTek se vrací do high-endu a oznámil první mobilní čipset s 5G
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlasů