Chtěl jsem mít rád Microsoft Edge. Ale fakt ne, nejde to (komentář)

Postřehy a zkušenosti s dvouměsíčním používáním prohlížeče Microsoft Edge. Co dělá jinak nebo hůře než Chrome a Firefox? Jaké chyby jsem objevil?

26
Microsoft Edge
Microsoft Edge
-
Zdroj: logo: Microsoft | koláž: Petr Urban / Cnews

Byl jsem roky uživatelem Opery, ale po vydání první bety Chromu jsem přešel na googlovský prohlížeč, protože mi imponoval rychlostí, i když kromě toho vlastně nic neuměl (z počátku). Do toho separátně používám Firefox kvůli práci, protože chci mít soukromý a pracovní prostor oddělený.

Z profesních důvodů mám samozřejmě nainstalované i další prohlížeče, ale ty jsou určeny jen na hraní a testování. Nejvíce toho strávím právě v Chromu a Firefoxu. Vlastně vůbec nejvíc ze všech programů, tak 90 % času trávím ve webovém prostředí.

Sbohem Chrome, vítej Edgi

Proč to zmiňuji? Odhodlal jsem se k velké změně. V květnu jsem už dál netrápil počítač a po asi dvou letech zase provedl čistou instalaci Windows 10 načasovanou tak, abych mohl rovnou používat April 2018 Update (viz naše recenze) bez série upgradů a restartů. Spojil jsem to s tím, že jsem chtěl nahradit některé mnou používat programy za alternativy. Řeč bude jen o té jedné a klíčové. Místo Chromu jsem přesedlal na Edge a vydržel na něm dva měsíce a pár drobných. Mám však pocit, že naše manželství bylo od začátku v křeči a je nutné požádat o rozvod.

Připomeňte si rok 2016: 10 základních věcí, které Edge neumí a kvůli kterým je to problematický prohlížeč

Edge byl jasnou volbou. Přece je to integrovaná součást Desítek, takže musí teoreticky běžet nejlépe a být skvěle propojena se zbytkem systému. Funkce přibývají, Microsoft se chlubí rychlostí i skvělou optimalizací. Navíc se mi Edge po převlečení do Fluentu začal i trochu líbit. Jenže postupně jsem přicházel na různé drobnosti, které Microsoft řeší jinak. Většinou hůře. A do toho objevil i některé velké problémy.

Vůbec neřeším náročnost na hardware, nesleduji využití RAM. U žádného prohlížeče. Jsem zastáncem toho, že paměť je od toho, aby se využívala. Systém si už musí umět poradit a náročné procesy přiškrtit. Ani mě nezajímalo, že má Edge málo doplňků, protože já fakticky používám jediný – Enpass na synchronizaci hesel. A ten tam byl. Záludnosti byly jinde.

Je to nějaké pomalé

Především považuji Edgi za velmi pomalý. Nedělal jsem žádné benchmarky měřící teoretický výkon. To loudání je očividné, stránky se u mě vykreslují déle než v Chromu i Firefoxu a asi nejhorší je to u YouTubu. Otevření nové stránky s videem trvá i několik sekund a během té doby vidím jen šedé obdélníčky symbolizující, kde pak budou text a obrázky.

Microsoft Edge 2018 zkušenosti
Tohle vidím několik sekund, než se konečně zobrazí YouTube

S YouTubem ale i některými dalšími videopřehrávači se pojí i další problém. Pokud video spustím v celoobrazovkovém režimu, po chvíli se zase vrátí zpět do malého okna. Mám z toho pocit, jako by se na stránce načetl další prvek a Edge mi ho chtěl ukázat. U Spotify na webu mi zase bezdůvodně vypínal přehrávání.

Zřejmě kvůli pomalosti jsem narazil i na další problém. Jsem zvyklý nové karty otevírat zkratkou Ctrl+T a rovnou psát novou adresu nebo dotaz do vyhledávače. Edge mi ale tak v polovině případů nevezme první písmeno, protože jsem asi rychlejší než on. U jiných prohlížečů se mi tohle nestalo.

Pár sekund si také také počkám, než se mi zobrazí historie prohlížených stránek.

Nedělá, co má

Edge navzdory mým očekáváním není tak dobře propojený se zbytkem produktů od Microsoftu. V mém případě si například nepamatuje poslední pozici a velikost okna před vypnutím. Ostatní prohlížeče i další programy to respektují. Na monitoru mám plochu rozdělenou na dvě poloviny, kterou mi skoro vždy vlevo vyplňuje hlavní prohlížeč a pravou polovinu zabere další program. Když Edge vypnu a zapnu, nezobrazí se v levé půlce, kde by měl, ale v maximalizovaném okně. Když mi tohle dělá každý den, je to opravdu k vzteku. Nic moc integrace s Windows 10.

Často také pozoruji, že mi Edge neukládá cookies (nebo je maže), což mj. znamená, že mě odhlašuje z webů, kde jsem přihlášený. Pravidelně se to děje s Twitterem, ale nejvíce s Outlookem.com, opět produktem Microsoftu. Naštěstí alespoň pokaždé nemusím přihlášení schválit dvoukrokově přes 2FA kód.

Microsoft Edge 2018 zkušenosti
Favicony jsou pryč

Spokojený nejsem ani s tím, že mi v panelu s kartami dost často nezobrazí některé favicony (ikonky webů). Místo nich vidím šedé obdélníčky, podle kterých se nedá orientovat.

Nepamatuji si, kdy se mi naposledy nepovedlo v jiných prohlížečích stáhnout některé soubory. Edge mi to u velkých kousků (50+ MB) dělá pravidelně. Soubor se stáhne, ukazuje očekávanou velikost, ale je rozbitý.

Nastavit jiný vyhledávač než Bing je porod. A i když už mu nakonec Google vnutím, tak funguje jen v adresním řádku. Edge Google ani jiné vyhledávače nemá v kontextové nabídce, takže označený text musím zkopírovat a vložit do zvláštního pole.

Microsoft Edge 2018 zkušenosti
V kontextové nabídce není vyhledávač

Nulová přizpůsobitelnost

Nepotřebuji přidávat poznámky ani sdílet přes systémový dialog, ale v liště vedle adresního řádku se těch tlačítek stejně nezbavím.

V Edgi si nemůžu zobrazit zdrojový kód stránky jinak než ve vývojářské konzoli. Jinde zkrátka použiji klávesovou zkratku Ctrl+U.

Při vyhledávání textu na stránce jsem v Chromu používal zkratku Ctrl+G, díky níž jsem přeskakoval na další nalezený výsledek. Edge nic podobného nemá.

Edge nemá vyhledávač v nastavení ani historii stránek.

Speed Dial, výkladní skříň jiných prohlížečů, je v Edgi až překvapivě ošklivý. Šachovnice s pár dlaždicemi bez možnosti jim nějak upravovat velikost nebo pozadí. Dlaždice ani nejsou rozdělené na ty ručně přidané a nejnavštěvovanější. Stránka je prázdná a nelze na ni vložit užitečné widgety. Můžu přidat „informační kanál“, takže sice uvidím například počasí v okolí, ale spolu s tím i hromady různých doporučených zpráv z Microsoft News, co mě nezajímají. Proč tam není počasí, e-maily a kalendář, které používám ve výchozích aplikacích ve Windows 10?

Microsoft Edge 2018 zkušenosti
Ošklivější Speed Dial nenajdete

V některých případech jde o drobnosti, ale když se počítají, vychází mi, že s Edgem to byl ztracený čas. Chtěl jsem jej mít rád, ale v současném stavu se mi prostě nepoužívá dobře. Řada chyb se možná netýká prohlížeče, ale souvisí s problémy ve Windows 10, kdo ví. Jsou to ale provázané produkty jedné firmy, takže je to jedno, čí je to vina. Sbohem Edgi.

Chtěl jsem mít rád Microsoft Edge. Ale fakt ne, nejde to (komentář)
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92.31%) 195 hlasů

26 KOMENTÁŘE

 1. Já používám dlouhé roky Mozillu Firefox. EDGE však používám v poslední době na přehrávání 4K HDR videa, protože je zde obraz naprosto plynulý. U Mozilly Firefox je přehrávání pomalejší, sem tam lehce trhané. To je moje zkušenost.

 2. Edge používam od release day W10 a nemám najmenší problém. To že YT blbne je skôr sabotáž od Google, pred updatom YTubu samotného všetko fungovalo rýchlo a hladko. Cookies problémy nemám, speed dial mi vyhovuje (nastavené svoje stránky). Nejaké menenie pozadia prenechám ostatným toto ma fakt netankuje.

   • Presne panove, taky jsem na tom stejne. A to pouzivam Edge od jeho vydani (na zacatku mix s Firefoxem, v praci i Chrome kvuli testovani). Autor si bud vymysli (pravdepodobne) nebo je to totalni lama a system mu rozhasily blbostibtypu ccleaner a pod. ..

    @lukasvaclavik Kolik vam za tyhle pindy ceskej gugl zaplatil? Zadna z tech veci, o kterych tu pisete, se mi nikdy nestala (snad az na pomale youtube, ale aha, google stranka .. to je ale nahoda, ze zrovna ta je pomala). Edge je v 99% pripadech rychlejsi, nez Chrome. A co to ignorovani vyuzivani pameti a cpu? To je za a) primo umerne vydrzi baterie (proto je Edge tak usporny) b) velke vyuziti pameti brutalne zpomaluje prechazeni mezi programy – musi tahat data z disku. Ale na Cnews nehodici se skrtame, co? Zkuste si na laptopu pustit 2-3 IntelliJ Idea projekty a k tomu Chrome s 30+ plus tabama. Lagy jak prase a baterka na nule behem hodiny. Chrome nikdy vic, takovou sracku.

    Nemate zadnou integritu. To je problem dnesni novinariny. V perexu ani naznak objektivity – „vyzkousel jsem Edge a tohle jsou chyby, ktere jsem v nem nasel“. Zadne plus/minus, nic. 9 z 10 veci vycucano z prstu, za prachy. Sebereflexe nula, pisu to tu uz po nekolikaty. Takovej weasel charakter, to se jen tak nevidi ..

 3. na jednoúčelových počítačích edge používám a na obou mám problém s tím, že se mi často nedaří edge ani spustit. spustít se proces, ale okno nevykreslý, pomůže vždy až restart, kdy se mi po restartu edge spustí v tolika instancích, v kolika se přetím nechtěl naběhnou. ještě že je stále v systému IE.

 4. Toto je ale problém celých Windows 10. Levá ruka neví, co dělá pravá, narychlo tam dávají nové prvky, aniž by je pak zajímalo, jak to bude fungovat jako celek, jak to bude vypadat jako celek, jestli to nebude kolidovat atd. W10 používám kvůli aktuálnosti, jinak bych byl na W8.1.
  Přijde mi, že díky těm dlaždicím mají hrozně svázané ruce a nemohou si nic dovolovat. A nastavení zvuku je v Insider programu opravdu hrůza.

  Otázka mimo: Který mikrofon používáte s Petrem na natáčení? Děkuji.

 5. Faktická poznámka:
  „Při vyhledávání textu na stránce jsem v Chromu používal zkratku Ctrl+G, díky níž jsem přeskakoval na další nalezený výsledek. Edge nic podobného nemá.“ – má, F3 jako všude jinde. Ctrl+G je nestandardní zkratka Chromu.

 6. Edge nepoužívám, ale schválně jsem zkusil to otevírání YT. Firefox jej kupodivu otevírá asi o polovinu déle. Pravdou je, že tam nečumí tak dlouho prázdné obdélníčky – ale čistá plocha. Obdélníčky pak jen chvilku. Co se týká opětného zmenšení videa na YT, dělá mi FF totéž. Takže to nebude browserem, ale Youtubem. Nebo možná uříznutím reklamy.
  No a kupodivu si už Edge i pamatuje velikost okna po zavření.

  • Tu nejde o „obdélničky“. Skúste v Edgi po pár minútach prehrávania videa na YT regulovať hlasitosť, meniť pozíciu prehrávania videa, alebo ho prepínať na celú obrazovku a uvidíte, ako je extrémne spomalený. A nie je to len mojou HW konfiguráciou – skúšané na 3-och rôznych PC.

 7. potíž je v samotných W10, pořád jde o betu a občas se projevují efekty které jsem nikdy na Oknech neviděl. Navíc brutálně žerou výkon kde předchozí verze jela s větrákem na minimum tady řve permanentně. Dualcore typu C2D 3Ghz nebo stejně taktovaný Phenom X2 dostávají pořádný záhul i při docela běžných věcech a když přijde aktualizace tak dlouhé minuty 100% vytížení. Edge v jedné verzi po updatu na FCU pravidelně po startu padal, FF zase běžel normálně jen v ESR verzi – po updatu na nejnovější maximální vytížení cpu – vydržel jsem to pět minut, tohle je vážně těžký nedodělek.

  • Zajímavé. Mám desítky na PC, na notebooku a ještě insidera na virtuálu a nikde žádné potíže se zatížením procesoru nemám. Všechno je pěkně v klídku, výkon procesoru běžně jedno až tři procentai, jak je zvykkem už desítky let.

   • Saruman má pravdu. W10 je veľmi rozporuplný produkt. Od svojho uvedenia skutočne stále pôsobí ako beta verzia, čo istým spôsobom aj tak je. Čo sa týka spoľahlivosti, stačí nazrieť do Monitoru spoľahlivosti a pádov na pozadí uvidíte dosť. Vy osobne môžete vnímať W10 ako stabilný OS, ale sám sa môžete presvedčiť, že aplikácie v ňom často padajú (nemusíte ich vôbec spozorovať, ale v logoch zaznamenané budú).

 8. Používám Edge od začátku a jako hlavní prohlížeč. Nemám žádné nároky, jen potřebuju rychlost a stabilitu, takže neřeším chybějící funkce. Rychlost má Edge nejlepší, zejména v HW akceleraci, vykreslování, scrolování stránek (irituje mě trhaný pohyb při rolování stránky v Chrome, když musím u PC sedět 8 hodin) a přehrávání videa, z toho důvodu ho používám, stejně jako na Apple zařízeních používám jen Safari.

  Youtube je pomalejší jen nepostřehnutelně, ale tam bych viděl spíš problém u Google, který pro Edge neoptimalizuje.

  Další výhodou Edge je, že umí dobře barevné profily, se kterými má třeba Chrome problém, kdy se barvy v jpeg obrázcích zobrazují chybně, a na jehož řešení jsem nikdy nepřišel. Z tohoto důvodu je pro mě Chrome nepoužitelný.

  Chyby uvedené v článku mě až tak netrápí kromě jedné, a to uchovávání cookies a přihlášení u Outlooku.com, kde musí člověk neustále klikat na nové přihlášení.

  Na jednom PC se mi stává, že se občas Edge pomate a nezobrazuje pruh stránky, což zřejmě souvisí se zapamatováním velikosti okna. Pomůže jen restart Windows.

  Dost často Edge padá sám od sebe.

  Chybí mi zobrazení zdrojového kódu stránky.

  Integrace do Windows 10 je tristní. Chybí mi možnost připnout stránku na hlavní panel tak, aby se otevřela v novém okně jakoby byla aplikací a ikona na hlavním panelu byla podsvícená – v osmičkách to Internet Explorer uměl a bylo to super pro webové aplikace, které denně člověk potřebuje a nechce si jima plácat jednu záložku. Ano, záložku si může člověk připnout, ale dost často se stává v Edge, že když spadne, zapomene právě ty připnuté záložky, což je k naštvání a proto je nepoužívám… v Chrome fungovaly bezvadně.

  Neexistuje tabletová verze – původní moderní prohlížeč ve Windows 8 byl na tabletu skvělý (kdyby neměl bug v pomalém načítání předchozí/následující stránky pomocí gesta, které trvalo příšerně dlouho), tím, že měl uzpůsobené ovládání pro dotyk a lištu s adresou a oblíbenými položkami dole, tedy blíže palcům ruky, která drží tablet….

  Edge trpí tou samou schizofrenií jako samotné Windows 10. Nic není hotové pořádně, jedná se o bataverzi, přidávají se nesmyslné funkce, které tam už buď dávno měly být, nebo je nikdo nevyužije a přitom by stačilo fakt málo, a to málo orientované na uživatele – každý druhý vám řekne, jak počítač používá a co by mu pomohlo, ale Microsoft neví, co dělá levá ruka žije v podobném kocourkově jako Česká republika.
  CTRL+T v aktuální verzi je pomalé, nový prázdný tab divně problikne. Nejlepší weby na novém tabu jsou k smíchu, díky nulové přizpůsobitelnosti – přitom, jak je zmíněno v článku, by stačilo málo a už to tu dříve bylo, stačilo by pár widgetů: kalendář, poslední mailu v outlook.com, počasí, vlastní seznam oblíbených webů, uložené sady webů k otevření v záložkách…

 9. Edge má mezi prohlížeči podíl necelá 2 % http://gs.statcounter.com , při tvorbě webů zcela ignorujeme. Občas se mrknu na https://caniuse.com/#compare=edge+17,chrome+67 ať vidím, že Edge stále neumí řadu klíčových webových standardů. Některé novější věci pro něj ani nejde nakódovat. Třeba i jen obyčejné podtržení odkazu jinou barvou. Všechny prohlížeče to umí, kromě IE a Edge.

  Návody na kodérských webech prostě už jen konstatují, že řešení jde ve všem kromě IE a Edge, třeba https://css-tricks.com/solved-with-css-dropdown-menus/ . Celkem lituji lidi, kteří to používají na prohlížení internetu. Některé efekty a obsah už v tom neuvidíte. Používat v 2018 prohlížeč od MS je ukázková jízda na mrtvém koni.

 10. Dnes jsem se opět přesvědčil, pokud chci kvalitní HDR obraz (především hloubku barev), tak jedině v EDGE. Prováděl jsem opakovaná porovnávání s Mozillou a Mozilla HDR prostě neumí. Firefox má však jiné výhody. Proto jej také používám, ne však na přehrávání HDR obsahu ve 4K.

 11. Dnes již microsoft ve svém prohlížeči většinu chyb z článku opravil:
  – favicony se zobrazují,
  – vyhledávání je moné i přes kontextovou nabídku,
  – Ctrl+U již zobrazí zdrojový kód,
  – tlačítka vedle vyhledávací lišty se dají dát všechny pryč, nebo tam nějaké i přidat,
  – při vyhledávání se pro zobrazení dalšího výsledku místo zkratky Ctrl+G v Edgi používá klávesa enter.
  Jinak je pravda, že má i své nedostatky – velikost okna při zavření se sice zapamatovává, ale ne vždy a Youtube se opravdu načítá velmi pomalu, jinak ale například podporuje dobře webové standardy včetně HTML5 (hůře než Chrome, ale lépe, než Safari a Firefox)