Microsoft chystá nástroj na prohlížení a odstranění diagnostických dat ve Windows 10

Více transparentnosti všem jedině prospěje.

8
Windows 10

Vadí vám, že Windows 10 sdílí s Microsoftem telemetrická data o vašem zařízení? V podobných případech patří k základním hodnotám transparentnost, aby bylo zřejmé, o jaká data konkrétně jde – a že není se čeho bát. (Nebo si potvrdíte, že vám to vadí a produktu se vyhnete.) Dosud nebylo možné se detailně pitvat v tom, co všechno Microsoft považuje za telemetrická data.

K tématu: Více kontroly nad soukromím a méně sbíraných dat ve Windows 10 Creators Update

Rámcově to Microsoft sděluje např. při prvním spuštění systému, kde máte možnost sdílení jednotlivých položek vypnout či zapnout. Chystá se ale zřejmě výrazně transparentnější přístup. V posledních dvou sestaveních Windows 10 Insider Preview se v Nastavení objevily dvě zatím prázdné sekce, jak si všimli na ZDNetu. Popisky znějí jasně, budou zde nástroje na prohlížení a odstranění telemetrických dat.

Za čas by mělo být možné prohlédnout si, co konkrétně je s Microsoftem sdíleno
Za čas by mělo být možné prohlédnout si, co konkrétně je s Microsoftem sdíleno

Jen podotýkám, že Microsoft přestal používat výraz telemetrie a nahradil ho diagnostikou. Tento jemný sémantický rozdíl by určité ovoce přinést mohl. Buď jak buď, směřování firmy je jasné. Testovací funkce sice mohou být nakonec vyškrtnuty, tomu ale osobně nevěřím. Na Microsoft tlačí řada států a organizací, aby byl transparentní. Což je dobře. Zdá se, že Microsoft bude transparentnější. Což je také dobře.

Ohodnoťte tento článek!

8 KOMENTÁŘE

  • Muze byt.
   Je treba si uvedomit, ze ne vsechno z Insider Preview musi nutne proniknout do finalnich sestaveni a jeste ne vsude. Vubec bych se nedivil, kdyby tato popisovana funkcionalita nakonec skoncila pouze u Windows 10 Pro. Microsoft zoufale potrebuje presvedcit firemni prostredi, aby odeslo od Windows 7 a preslo na Win10.

   • Lenze si to pokazili na zaciatku s vynutenymi restartami, ktore su vo firemnom prostredi nezmysel. Clovek si necha zapnutu rozpracovanu pracu a ked sa rano vrati do prace, tak zisti ze Windows mal skvely napad nainstalovat updaty a restartovat sa.

    WIndows 10 Pro uz davno niesu Pro a zdaleka nie pre firemne prostredie (ci uz pracujucich jednotlivcov alebo firmy s centralnou spravou softveru).

    • Group Policy ti nic neříká? Je to policy s názvem „No auto-restart for scheduled Automatic Updates installations“. Takže Pro není „Pro“ akorát pro neschopné lidi / neschopné IT oddělení.

     • Pardon, od W10 se jmenuje jinak: „No auto-restart with logged on users for scheduled automatic updates installations“

     • Jedna technicka… Funguje to taky, kdyz zovna nejsi prihlaseny v domene? Napriklad, kdyz delas z domu a nepouzivas VN a spol?

     • Nevidím důvod, proč by to na Windows 10 Pro nefungovalo i mimo Active Directory. Ale přiznám se, že tuhle situaci otestovanou nemám. Doma mi jsou restarty +- buřt, v práci ne.

     • To ze tam ta moznost je neznamena, ze by mala byt defaultne vypnuta. Prave na Pro a firemnych pocitacoch by nieco take malo byt nastavene od zaciatku.