Přichází microSD Express. Malé karty budou výkonné jako SSD

2

Organizace SD Association spravující stejnojmenný standard paměťovek dnes představila nové specifikace SD 7.1, jejíž hlavním přínosem je příchod nového formátu microSD Express. Velké SD Express určené zejména do foťáků a videokamer již známe od loňského léta, malé karty zamíří hlavně do mobilů a tabletů.

V nich již konečně nebudou brzdou zařízení, ale mohou nabídnout stejný výkon jako SSD v počítači, resp. integrované UFS paměti na základních deskách chytrých zařízení. Karty microSD Express pracují s rozhraním PCIe 3.1 a protokolem NVMe 1.3 a na kartách využijí druhou řadu pinů, které byly doteď k vidění na modelech s rozhraním UHS-II. Propustnost microSD Express dosahuje teoretických 985 MB/s, UHS-II to bylo maximálně 312 MB/s.

Díky hlavní řadě pinů a nezměněné velikosti karet zůstanou zpětně kompatibilní se staršími čtečkami a zařízeními, jen u nich bude rychlost limitovaná na 104 MB/s. Propustnost rozhraní ale není jedinou novinkou. SDA tvrdí, že Express karty budou mít nižší spotřebu a komunikaci zefektivní i pomocí technologií bus mastering, multi queue a host memory bugger. Ty zajistí přímý přístup k flash paměti bez asistence procesoru, paralelní frontu operací a možnost využít jako cache systémovou RAM. To vše by mělo snížit latence a zvýšit náhodnou rychlost čtení a zápisu.

Kdy nové karty dorazí na trh, zatím není jasné. Horko těžko se prosazují ty s rozhraním UHS-II. Rychlejší náhradu microSD mimochodem před třemi lety navrhl i Samsung, sám ale zatím UFS karty neprodává ani nevyrábí.

Přichází microSD Express. Malé karty budou výkonné jako SSD
Ohodnoťte tento článek!
5 (99%) 20 hlasů

2 KOMENTÁŘE