Místo 2 milionů to udělá za korunu. Michal Bláha chce pro MF otevřít ARES

4
Michal Bláha
Michal Bláha (zdroj: michalblaha.cz)

Michal Bláha je hlavním kritikem digitálních projektů české vlády. Provozuje hlídač smluv, veřejných zakázek a EET. Na jaře se nabídl, že bude zdarma pomáhat Babišovi na ministerstvu financí s IT. Ten nabídku přijal.

V pozici poradce však Bláha vydržel jen do října. Žádný z jeho návrhů nebyl přijat. Bláhy se nakonec zbavil Babišův nástupce Ivan Pilný poté, co se začal příliš šťourat v tom, jak na to úřadě chodí. Chtěl navrhnout, jak ušetřit stovky milionů korun. Mj. snížením byrokracie a skutečným otevřením ARESu.

Michal Bláha ale na MF stále naléhá. Dnes ministerstvu zaslal Nabídku zajištění Datové sady v otevřeném formátu systému ARES. Registr by přepracoval do měsíce a naúčtoval by si pouze 1 Kč.

ARES – Administrativní registr ekonomických subjektů – je od loňska po nařízení vlády jedním z datových sad, která má být nabízena ve formě open dat tak, aby je bylo možné dále jednoduše strojově zpracovávat a stavět na nich nové aplikace. Jenže ani bezmála rok od nařízení se situace nezměnila. Podle úřednice, pod níž registr spadá, by přepracování stálo 2 miliony korun. Přijme MF Bláhovu nabídku za korunu?

Místo 2 milionů to udělá za korunu. Michal Bláha chce pro MF otevřít ARES
Ohodnoťte tento článek!