Microsoft chystá zrcadlení obrazu telefonu na počítači. Časová osa pronikne na mobily

Microsoft v rámci konference Buid 2018 oznámil nové pojetí konceptu propojení mobilů a počítačů. Loňský pokus nevyšel, tentokrát na to firma půjde jinak.

9
Časová osa nezůstane jen na počítačích. Začne propojovat mobily a počítače (foto: Microsoft)
Časová osa nezůstane jen na počítačích. Začne propojovat mobily a počítače (foto: Microsoft)

V pondělí 7. května Microsoft odstartoval svou každoroční konferenci Build. První den přinesl také první úvodní prezentaci, s níž jsme dostali možnost nahlédnout pod pokličku. Protože se jedná o konferenci mířenou na vývojářskou komunitu a spotřebitelský segment se pro Microsoft stává stále méně důležitým, nepřekvapí, že řada oznámení nás nebude vůbec zajímat.

Jedná se o věci spojené s cloudem, strojovým učením, umělou inteligencí a firemní sférou. Pár oznámení, jež se však spotřebitelského trhu týkají, se i v první den sešlo. Kupodivu ty pro nás hlavní byly vyzrazeny nikoli na hlavní prezentaci v Seattlu, kde hodně mluvil Satya Nadella, ale na jednom z blogů Microsoftu. Napsal o nich Joe Belfiore, jenž zodpovídá za uživatelskou část Windows a Edge.

Oznámení spojená s Windows na hlavním pódiu nadále očekáváme až v úterý, kdy proběhne druhá hlavní prezentace věnovaná mj. tomuto operačnímu systému. Na prezentaci tak (snad) uvidíme níže popsané novinky v praxi, nepůjde však už o překvapení. Pokud si ještě Microsoft neschovává něco v rukávu. Což nepovažuji za pravděpodobné.

Your Phone si brzy vyzkoušíme v programu Windows Insider.

Propojení smartphonů a počítačů

Upřímně, tohle jsme už slyšeli. Loni se Microsoft chvástal, jak propojí tradiční počítače s těmi do kapsy, reálně byl ale první pokus spojený s Fall Creators Updatem velmi chabý. Redmondští jsou limitováni tím, že nevlastní svoji mobilní platformu, minimálně na Androidu nicméně mají relativně slušný manévrovací prostor.

Tip: Vision Keynote můžete sledovat na Channel 9, ale také na YouTubu

Nové pojetí propojení mobilů a počítačů je realizováno přes aplikaci Your Phone pro Windows 10. A bude úplně jiné, Microsoft totiž chce zrcadlit obsah mobilního zařízení na tradičním počítači. Tohle konečně zní jako velká věc, na kterou čekáme. Mimochodem, podobný koncept letos předvedl Dell. Oproti němu ale Redmondští (zatím) neoznámili tolik funkcí.

Your Phone nám umožní z počítače číst a psát SMS, přijímat na počítači oznámení nebo pracovat s fotografiemi. Navíc se bude výbava řešení lišit v zavilosti na tom, zda používáte Android, nebo v tomto směru omezenější iOS. Zatímco v minulém roce nabídnuté řešení pro přenesení fotky z mobilu na počítač bylo komplikované a končilo ve OneDrivu v prohlížeči, tentokrát by všechno mělo fungovat mnohem lépe.

Časová osa pronikne na iOS a Android

Na zařízeních s Androidem Microsoft nepřekvapivě stále sází na svůj spouštěč (launcher, chcete-li). Microsoft Launcher pak v otázce připojení s počítačem také nabídne své. Bude totiž podporovat časovou osu, funkci z posledního vydání Windows 10. Mohli bychom se ptát, proč nebyl Launcher s funkcí kompatibilní aspoň o pár týdnů dříve, když vývoj April 2018 Updatu finišoval.

Microsoft chce nabídnout novou možnost, jak na počítači pracovat s obsahem z mobilu (foto: Microsoft)
Microsoft chce nabídnout novou možnost, jak na počítači pracovat s obsahem z mobilu (foto: Microsoft)

Pokud ovšem vývojový tým podporu brzy doplní, nebude to vadit. Většina lidí na nové vydání Windows 10 teprve přejde. Jenže zatím nebylo řečeno, kdy se aktualizovaného Microsoft Launcheru dočkáme.

Belfiore dále prozradil, že Edge pro iOS již dnes podporuje časovou osu. Na počítači s Windows 10 April 2018 Update tak můžete v historii spatřit weby, které jste prohlíželi na iPhonu či na iPadu. V tomto roce se dále dočkáme toho, že na iPhonech a iPadech bude možné prostřednictvím Edge pracovat s časovou osou.

Uvidíme na mobilních zařízeních jen položky prohlížení, nebo celou časovou osu? Proč je dnes řeč jen o iOS – nenabídne snad časovou osu také Edge pro Android? Belfiore by nám měl koncept v úterý představit, tak si počkejme, kolik odpovědí získáme.

Microsoft chystá zrcadlení obrazu telefonu na počítači. Časová osa pronikne na mobily
Ohodnoťte tento článek!
3.8 (75%) 12 hlasů

9 KOMENTÁŘE

  1. Microsoft se chová velice invazivně. Edge na Androidu nacpe svoje vyhledávání všude. I do jiného prohlížeče. Prohlížíte web např. v Opeře. Chcete vyhledat označený text na googlu a ejhle. Otevře se Edge.
    Větší důraz na korporátní scénu Microsoftu se mi nelíbí protože to znamená že přednost mají kravaťáci v mrakodrapech. Jiné firmy (ne jako Evil-Corp) stejně ony služby nevyužijí. Navíc když už se najde Manažer co ten Surface má tak si na něm pouští pohádky typu Tom a Jerry.
    Ty jejich reklamní kampaně o vizi jak se jejich produkty používá jsou naprosto mimo realitu. Geeky nenadchnou a kravaťákům je to docela jedno (jen další krám ve skříni).

    Osobně požaduji aby se Windows přizpůsobil mím ostatním zařízením. Nikoliv naopak. Protože jako user friendly multimedia OS přesluhuje. I Linux dnes může obyčejný laik používat pokud mu jej někdo nastaví podle potřeb.

  2. Nejsem si jistý, zda-li to bude fungovat. MS v poslední době prosazuje trend několika rozdělených funkcí místo jedné dodělané. Viz Windows 10 mobile, Windows 8, aplikace ve Windows store, Windows RT, a tak dále… Nebýt licenční politiky u velkých zákazníků a neochoty firem přes CAD, CAM, CAE, CNC, nástroje pro specializované účely (finanční systémy, správa budov, grafika) vydávat verze svého software, i pro konkurenci, možná by zákazníci přešli konkurenci. Byla by to jedna z možností jak uvědomit MS, že tudy cesta nevede.