Vertikální karty nebo chytré kopírování budou další nové funkce v Edgi

O plánech do budoucna jsme už něco slyšeli. Microsoft ale představil několik dalších novinek, které pro Edge chystá.

3

Edge založený na Chromiu je oficiálně vydaný, široká automatizovaná distribuce ale nezačala. Prohlížeči ještě pár funkcí chybí, zejména v oblasti synchronizace. Nečekané okolnosti pak vývoj přibrzdily, což nemusí vadit dospělému Chromu, mladému produktu z redmondských dílen tato skutečnost naopak nenahrává.

V tuto chvíli víme o řadě funkcí, které byly schváleny a čekají na zpracování. Jen u většiny z nich nevíme, kdy se jich dočkáme. Ovšem např. zmíněná synchronizace má přednost. Microsoft si zvykl orientační plán vývoje, který sestavuje na základě zpětné vazby, pravidelně zveřejňovat a aktualizovat. V souvislosti s ním v úterý oznámil dostupnost drobných vylepšení.

Tip: Edge je druhým nejpoužívanějším prohlížečem. Co to znamená?

Čerstvě byla implementována kosmetická záležitost v podobě vlastní tapety v prostoru nové karty. Podporovány jsou soubory s příponami JPG, JPEG a PNG. Další drobnost spočívá v tom, že můžete vynechat určité cookies z automatického čištění při ukončení prohlížeče. Obě novinky čerstvě najdete v Edgi 83 v kanále Dev.

Dočkáme se i vertikálních karet

Vývojovým tým ale větší věci chystá. Jednu velmi výraznou a některé další najdeme v blogovém příspěvku z konce března, kde firma vypichuje nejpádnější důvody, proč přejít na Edge. Kupodivu přitom tato funkce chybí na aktuálním a zmíněném přehledu plánovaných novinek. Díky příspěvku prodávajícímu Edge přes neexistující funkce však víme, že do něj firma implementuje vertikální zobrazení karet – panelů, chcete-li.

V levém horním rohu najdeme tlačítko na přepínání zobrazení. (V klasickém Edgi se na stejném místě nachází prostor pro uložení skupin otevřených stránek.) Vertikální karty mohou být užitečné na širokoúhlých obrazovkách – čím širší, tím, spíše to platí. Postranní panel s otevřenými weby navíc bude možné zúžit, takže se v něm budeme orientovat pouze podle favikon.

Vertikální karty neušetří místo na výšku, usnadní nám ale orientaci v otevřených stránkách Zdroj: Microsoft

Podle dosavadní ukázky ale neušetříme místo na výšku, což celý koncept do značné míry sráží. Vertikální zobrazení bude stále přehlednější v případě, že máte otevřeno více stránek. Nelze vyloučit, že Microsoft do budoucna v tomto stylu zobrazení zeštíhlí uživatelské prostředí tak, aby na výšku pár pixelů ušetřil.

Kdy se dočkáme? V programu Windows Insider si vertikální panely vyzkoušíme v horizontu několika měsíců.

Chytré kopírování

Dále se chystá chytré kopírování. Jaká bude pointa? Na webové stránce klepnutím a tažením vyberete více objektů či částí obsahu najednou. To samozřejmě můžeme dělat v podstatě odjakživa, ale Microsoft koncept obohatí právě chytrostí – Edge pozná vybrané objekty a uzpůsobí tomu formátování při vkládání. Nejlépe je to zřejmě vidět na příkladu s tabulkou s různě velkými buňkami, viz animace.

Kdy se dočkáme? Funkce do programu Insider měla dorazit ještě v březnu, zatím ale není vidět. Mohla nabrat zpoždění v souvislosti s aktuální koronakrizí.

Chytré kopírování a vkládání umožní zachovat formátování (animace: Microsoft) Zdroj: Microsoft

Upozornění na kompromitovaná hesla

Edge se stane dalším z prohlížečů, které kontrolují, jestli vaše přihlašovací údaje nebyly kompromitovány. Jako první se s tímto konceptem přihlásil Firefox, následně Google vydal doplněk pro Chrome. Edge vás na zjištěný problém aktivně upozorní. Samozřejmě jen v případě, že do něj své přihlašovací údaje ukládáte. Nevíme, jestli bude využívat databázi Have i been pwned?

Kdy se dočkáme? Funkce bude k vyzkoušení v testovacích okruzích v horizontu několika měsíců.

Anketa

Na kterou z představených funkcí se těšíte nejvíce?

Zdroj: Windows Experience Blog via gHacks Tech News

Vertikální karty nebo chytré kopírování budou další nové funkce v Edgi
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

3 KOMENTÁŘE

 1. Ja se tesim az to za dva tri roky dodelaji do podoby, ze by to mohlo byt i pouzitelne. Bylo by to nutne.

  Chrome – NIKDY!

  Opera – docela me rozladili problemy vlastnika se zakonem. Prohlizec ma o nas spoustu informaci a jak mam nekomu takovemu verit, ze je nezneuzije?

  Vivaldi – bugy, bugy, bugy. Bohuzel, myslel jsem, ze mam do konce zivota vystarano, ale vyvojari nezvladaji a prohlizec je v podstate nefunkcni.

  Firefox – rekl jsem, ze uz nikdy, ale bohuzel, nevidim ted smysluplnou alternativu, tak jsem ho zase zacal v ESR verzi pouzivat. Ale stejne me stve.

  Podle me uz nic dalsiho neni, mozna jednou ten ChrEdge, pak mi nekdo navrhoval Palemoon, ale od toho jsem odesel, protoze cim dal mene rozsireni vyvojari na stary system upravovali a pritom tam byly potreba, jenze navic to cele ty doplnky zpomalovaly, no proste asi se to furt pouzivat da, ale nema to budoucnost. Jinak uz o nicem dalsim zivotaschopnym na Windowsech nevim.

  • By ma celkom zaujimalo, či je pre teba niekto vôbec schopný naprogramovať prehliadač, ktorý by si neofrlal… 😀
   Vivaldi používam od jeho uvedenia v podstate a začiatky boli samé bugy, ale už peknú dobu beží bez komplikácií. Denne mám otvorených cez 50 okien, pretože väčšinou otváram napr. články, či videá na neskôr a neskôr je relatívny pojem u mna.
   Možno nepatrí k najrýchlejším, ale žeby bol rovno nefunkčný? Naopak, príde mi spoľahlivý.

   Teda fakt neviem, čo niektorí od prehliadača požadujete, ale u mna je to hlavne zobraziť/prehrať obsah webu s informáciami a nejaké základne funkcie a tieto spĺňa Vivaldi úplne v pohode 🤷🏻‍♂️

   • Můj nejoblíbenější byl kdysi Vivaldi, protože uměl vše, co jsem potřeboval. Jenže furt se začal zasekávat z nějakého důvodu, tak jsem se rozhodl přejít na Chrome. Jako není špatný, ale nenabízí tolik funkcí, jako ten Vivaldi.
    U nového Edge se mi líbí vertikální karty. Až to bude normálně na pc pro všechny, tak asi na něj přejdu.