Microsoft léčí další bolístku Windows 10. Aktualizace budou rychlejší a méně datově náročné

13

Windows 10 pro mobily, počítače, IoT a Hololens přejdou na nový způsob distribuce updatů. Microsoft jej nazývá Unified Update Platform (UUP) a jeho hlavní předností jsou rozdílové aktualizace. Ve zkratce to znamená, že se vždy stáhnou pouze ty soubory a záplaty, které v systému nejsou nebo které se od poslední verze změnily. Není tedy třeba stahovat celé balíky se soubory, jež už se na zařízení nacházejí.

Windows Update bude rychlejší a úspornější
Windows Update bude rychlejší a úspornější

Podle Microsoftu se díky tomu podaří srazit velikost stahovaných souborů u majoritních aktualizací až o 35 %. Majoritními verzemi byla loňská podzimní aktualizace (verze 1511, build 10586) nebo letošní výroční (verze 1607, build 14393). Další takovou bude tzv. Creators Update, který přijde na jaře 2017. U těchto velkých verzí se zpravidla stahuje okolo 4 GB souborů (celý build), takže s rozdílovou aktualizací by to mohlo být okolo 2,5 GB. Jak UUP pomůže minoritním aktualizacím, to už firma neupřesnila.

UUP však přinese zlepšení do mobilní verze Desítek. Ta na rozdíl od desktopové neumí vždy stáhnout poslední sestavení systému najednou, ale někdy provede dva aktualizační procesy. Stahuje se přitom hodně souborů, zaberou hodně dat a ještě to chce více restartů. S UUP by se měl na mobily vždy stáhnout kompletní balík oprav a nových funkcí najednou.

 

Další vychytávkou má být rychlejší kontrola služby Windows Update. Microsoft vymyslel úspornější systém, který část zátěže přenese z klientů na servery. Pro uživatele bude změna transparentní. Všimne si pouze toho, že pokud ručně vyhledá aktualizace, nebude to trvat minutu, ale třeba pár sekund.

Unified Update Platform bude pro běžné uživatele připraven až na jaře se zmíněnou majoritní aktualizací Creators Update. Windows Insideři ji ale budou testovat už nyní. Novinka je dostupná v aktuálním buildu pro mobily. Do konce roku se dočkají desktopy a krátce nato i IoT a HoloLens.

Zdroj: Microsoft

Ohodnoťte tento článek!

13 KOMENTÁŘE

 1. To snad není možné 😮 Oni na to fakt už přišli, že jejich systém aktualizací je naprosté zvěrstvo? 😮 To není bolístka pane Václavíku, to je pořádný nežid na prde*i, tenhle jejich diletantský systém a je dobře že už konečně (po jak dlouhé době? Po roce a půl?) někdo pochopil, ře má smysl stahovat pouze to, co je stahovat potřeba. Heureka, zase se něco přiučili od toho zlého Linuxu …

 2. Je dost smutné, že Win 10 je pořád beta…
  Prvotní 10 měli cca 16 gb? Teď se vším všudy aktulizacemi je to něco málo přes 100 GB… jako pardon, ale todle není image dobrého systému.. (ono to taky není dobrý system)

 3. Mercedes léčí další bolístku: U jeho aut půjdou řadit rychlosti, dokonce již v rozmezí 1 – 3, a navíc, jako bonus, půjde točit volantem (což budou kola sledovat se zpožděním pouhých 5 sec!)
  Co byste na takové auto řekli? A operačnímu systému Windows 10 něco podobného trpíte…

  • Vím minimálně o jednom individuu (projdi si jenom třeba tohle vlákno a hned budeš vědět), který dělá betatestera dobrovolně, rád a je na to dokonce patřičně pyšný, každopádně to pořád ještě, chválabohu, nejsou všichni 🙂 Uznávám ale, že to číslo 300, nebo 400 milionů, nebo kolik těch betatesterů už statisticky funguje, je opravdu zarážející 🙂

    • Jasně, já jsem ten, koho zajímá něco nového, proto se o Windows 10 naprosto nestarám, tam nic nového nepřijde tam se bude všechno postupně vracet do starých kolejí aby to nějak alespoň trochu logicky fungovalo, viz. právě třeba systém aktualizací. Objevování kola pčenechám druhým 😀

 4. Dělám v „busines centru“ a tento měsíc se v updatech u desítek kompů kolegů z okolí zadařilo negativně. Napřed jsem myslel, že šlo o nějaké starší šunky kompy, které původně byly na sedmičkách a osmičkách. ALE náhle „černý monitor“ po tomto-měsíční updatu zasáhl i nové noťasy koupené už s 10 (zatím vím jen o 3 noťasech). A že o tomto problému Microsoft ví, dokazuje jeho stránka:
  http://answers.microsoft.com/cs-cz/windows/forum/windows_10-windows_install/%C4%8Dern%C3%A1-nebo-blikaj%C3%ADc%C3%AD-obrazovka/f8cc7ae6-f2b7-4304-ab4e-ff9746f8631b
  Údajně návody po několikahodinových opravách pomohly.