Výrobci mobilů zase podvádějí v testech. Tvůrci PCMarku a 3DMarku zasáhli

5
Xiaomi Redmi Note 8 Pro
Xiaomi Redmi Note 8 Pro
-
Zdroj: Xiaomi

Manipulování s výsledky mobilních benchmarků je opět aktuální. Poté, co se skandál provalil před dvěma lety na Huawei, se nečestně choval také MediaTek. Ten sám o sobě telefony nevyrábí, ale patří mezi nejvýznamnější výrobce čipsetů a dodává je spoustě asijských výrobců včetně těch největších jako Xiaomi, Oppo, Vivo, Realme nebo Sony. Že v testech podvádí, odhalil stejně jako u Huaweie magazín Anandtech.

Ten při testu telefonu Oppo Reno3 zjistil, že se liší výsledky v aplikaci stažené z Play Storu a v neveřejné verzi, kterou měli přímo od tvůrců benchmarku. Rozdíly přitom nebyly malé. V PCMarku naměřili u aplikace z PlayStoru o 30 % vyšší celkové skóre, v některých subtestech byl nárůst dokonce 75%.

Přímo ve firmwaru zařízení byly zapsány specifické programy, v nichž se spustí tzv. Sports Mode. Ten aktivuje maximální výkon CPU i GPU, přetaktuje paměťový řadič, upraví i plánovač úloh či práci s úložištěm. Při běžném používání tak uživatelé dostanou jen omezený výkon, protože telefon má jako prioritu nastavenou nižší spotřebu (tj. delší výdrž). Potají aktivovaný režim ale optimalizace zahodí a jede „na dřeň“.

(Ne)poctivé herní režimy

MediaTek se k tomu vyjádřil na svém blogu, že jde o běžnou praktiku v celém průmyslu a jeho chování není ničím výjimečné. Umělé navyšování výkonu podle aplikace prý v testech naplno ukáže výkon hardwaru. Anandtech, ale ani Underwriters Laboratories (tvůrci 3DMarku a PCMarku, bývalý Futuremark) s tím nesouhlasí, o běžnou praxi nejde. UL proto zasáhl a z žebříčků dočasně vyřadil všechna zařízení s čipsety MediaTek Helio A22, P20, P60, P65, P90, P95, G70 a G90. Mezi nimi i oblíbený telefon Xiaomi Redmi Note 8 Pro či čerstvou novinku Realme 6.

Vybíráte se telefon podle výsledků v benchmarcích?

UL nedovoluje, aby výrobci zacházeli s jeho programem jinak než s ostatními aplikacemi. Na totéž v minulosti doplatil též právě Huawei (a Honor). Zajímavé je, že v reakci na podvody pak čínská firma do telefonů integrovala speciální herní režim, který výkon zvyšuje také, ale už to není funkce tajně schovaná někde na pozadí, ale uživatel ji musí explicitně zapnout. Podobné „boostery“ se následně objevily i v zařízeních dalších výrobců. S tím už UL problém nemá a výsledky těchto transparentních řešení nepenalizuje.

Zdroj: Anantech

Výrobci mobilů zase podvádějí v testech. Tvůrci PCMarku a 3DMarku zasáhli
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 6 hlasů

5 KOMENTÁŘE

  1. Přemýšlím, koho může zajímat, zda má telefon o pár bodů víc v nějakém testu, když v 99 % stejně jeho výkonu nevyužijí.
    Navíc mi přijde, že je chování výrobců OK. Ten telefon to prostě vymáčkne a pokud výkon předvede (klidně i při záměrném uživatelském přetaktování) u jiných aplikací, tak proč ne.

    Něco jiného by bylo, kdyby bylo stanoveno, že výkon, který telefon pokytuje v testu, tak musí poskytovat např. minimálně 1 hodinu, připadně to nějak odstupňovali. Ale nevím, jak jsou podmínky stanoveny.

  2. Vždy sa mi hrozne páčia názory na iné značky v podobnych praktikách. Ľudia namiesto varovného prstu začnú tu svoju značku ešte obhajovať.

    Prísť toto napr. od Applu, tak je plny internet už pomaly petícii o vrátenie peňazí z predaja 🙄

    No v poriadku to určite neni, pretože sa testuje vykon, ktorý užívateľ za žiadnych iných okolnosti, ako pri tom teste nedostane. To je ako keby Vám výrobca auta opisoval vykon po čipovaní a predal Vám klasicky sériový model a odôvodnil to tým, že deklarovaný vykon ten motor po úprave ale naozaj ma. 🙄