Místo 2 milionů to udělá za korunu. Michal Bláha chce pro MF otevřít ARES

4
Michal Bláha
Michal Bláha (zdroj: michalblaha.cz)

Michal Bláha je hlavním kritikem digitálních projektů české vlády. Provozuje hlídač smluv, veřejných zakázek a EET. Na jaře se nabídl, že bude zdarma pomáhat Babišovi na ministerstvu financí s IT. Ten nabídku přijal.

V pozici poradce však Bláha vydržel jen do října. Žádný z jeho návrhů nebyl přijat. Bláhy se nakonec zbavil Babišův nástupce Ivan Pilný poté, co se začal příliš šťourat v tom, jak na to úřadě chodí. Chtěl navrhnout, jak ušetřit stovky milionů korun. Mj. snížením byrokracie a skutečným otevřením ARESu.

Michal Bláha ale na MF stále naléhá. Dnes ministerstvu zaslal Nabídku zajištění Datové sady v otevřeném formátu systému ARES. Registr by přepracoval do měsíce a naúčtoval by si pouze 1 Kč.

ARES – Administrativní registr ekonomických subjektů – je od loňska po nařízení vlády jedním z datových sad, která má být nabízena ve formě open dat tak, aby je bylo možné dále jednoduše strojově zpracovávat a stavět na nich nové aplikace. Jenže ani bezmála rok od nařízení se situace nezměnila. Podle úřednice, pod níž registr spadá, by přepracování stálo 2 miliony korun. Přijme MF Bláhovu nabídku za korunu?

Místo 2 milionů to udělá za korunu. Michal Bláha chce pro MF otevřít ARES

Ohodnoťte tento článek!

4 KOMENTÁŘE

 1. Tohle je docela zásadní problém. Borec se nabídne, že vyřeší to, na co nestačí „tým nezávislých odborníků“ a nic za to nechce. Jenže pracuje až moc, tak je odejit… Vsadím se o cokoliv, že se najde hromada důvodů, proč odmítnout tuto nabídku, která odmítnout prakticky nelze.

  • ano, obrovsky problem tu korunu nejak vyuctovat, navic bezpecnost, aktualizace, nelze takto jednoduse zadat zakazku bez vyberoveho rizeni, tech duvodu se najde opravdu hodne.
   neoficialne je tu pak samozrejme hlavni problem, ze proste z tech uplatku nebude nic.
   velmi dobre znam jakym zpusobem stat pracuje.

   kdysi jsem v jedne statni organizaci prosadil nakup softwaru od jedne svetove zname firmy za ceny studentskych licenci, podarilo se mi to vyzebrat od vyrobce toho softwaru, protoze tam na pomerne vyznamne pozici pracoval puvodem Cech a bylo s tim hrozne problemu, malem se to ani neuskutecnilo, nakonec to dopadlo dobre a statu jsme usetrili, ale vim, ze dnes uz bych to nedokazal a stat by to radeji koupil za nekolikanasobnou cenu ovsem v legitimnim vyberovem rizeni. 😀